آمار پایگاه اینترنتی پنجه دوازدهم

رئيس مركز تحقيقات گوارش و كبد تهران گفت: همراه با كاهش سرطان مري در گلستان، شاهد افزايش سرطان قسمت بالاي معده كه چاقي عامل ابتلا به اين نوع جديد از سرطان است، هستيم.

رضا ملك‌زاده ظهر امروز در سمينار يك روزه پيشگيري از بيماري‌هاي مزمن كه امروز در مجموعه آموزشي گرگان برگزار شد، اظهار داشت: شمال شرق استان از ديرباز با بروز سرطان همراه بوده است كه مطالعات جامع سرطان‌شناسي در ايران با اين واقعيت عجين بوده و اين منطقه از بالاترين ميزان‌ بروز سرطان در كشور و حتي در دنيا برخوردار است.

به گفته وي؛ در سال‌هاي اخير با افزايش روزافزون امكانات بهداشتي درماني و به خصوص ورود نيروهاي توانا به عرصه خدمات پزشكي اين امكان را حتي در مناطق محروم اين استان ميسر كرده است كه براي مبارزه با سرطان‌ها به طرق مختلف چاره‌انديشي شود.

رئيس مركز تحقيقات گوارش و كبد تهران تاكيد كرد: مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران با هدف كاهش بار سرطان‌هاي گوارش در ايران اقدام به استقرار نظام ثبت سرطان در پنج استان كشور از جمله گلستان كرده است.

در ادامه رئيس دانشگاه علوم پزشكي گلستان نيز ضمن اشاره به تجربيات چند سال گذشته خاطرنشان كرد: مراكز تحقيقاتي تخصصي مي‌توانند جايگاه مناسبي براي طراحي، اجرا و پيگيري نظام‌هاي ثبت سرطان باشند.

شهريار سمناني با ارزشمند دانستن عوامل تضمين كننده اعتبار نظام‌هاي اطلاعاتي سلامت، آن را نتيجه وجود بازخوردهاي دوره‌اي از اين نظام‌ها و انتشار و توزيع آنها بين تمامي دست‌اندركاران و بهره‌برداران دانست.

در اين سمينار مقاله‌هاي تاريخچه و اهميت سرطان مري در استان گلستان از سوي شهريار سمناني رئيس دانشگاه علوم پزشكي و رئيس مركز تحقيقات گوارش و كبد استان و معرفي پروژه پژوهشي پيشگيري از سرطان مري در استان گلستان از سوي غلامرضا روشندل ارائه شد.
سمينار يكروزه پيشگيري از بيماري‌هاي مزمن تا عصر امروز ادامه دارد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

راوی : این داستان رو دوستم برام تعریف کرده و قسم می‌خورد که واقعیه.
دوستم تعریف می‌کرد که یک شب موقع برگشتن از ده پدری تو شمال طرف اردبیل، جای این که از جاده اصلی بیاد، یاد باباش افتاده که می گفت؛ جاده قدیمی با صفا تره و از وسط جنگل رد می شه!
این‌طوری تعریف می‌کنه: من احمق حرف بابام رو باور کردم و پیچیدم تو خاکی، ٢٠ کیلومتر از جاده دور شده بودم که یهو ماشینم خاموش شد و هر کاری کردم روشن نمی شد.
وسط جنگل، داره شب می شه، نم بارون هم گرفت. اومدم بیرون یه کمی با موتور ور رفتم دیدم... می‌بینم، نه از موتور ماشین سر در می آرم! راه افتادم تو دل جنگل، راست جاده خاکی رو گرفتم و مسیرم رو ادامه دادم. دیگه بارون حسابی تند شده بود.
با یه صدایی برگشتم، دیدم یه ماشین خیلی آرام و بی‌صدا بغل دستم وایساد. من هم بی‌معطلی پریدم توش. این قدر خیس شده بودم که به فکر این که توی ماشینو نیگا کنم هم نبودم. وقتی روی صندلی عقب جا گرفتم، سرم رو آوردم بالا واسه تشکر، دیدم هیچ کس پشت فرمون و صندلی جلو نیست!!!
خیلی ترسیدم. داشتم به خودم می‌اومدم که ماشین یهو همون طور بی‌صدا راه افتاد. هنوز خودم رو جمع و جور نکرده بودم که توی نور رعد و برق دیدم یه پیچ جلومونه! تمام تنم یخ کرده بود. نمی‌تونستم حتی جیغ بکشم. ماشین هم همین طور داشت می‌رفت طرف دره. تو لحظه‌های آخر خودم رو به خدا این قدر نزدیک دیدم که بابا بزرگ خدا بیامرزم اومد جلوی چشمم.
تو لحظه‌های آخر، یه دست از بیرون پنجره، اومد تو و فرمون رو چرخوند به سمت جاده. نفهمیدم چه مدت گذشت تا به خودم اومدم. ولی هر دفعه که ماشین به سمت دره یا کوه می‌رفت، یه دست می‌اومد و فرمون رو می‌پیچوند.
از دور یه نوری دیدم و حتی یک ثانیه هم تردید به خودم راه ندادم. در رو باز کردم و خودم رو انداختم بیرون. این قدر تند می‌دویدم که نفس کم آورده بودم. دویدم به سمت آبادی که نور ازش می‌اومد. رفتم توی قهوه خونه و ولو شدم روی زمین، بعد از این که به هوش اومدم جریان رو تعریف کردم. وقتی تموم شد، تا چند ثانیه همه ساکت بودند، یهو در قهوه خونه باز شد و دو نفر خیس
اومدن تو. یکیشون داد زد: محمد نگاه کن! این همون احمقیه که وقتی ما داشتیم ماشین رو هل می‎دادیم سوار ماشین ما شده بود!

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه show picture را بزنید

عکسهای زیر آبی جدید زیستگاه جانداران اعماق دریا در هاوایی را به شیوه ای به نمایش گذاشته است که تا به حال دیده نشده است. این تصاویر زیبا در تاریکی شب و با استفاده از نور فلش ویژه ای ثبت شده است تا بتواند شگفتی های جهان رنگارنگ زیر آب را به خوبی نمایان سازد.

در میان این تصاویر پرتو ایکس مانند، تصاویری از هشت پاهای کمیاب، عروسهای دریایی و میگوها وجود دارند. این جانداران که هر یک طولی برابر چند سانتیمتر دارند را تنها می توان در سواحل "کایلوا-کُنا" یافت.

"جاشوا لمباس" عکاس 25 ساله این تصاویر می گوید برای ثبت آنها بیش از 400 بار در آبهای تاریک غواصی کرده است. وی برای زیباتر شدن این عکسها تا تاریک شدن هوا صبر می کرد و سپس چهار کیلومتر مسافت را با قایق به میان آب دریا می رفت و در نهایت موتور قایق را خاموش کرده و در آب به غواصی می پرداخت.

خاموش بودن و تاریک بودن محیط باعث می شد وی بتواند به راحتی پلانکتونها را مشاهده کرده و عکس آنها را به ثبت برساند. وی از نور فلش ویژه و ضد آبی برای نوردهی بسیار کوتاه به جانداران استفاده می کرده است تا در تصویر آسیبی به رنگ طبیعی آنها وارد نیاید.

به گفته "لمباس" تمامی نورهای دیده شده در تصاویر ناشی از بازتاب طبیعی نور توسط رنگدانه های موجود در بدن این جانداران است:

برای ثبت این تصاویر بیش از 400 بار غواصی در تاریکی انجام گرفته است

کاپیتان قایق تمامی چراغهای قایق را خاموش می کرد تا نور ضعیف پلانکتونها و دیگر آبزیان در تاریکی دیده شوند

 تمامی عکسها در تاریکی مطلق به ثبت رسیده اند

به گفته عکاس، دوربینهای مدرن در ثبت نورهای کم ضعیف هستند از این رو وی از نور فلش ضد آب استفاده کرده است

تمامی رنگهای موجود رنگهای طبیعی بازتاب داده شده از رنگدانه های بدن ماهی ها هستند

"لمباس" غواصی در تاریکی را به پرواز در فضا تشبیه می کند


+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

پرنده ماه تولد شما چیست ؟

اول فروردین تا 25 فروردین شاهین

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/shahin.jpg

مقتدر و توانا هستید . معمولا با مهارتی که در کارها و عملتان دارید می توانید از موانع بسیار سخت عبور کنید و در نهایت زرنگی این کار را به گونه ای انجام می دهید که چندان انرژی خود را به هدر ندهید.

26 فروردین تا 22 اردیبهشت مرغابی

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/morghabi.jpg

برای رسیدن به هدف هر رنجی را به جان می خرید ، اما با این حال برای شما هدف وسیله را توجیه نمی کند. گاهی بی دقت می شوید ، بنابراین ضررهایی می بینید.

23 اردیبهشت تا 19 خرداد قمری

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/ghomri.jpg

طبیعتا آرامش طلب هستید و از یک زندگی عاشقانه لذت می برید و بندرت از آن خسته می شوید . بردبار ، سازگار و در عین حال جذاب هستید.
20 خرداد تا 16 تیر عقاب

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/oghab.jpg

شخصیتی بسیار محترم دارید.هیچ گاه به دنبال کارهای بیهوده نیستید و می توانید تنها با نگاه گیرا و نافذ خود مخالفان خویش را سر جایشان بنشانید.
بخش بسیار قوی و ممتاز شخصیت شما آن است که قادرید از جنبه های ناچیز و مادی فراتر رفته و ماورای آن را ببینید.
17تیر تا 13 مرداد  بلبل

معمولا قبل از اینکه دیده شوید صدایتان به گوش می رسد و همیشه حرفی برای گفتن دارید.هر چند بعضی ها اعتقاد دارند که حرفهای شما به عمل نمی رسد.
14 مرداد تا 10 شهریور  مرغ ماهیخوار

شخصیتی رنگی و پرزرق و برق دارید که همیشه مشتاق "رویارویی" است و از این کار لذت می برید.مهمترین مسایل پیرامون خود را به مرور و با خونسردی حل و فصل می کنید.
بسیار حساس و تیرهوشید.
11 شهریور تا 7 مهر قو

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/ghoo.jpg

همانند قو مغرور و سربلندید و شخصیتی پیچیده دارید.با اینکه در ظاهر شخصی بسیار آرام و راحت هستید اما در باطن برای سازگاری کردن خود با محیط اطراف و سرعت دنیای مدرن بسیار تلاش می کنید.بندرت عصبانی می شوید و سعی می کنید با همه در تفاهم و تعامل باشید...

8 مهر تا 5 آبان  دارکوب

سختگیر و سختکوش هستید با طاقتی بسیار بالا . برای حمایت از ایده ها و عقایدتان به راحتی خواستار حمایت دیگران می شوید.برخی اوقات به نظر حواس پرت می آیید ، اما این فقط ظاهر شماست !
6 آبان تا 3 آذر باز کوچک

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/baz.jpg

ذهن هوشیارتان به شما این امکان را می دهد که از یک موضوع به موضوع دیگری بپرید بدون اینکه تمرکز خود را از دست بدهید ! با اراده بسیار زیاد روی
اهداف خود متمرکز می شوید و ار آنچه در اطرافتان می گذرد ، آشفته و مضطرب نمی گردید.
4 آذر تا 2 دی  کلاغ

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/kalagh.jpg

به غایت گیرا ، پرانرژی و مقاوم هستید و همچنین باهوش ، در نتیجه در حل مشکلات بسیار ماهر و زبردست می باشید.عاشق رقابت بوده و از طبیعت ، جنگل و اصولا محیط های بکر طبیعی بسیار لذت می برید.
3 دی تا 30 دی حواصیل

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/havasil.jpg

جذاب و متفکرید و معمولا تنها و منزوی به نظر می آیید.در عبور از مسیر زندگی ممکن است در باتلاق هم گرفتار شوید ، اما آنقدر محکم و استوارید که از این مشکلات موفق بیرون می آیید.
1 بهمن تا 28 بهمن سینه سرخ

=
شما یک برونگرای خونسرد هستید که طبع گرم خود را معمولا پنهان می کنید و گاهی خودرای می باشید.بسیار خانواده دوست هستید ، اگر چه گاهی کمی ستیزه جو می شوید.
29 بهمن تا آخر اسفند سهره

http://marshal-modern.ir/Archive/2011/4/21/sohre.jpg

زرنگ ، حساس و گوش به زنگ هستید.ذاتا فردی اجتماعی و خونگرمید ، چون معتقدید در جمع به نوعی احساس امنیت می رسید که افراد در جای دیگر نمی توانند آن را بیابند.منظم و اهل ورزش هستید.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

برای تقویت اعصاب و ایجاد آرامش روانی بهتر است از گیاهان آرام‌بخشی چون گل‌گاوزبان، سنبل‌الطیب كه اثرات سودمندی دارند استفاده كنیم.

 این روزها برخی افراد از استرس، اضطراب، اختلال در تمركز، كم‌خوابی یا بی‌خوابی ناشی از تغییر فصل رنج می‌برند. بروز این علائم حتی به میزان ناچیز می‌تواند سلامت روح و روان را تحت تاثیر قرار داده و عملكرد طبیعی مغز را مختل كند.

گل‌گاوزبانگل‌گاوزبان گیاهی است خودرو كه اغلب در دامنه كوه‌های البرز می‌روید و در حال حاضر نیز به شكل صنعتی كشت می‌شود. این گیاه دارای گونه‌های زیادی است و به دلیل خواص دارویی فراوان و گل‌های زیبا، بسیاری از خانواده‌ها آن را در باغچه‌هایشان می‌كارند. برگ‌ها و گل‌ها بخش‌های مصرفی این گیاه را تشكیل می‌دهند.

گل‌گاوزبان به دلیل دارا بودن مقادیر چشمگیر پتاسیم و كلسیم بسیار ادرارآور بوده و با تحریك بدن، تبادلات سلولی را تنظیم و سیستم اعصاب را آرام و برای درمان ناراحتی‌های اعصاب به كار می‌رود.

جوشانده و دم‌كرده این گیاه حواس پنجگانه را تقویت كرده و بسیار نشاط‌آور، بازكننده رنگ رخسار، كاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و می‌تواند حواس‌پرتی را رفع و تنگی نفس ناشی از آشفتگی ذهنی را بهبود بخشد.

خواص ضد سرطانیمنیزیم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به دلیل دارا بودن «آلكوالویید» می‌تواند ضد حساسیت، ضد‌روماتیسم و ضد التهاب باشد.

این گیاه باعث كاهش تب در بیماری‌هایی چون سرخك، مخملك، آبله و كهیر می‌شود.
در برخی كشورها برگ‌های تازه گل‌گاوزبان را به علت داشتن مقادیری ویتامین C داخل سالاد می‌ریزند. گل‌های تازه این گیاه نیز بویی شبیه خیار دارد و وقتی در آب خیسانده شود و با آب‌لیمو و شكر مخلوط شود، مصرف آن برای روزهای گرم بسیار نشاط‌انگیز و خنك‌كننده است.

تصفیه‌كننده خونگل‌گاوزبان علاوه بر خواص درمانی فوق تصفیه‌كننده‌خون، ضداسپاسم، محرك غدد آدرنال، مقوی قلب و عروق، نرم‌كننده مجاری تنفسی، خلط‌آور، شیرافزا و مسهل بوده، ولی به دلیل دارا بودن آلكوالویید برای زنان باردار و كودكان مضر است.

دم‌كرده گل‌گاوزبان به همراه سنبل‌الطیب و لیموعمانی یك نوشیدنی نشاط‌آور و آرام‌بخش است كه استفاده از آن به جای چای و قهوه در مجالس عزاداری برای ایجاد آرامش درونی توصیه می‌شود.

‌ سنبل‌الطیباین گیاه اعصاب را آرام می‌كند و ضدسرگیجه و تپش قلب است. كسانی كه به خوردن قرص‌های شیمیایی آرام‌بخش عادت كرده‌اند بهتر است به سراغ سنبل‌الطیب بروند. این گیاه ضد صرع، ضد تشنج، معرق، ادرارآور، اشتها‌آور، مقوی قلب، ضددلهره و استرس بوده و سردردهای یكطرفه، اختلالات زمان یائسگی، سكسكه‌های مداوم، بی‌خوابی، خستگی و بیماری‌هایی را كه منشأ عصبی داشته باشند، تسكین می‌دهد.

این گیاه نیز گونه‌های زیادی داشته و انواع وحشی آن خاصیت بیشتری نسبت به پرورش یافته آن دارند و معمولا در دامنه كوه‌های البرز یافت می‌شود.

جلوگیری از سفید شدن موسنبل‌الطیب به دلیل دارا بودن منگنز از سفید شدن مو جلوگیری می‌كند و شستن چشم‌ با جوشانده آن سرخی چشم را از بین می‌برد و مقوی معده و كبد است.

گربه‌ها این گیاه دارویی را بی‌اندازه دوست دارند و به خاطر خوردن آن بی‌قرار می‌شوند به همین دلیل این گیاه علف گربه نیز نامیده می‌شود. این گیاه در عطاری‌ها به فروش می‌رسد و مصرف بیش از اندازه و طولانی‌مدت آن می‌تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.

متخصصان طب گیاهی توصیه می كنند برای استفاده از خواص درمانی گل گاو زبان و سنبل الطیب بویژه ایجاد آرامش و نشاط حداقل هفته ای 3 بار این دو گیاه را دم كرده و به جای چای نوش جان كنید.

چند توصیه اگر در حال مصرف داروهای شیمیایی اعصاب هستید و قصد استفاده از گیاهان دارویی را دارید حتما پزشكتان را در جریان بگذارید، چرا كه تداخل دارویی ممكن است به ضررتان باشد.

 برای خرید گیاهان دارویی به عطاری‌هایی بروید كه محصولاتشان در مجاورت نور آفتاب نباشند‌. گیاهان باید به صورت كاملا خشك در بسته‌های بهداشتی پلمب شده و دارای اسم، نشانی، تاریخ مصرف و دیگر مشخصاتباشند.

 بعد از باز كردن بسته گیاه دارویی، بلافاصله آن را درون یك شیشه دردار و به دور از نور و رطوبت نگهداری كنید.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

روزهای زیبا با طعم بهاری‌شان فرامی‌رسند! بعد از فصلی سرد که انواع تارتیفلت‌ها (نوعی غذا تهیه شده از سیب زمینی) و راکلت‌هایش (نوعی پنیر) تعادل وزنی تان را برهم زده‌اند، حالا وقتش رسیده که فواید محصولات تازه و کم کالری بهار را کشف کنید و ازشان بهره ببرید! ترب، توت فرنگی یا حتی میگو به منوی غذایی تان تنوع می‌دهند و به شما در کم کردن وزن کم می‌کنند.

گوجه فرنگی، یک عصارۀ سبک
برای حفظ تناسب اندام، به گوجه فرنگی فکر کنید! گوجه فرنگی کالری بسیار اندکی دارد و از بین برندۀ سموم است. ویتامین‌ها زیادی نیز در این صیفی تازۀ بهاری یافت می‌شود: ویتامین C، ویتامین E و پروویتامین. به طور خلاصه، گوجه فرنگی مجموعه‌ای از طعم‌ها و سبکی است... دستور غذاهایی که بر پایۀ گوجه فرنگی اند، متعدد و خوشمزه هستند. پس دیگر در مصرف گوجه فرنگی شک نکنید!

میگو، بدون افراط
افراد بسیاری هستند که تمایل به میگوهای کوچک نیم پز در منوی بهاری‌شان دارند. با این حال، باید خود را از وسوسه و اغوا شدن محافظت کنند، چون کسی که می‌گوید میگو، حتماً از مایونز، کره و نان و... هم یاد می‌کند. بهتر است که میگو را با کمی آبلیمو و سالاد سبزیجات خام بخورید. زمانی که دریا همه چیز را برایتان مهیا می‌کند، شما هم از آنها لذت ببرید. پیش به سوی میگو!

هویج، سرشار از ویتامین
هویج کمکی واقعی برای لاغری است؛ این خوراکی حاوی ویتامین‌های ضروری بدن مانند پروویتامین، ویتامین A و ویتامین C است. هویج کالری بسیار کمی دارد و سرشار از فیبر است، بنابراین به هضم غذا کمک می‌کند.  این ماده غذایی دوستداران طراوت و شادابی را مجذوب خود کرده است. برای بهره بردن از تمام فواید هویج، توصیه می‌شود که آن را خام یا بخارپز به همراه سس سالاد رژیمی مصرف کنید.

فواید هویج چیست؟ کاروتن‌های (آنتی اکسیدان‌ها) موجود در این گیاه از پوست شما در مقابل رادیکال‌های آزاد حمایت کرده و رنگ گونه‌تان را درخشان می‌سازند.  پس زنده باد هویج!

توت فرنگیِ کم کالریتوت فرنگی مثال نقضی است برای این فکر که همیشه خوردن یک چیز خوشمزه یعنی اضافه شدن وزن! توت فرنگی که به طور طبیعی شیرین است، کالری اندکی هم دارد. میزان ویتامینش مدافعان سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند؛ خوردن یک واحد از این میوه در روز، نیاز روزانۀ بدن به ویتامین C را تأمین می‌کند. برای یک دسر سالم و سبک، توت فرنگی طبیعی پیشنهاد می‌شود!

جوجه، سبک و خوشمزه
در این فصل، برای لذت بردن از یک غذای سبک و نداشتن هیچ گونه نگرانی، کافیست از جوجه‌ای که کباب شده استفاده کنید. جوجه را بدون مواد چرب کباب کنید، مزۀ فوق العاده‌ای خواهد داشت، خصوصاً اگر کمی نمک و فلفل هم به آن اضافه کنید. پرندگان چربی کمی دارند و اگر به میزان متعادل مصرف شوند، تأثیر سویی بر تناسب اندام نخواهند داشت. در خوردن جوجۀ کبابی همراه با یک سالاد تازه شک نکنید، نوش جان!

ترب، با لذت بجوید
 برای جذب اولین اشعه‌های آفتاب، فوراً ترب را انتخاب کنید! ترب سرشار از ریزمغذی‌ها و مواد معدنی است، و به خاطر کالری کمش معروف است. این سبزیِ ریشه‌ای بهترین دوست برای داشتن تغذیه‌ای سبک است! ترب را خام (بدون کره) بخورید که به هضم غذا کمک می‌کند، ضمناً این خوراکی حاوی ویتامین‌های ضروری (A، C و P) برای بدن است. ترب را به همراه سبزیجات خام دیگر بخورید و لذت ببرید! اومممممم!

مارچوبه، ترکیب آب و فیبر
92% مارچوبه متشکل از آب و یکی از سبزیجات کم کالری بهار است! حواستان باشد که در سس پرچرب خیسش نکنید. فیبرهایش جریان هضم را آسان کرده و به دفع کمک می‌کنند.
این سبزی سفید یا سبز می‌تواند با سبزی‌های خام دیگر به عنوان پیش غذا یا به عنوان سالاد و همراه غذا خورده شود. در بهار، از مارچوبه با تمام فوایدش لذت ببرید!

کابیلو، ماهی کم چرب
کابیلو، پادشاه ماهی‌های کم چرب است! گوشتش، ترد و خوشمزه است و همه به سبک بودنش باور دارند ! برای اینکه از مزۀ خوش آن لذت ببرید و نگران اضافه شدن وزن هم نباشید، بهتر است که این ماهی را در کاغذ زرورق پیچیده و در فر قرار دهید و با چند برش لیمو ترش میل کنید.
علاوه بر این، در طول جریان هضم، این ماهی به راحتی توسط بدن جذب می‌شود. همه چیز کابیلو خوب است!

کدو مسمایی، در خوردنش میانه روی نکنید!
95% کدو مسمایی متشکل از آب است، بنابراین برای تناسب اندام بسیار ارزشمند خواهد بود. کالری اش کم و طعمش عالی است، و یک تغذیۀ متعادل را کامل می‌کند. سس بشامل و دیگر گراورهای همراه (نوعی پنیر)  را حذف کنید: کدو را به طور طبیعی و بخارپز میل کنید!
کدومسمایی، منبع فیبر و سرشار از ویتامین‌های C، B3 و پروویتامین A است. چه لذتی دارد، خوردن این خوراکی بدون نگرانی از افزایش وزن! 

کنگر فرنگی، قلب لاغری
سبزیجات اغلب به خاطر طعم‌شان تحسین می‌شوند، کنگر فرنگی علاوه بر طعمش ویتامین و موادمعدنی فراوانی نیز در خود دارد. کنگر فرنگی را می‌توانید با یک سس سالاد رژیمی به عنوان پیش غذا و یا غذای اصلی (مثلاً در املت) نوش جان کنید. اگر برگ‌هایش را دوست ندارید، مغز این سبزی با کمی نمک خوشمزه خواهد بود.
به این ترتیب، با استفاده از محصولات لذیذ و تازۀ این فصل می‌توانید تناسب اندامتان را هم حفظ کنید!

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

آیا می دانید زرشک دارای چه فواید مهمی می باشد؟


یک متخصص قلب و عروق گفت: عصاره میوه زرشک همچون مقادیر زیادی ویتامین C دارد، موجب افزایش فعالیت سیستم ایمنی، تحریک جذب آهن و مانع بروز بیماری اسکوربرت می‌شود.

دكتر طوبی كاظمی تصریح كرد: بیماری‌های قلبی عروقی امروزه به یک مشکل جدی در جوامع بشری تبدیل شده و داروهای زیادی نیز برای درمان این بیماری‌ها ساخته شده است، اما این داروها دارای عوارض جانبی زیادی است.

وی ادامه داد: میوه زرشک طبیعتی سرد و خشک دارد و در طب سنتی به كار می رود.

این متخصص قلب وعروق اضافه كرد: زرشك با دارا بودن بربرین (berberin)، دارای اثرات مفید برای قلب است و خاصیت ضد آریتمی، اثرضد پرفشاری خون و كاهش دهنده مقاومت عروقی دارد.

كاظمی تصریح كرد: میوه زرشک به دلیل داشتن اسیدهای آلی ملایم بوده و برای درمان سنگ کلیه مناسب است.

وی از خواص میوه زرشك به اثر تصفیه كننده و ضدعفونی كننده خون، منقبض كننده عروق، پایین آوردن تب، كاهش تورم و فشارخون، تنظیم وضربان عضلات قلب اشاره كرد.

متخصص قلب وعروق تصریح كرد: از برگ زرشک به تنهایی با مخلوط داروهای مناسب می توان برای زخم روده، رفع اسهال‌های مزمن استفاده كرد.

وی اضافه كرد: جویدن برگ زرشک باعث سفتی لثه ها می شود.

دكتر كاظمی ادامه داد: در موقع آنژین و گلودرد می توان دم کرده برگ زرشک راغرغره کرد.

متخصص قلب وعروق از خواص پوست ریشه زرشك به برطرف كردن بی اشتهایی، از بین بردن سوء هاضمه ، درمان زردی ویرقان، تنظیم اعمال دستگاه گوارش اشاره كرد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

مصرف چای سبز در فصل بهار علاوه بر اینكه كالری بسیار كمتری را در مقایسه با سایر نوشیدنی ها وارد بدن می كند بلكه خطر ابتلا به برخی از اختلالات و نارسایی های حاد و مزمن را نیز كاهش می دهد.

نریمان سعادتی متخصص تغذیه  گفت:تغذیه مناسب واصولی در فصل بهار یكی از مهمترین راه هایی است كه با استفاده از آن می توان به ارتقای كیفیت زندگی در بهار و تطابق هرچه بیشتر با شرایط آب و هوایی این فصل كمك كرد.

وی افزود:مصرف مایعات و نوشیدنی های مفید به ویژه آب و چای یكی از نیازهای اصلی بدن است كه با گرم شدن هوا در بهار و طولانی شدن طول روز این نیاز بیشتر می شود.

سعادتی با بیان اینكه نوشیدن چند لیوان چای در روزهای فصل بهار بسیار نیروبخش خوش مزه و لذت بخش است تاكید كرد:مصرف چای سبز در فصل بهار علاوه بر اینكه كالری كمتری را در مقایسه با سایر نوشیدنی ها واردبدن می كند بلكه خطر ابتلا به برخی از اختلالات و نارسایی های حاد و مزمن را نیز كاهش می دهد.

این متخصص تغذیه یاداور شد:براساس برخی از مطالعات چای سبز ویژگی های ازرشمندی همچون خواض ضد التهابی و ضد سرطانی دارد مصرف روزانه آن می تواند خطر برخی از مشكلات گوارشی را نیز كاهش دهد.

وی خاطرنشان كرد:البته با چای سبز نباید مقادیر زیادی شكر یا قند مصرف كرد چرا كه مصرف زیاد قند و شكر علاوه بر اینكه موجب پوسیدگی و خراب شدن دندان ها می شود بلكه خطر ابتلا به بیماری های خطرناكی همچون دیابت را نیز افزایش می دهد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

 

وقتی صحبت از كنترل مقدار غذای دریافتی می‌شود همه بلافاصله گروهی از غذاهایی را كه در رأس آنها نان و برنج قرار دارند، محدود می‌كنند در حالی كه باید اندازه‌های صحیح را با به كار بردن ترفندهایی به دست آورد كه عبارتند از: 

اینكه در روز چه بخوریم و چقدر بخوریم مشكل بزرگی است كه تقریبا همه با آن روبه‌رو هستیم. بارها شنیده‌ایم كه نباید وعده‌ای از برنامه غذایی حذف شود آن هم به این بهانه كه قصد لاغر شدن داریم و به اندازه خوردن غذا، كلید اصلی سلامت است و بهترین چاره برای رهایی از اضافه وزن به حساب می‌آید....

همیشه به دنبال كوچك‌ترین اندازه‌ها بگردید.

فقط به نیازهای بدن پاسخ دهید یعنی هر آنچه را كه بدن خواستار آن است میل كنید نه كمتر و نه بیشتر.

قبل از هر چیز غذاهای كمتری را برای هر وعده‌تان آماده كنید.

سعی كنید برای غذا خوردن بیرون نروید زیرا همیشه در رستوران غذا خوردن، آن هم همراه دوستان، برابر است با پرخوری

خوردن نصف مقدار غذای همیشگی را به مدت 20 دقیقه طول دهید. به این ترتیب نه تنها سیر شده‌اید بلكه انرژی كمتری را نیز وارد بدنتان كرده‌اید

هنگام غذا خوردن سرعت خود را به شدت پایین بیاورید

از بشقاب و لیوان‌های كوچكتر استفاده كنید.

همواره با وعده‌ای كوچك، غذاخوردنتان را آغاز كنید.

قبل از سفارش غذا حتما به آنچه می‌خواهید بخورید، خوب فكر كنید.

وعده‌های اصلی و میان وعده‌هایتان را به طور منظم و سرساعت مشخص میل كنید، به این ترتیب دیگر به شدت گرسنه نخواهید شد.

همواره غذایتان را با دیگران سهیم شوید و از همان ابتدا غذایتان را تقسیم كنید.

اگر بیرون از منزل غذا می‌خورید نصف آن را در رستوران میل كنید و مابقی را به خانه بیاورید.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

خواص پزشکی گوجه سبز

پژوهشگران معتقدند گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می شود، از این رو می تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد. این میوه اثرات قابل توجهی در جلوگیری از بیماری هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول و سرطان دارد. 

گوجه سبز به میوه درختان مختلفی که متعلق به نژاد PRUNS از خانواده ی ROSE هستند، اطلاق می شود. بر پایه ی نوشته های قدیمی، نژاد این گیاه قدمت 2000 ساله دارد و چینی ها اولین کسانی بودند که به کشت آن اقدام کردند. این میوه به سرعت می رسد و مدت نگهداری آن در یخچال 4 روز است.

گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می شود، از این رو می تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد. این میوه اثرات قابل توجهی در جلوگیری از بیماری هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول و سرطان دارد. اسید بنزوئیک، ترکیبی است که خاصیت ضد میکروبی دارد. این ماده به طور طبیعی در گوجه سبز وجود دارد. همچنین، بعضی از تحقیقات بیانگر خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی این میوه هستند.

مطالعات نشان می دهد که این میوه می تواند در درمان تومورها نیز موثر باشد. همچنین به دلیل وجود اسید اسکوربیک ( ویتامین C)، برای افراد مبتلا به نقرس توصیه می شود.

این میوه چون حاوی برخی ویتامین ها و نیز پیش ساز ویتامینA است، برای کمک به درمان شب کوری و نیز رشد بدن (در صورت مصرف تمام مواد غذایی دیگری که مورد نیاز کودکان هستند) مفید است. گوجه سبز مملو از ویتامین هایB وC  بوده و به همین جهت برای آرامش اعصاب نیز مفید شناخته شده البته مصرف زیاد آن حالتی از حساسیت موقت را در دهان و دندان های مصرف کننده ایجاد می کند. به علاوه هر صد گرم گوجه سبز 30 کیلوکالری انرژی دارد.

 همچنین گوجه سبز نرم یا همان آلو نیز برای درمان بسیاری از مشکلات گوارشی از جمله یبوست نیز به کار می رود.

پژوهشگران معتقدند که مصرف گوجه سبز برای بهبود طعم دهان مفید است و پختن برگ های درختش در سرکه می تواند در درمان کرم های حلقوی موثر باشد. از خواص دیگر این میوه، خاصیت مسهلی آن است که به خوبی شناخته شده است. همچنین اثرات منحصر به فرد آن شامل کاهش فشار خون و چربی خون، حذف رسوبات از خون و تنظیم عملکرد معدی روده ای است.

مراقب باشیداین میوه اگر نشسته و آلوده باشد، احتمال ابتلا به بیماری های عفونی گوارشی از جمله حصبه و مسمومیت های غذایی را مطرح می سازد.

 بیماری حصبه نوعی عفونت باکتریایی دستگاه گوارش ناشی از مصرف آب و مواد غذایی آلوده است که می تواند افراد بی‌احتیاط را در کلیه ی سنین مبتلا کند، اما شدت این بیماری در کودکان و افراد بالای 60 سال بیشتر است و عوارضی از قبیل کاهش شدید آب و املاح بدن، سوراخ شدن روده ها، خونریزی دستگاه گوارش، عفونت استخوان و زردی را ایجاد می کند.
 
عموماً کودکان با دیدن این گونه میوه ها بر روی چرخ دستی ها که ظاهری تمیز و خیس دارند، به گمان اینکه این خوراکی ها توسط فروشنده تمیز شده اند آنها را خریده و بلافاصله با پاشیدن مقداری نمک آن را را میل می کنند. در حالی که این خوراکی ها اصولاً شسته و ضد عفونی نشده اند و آبی که بر روی آنها پاشیده می شود صرفاً برای تازه و خوش منظره نگه داشتن آن هاست.
 
عده ای نیز به گوجه سبز علاقه وافری دارند و نه تنها تمایل دارند که آن را به صورت خام و همانند سایر میوه ها مصرف کنند و در سبد میوه خود قرار دهند بلکه با گوجه سبز غذاهای متعددی نیز پخت می کنند. از جمله غذاهایی که می توان در آن از گوجه سبز استفاده کرد انواع آش ها و خورش هایی مثل خورش گوجه است. همچنین از این میوه می توان به عنوان طعم دهنده و ترش مزه کردن غذاها و جایگزین نمک استفاده کرد. قرار دادن چند عدد گوجه سبز در خورشت هایی مثل بادمجان و مرغ طعم دلنشین تری به این غذاها می دهد.

حتی می توان گوجه سبزهایی که مدتی مانده و نرم و یا شل شده را به عنوان آلو در خورشت آلو استفاده کرد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

پوسیدگی های سطح جونده دندان های عقب یکی از شایعترین بیماری های انسان بوده و درمان آن گذشته از مسئله زیبایی ، از جنبه سلامتی ضروری به نظر می رسد ، زیرا این پوسیدگی های جزئی پس از مدتی رشد کرده ، علاوه بر تخریب نسج دندان ممکن است به عصب دندان نیز صدمه برساند که در این صورت ، نیاز به درمان عصب یا روت کانال خواهد داشت . به همین خاطر بهتر است هر شش ماه یک بار برای معاینات دوره ای به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت بروز چنین ضایعاتی ، در همان مراحل اولیه جلوی آن را بگیرید .
در سالیان گذشته دندان های عقب را به طور معمول با مواد سیاه یا آمالگام  ترمیم می کردند . ولی امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه  ساخت کامپازیت ها و چسب های دندان پزشکی صورت گرفته ، با کمی دقت و صرف وقت می توان دندان های عقب را نیز با مواد سفید پر کرد و علاوه بر حفظ نسج دندان ، زیبایی را نیز به آن اعاده نمود .
تراش حفرات کامپازیتی کلا محافظه کارانه تر از آمالگام است و نسج دندان سالم تر باقی می ماند . در مواردی که تخریب نسج دندان بیشتر باشد و نتوان آن را بطور مستقیم با کامپازیت ترمیم کرد، می توان از روش های غیر مستقیم و پرکردگی های سفید لابراتوری سود جست که به این نوع پرکردگی ها " آنلی همرنگ  " می گویند . این روش ، دو تا سه جلسه طول می کشد . پس از تراش دندان و حذف پوسیدگی ها ، از دندان مزبور قالب گیری شده و قالب دندان به لابراتوار ارسال می گردد .
در لابراتوار پس از ریختن گچ مخصوص به داخل قالب ، نگاره مثبت دندان حاصل می شود که تکنسین می تواند روی آن ترمیم هم رنگ را که از جنس چینی یا کامپازیت لابراتوری می باشد ، فرم داده و به مظب دندانپزشک ارسال کند .
در جلسات بعدی ، دندان پزشک پر کردگی لابراتوری را پس از امتحان ، در جای خود می چسباند .
در مواردی که تاج دندان بکلی تخریب شده باشد ، پس از انجام معالجات ریشه و بازسازی تاج دندان که " پست و کر " نامیده می شود ، از دندان قالب گیری شده و برای آن روکش ساخته می شود .
ذکر این نکته واجب است که هنوز در هیچ کتاب و منبع علمی نیامده که استفاده از آمالگام برای بدن انسان خطرناک و یا سمی است . البته در برخی از تحقیقات علمی به خطر جیوه آزاد برای محیط زیست ، خانم های باردار و مبتلایان به بیماری های کلیوی اشاره شده ، ولی این به مفهوم کنار گذاشتن محسنات آمالگام ، بخصوص در ایران نیست . این محسنات شامل قیمت ارزان تر ، طول عمر نسبتا بالا و سهولت کاربرد آن است .

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

طی اولین هفته ‌های پس از تولد، نوزاد شما کار زیادی بیشتر از خوردن، خوابیدن، گریه کردن و کثیف کردن جایش انجام نمی‌دهد. اما در واقعیت، همه حواس نوزاد عمل می‌کند و همه مناظر، صداها و بوهای دنیا را تجربه می‌کند.

 خیلی سخت است که بفهمیم یک نوزاد تازه متولد شده دقیقاً چه حسی دارد—اما اگر به واکنش‌های فرزندتان به نور، صدا و تماس‌ها توجه دقیق داشته باشید، متوجه حواسی پیچیده خواهید شد.  

بینایی

نوزاد شما می‌تواند تا فاصله 20 تا 35 سانتیمتری را به بهترین شکل ببیند و وقتی از بغل مادر یا پدر به بالا نگاه می‌کند خوب تمرکز کند. نوزاد تازه متولد شده شما چیزهای دورتر را هم می‌بیند اما تمرکز بر روی آنها برایش سخت است. بااینحال نوری که از دور از پنجره به داخل می‌تابد، می‌تواند توجه چشم او را جلب کند.

بعد از صورت انسان‌ها، روشنایی و حرکات چیزهایی هستند که نوزادان تازه متولد شده علاقه زیادی به نگاه کردن به آنها دارند. حتی یک نقاشی که از دو چشم، یک بینی و دهان تشکیل شده باشد هم اگر نزدیک چشمهایش گرفته شود، توجه نوزاد شما را به خود جلب می‌کند.

با اینکه دید نوزاد شما کار می‌کند اما هنوز نیاز به کمی تنظیم بیشتر دارد مخصوصاً برای تمرکز بر روی مسافت‌‌های دور. حتی ممکن است گاهی چشم‌های نوزادتان به اصطلاح چپ شود. این مسئله کاملاً طبیعی است و عضلات چشم نوزادتان با گذشت زمان و بعد از چند ماه قوی‌تر شده و بالغ می‌شود.

نوزادان تازه متولد شده رنگ‌های متضاد را خیلی بهتر از رنگ‌های شبیه به هم تشخیص می‌دهند. تصاویر و اسباب‌ بازی‌های سیاه و سفید توجه نوزادتان را برای مدت طولانی‌تری به خود جلب می‌کند تا اشیاء و تصویری که رنگ‌های مشابه زیادی در آنها باشد.

چشم ‌انداز‌های جالب زیادی برای فرزندتان آماده کنید و به آنها نشان دهید اما دقت کنید که اینکار را بیش از اندازه انجام ندهید. یک شیء در هر زمان کافی است و فراموش نکنید که در طول روز نوزادتان را کمی در اطراف خانه بچرخانید تا مناظر بیشتری برای نگاه کردن به آنها برای او فراهم شود.

 

شنوایی

اکثر نوزادان تازه متولد شده قبل از مرخص شدن از بیمارستان تحت معاینه شنوایی قرار می‌گیرند. اگر این معاینه برای نوزاد شما انجام نگرفت یا نوزادتان در خانه به دنیا آمد، حتماً طی ماه اول تولد او را برای آزمایش شنوایی نزد پزشک اطفال ببرید. مشکل اکثر نوزادانی که با مشکلات شنوایی به دنیا می‌آیند با معاینه شنوایی در بدو تولد تشخیص داده می‌شود.

در برخی موارد، فقدان شنوایی به دلیل مسائلی مثل عفونت، آسیب و تخریب سطوح شنیداری ایجاد می‌شود و این مشکلات تا زمان کودکی مشخص نمی‌شود. بنابراین خیلی مهم است که شنوایی نوزادان به طور منظم در طول دوران رشد تحت معاینه و آزمایش قرار گیرد.

نوزاد تازه متولد شده از زمانی که در رحم مادر بود صداهایی را می‌شنید. ضربان قلب مادر، سر و صداهای دستگاه گوارش مادر و حتی صداهای خارجی مثل صدای حرف زدن مادر و اعضای خانواده بخشی از دنیای قبل از تولد نوزاد را تشکیل می‌دهد.

وقتی نوزادتان به دنیا می ‌آید، صداهای محیط خارج برایش بلندتر و مشخص‌تر می‌شوند. نوزاد ممکن است از صدای سگ همسایه بترسد و یا از صدای نرم اتو یا جاروبرقی احساس آرامش کند.

به واکنش نوزادتان به صداهای مختلف توجه کنید. صدای انسان‌ها، مخصوصاً صدای پدر و مادر، بهترین موسیقی ممکن برای نوزاد است. نوزادتان می‌داند که از همین جاست که غذا، گرما و آرامش به او می‌رسد. اگر نوزاد در گهواره شروع به گریه می‌کند، ببینید که چطور صدای نزدیک شدن شما به او ساکتش می‌کند. ببینید که چطور وقتی با صدای مهربان و ملایم با او حرف می‌زنید، به حرف‌هایتان گوش می‌دهد.

نوزاد شما شاید نتواند هنوز حواس دیداری و شنیداری خود را با هم هماهنگ کند اما حتی وقتی به دور خیره شده است، مطمئن باشید به صدای حرف زدن شما توجه دارد.

 

بویایی و چشایی

تصور می ‌شود که نوزادان تازه متولد شده قادر به بو کردن هستند زیرا می‌دانیم که می‌توانند بچشند و این دو حواس بسیار به هم مرتبط و نزدیک هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که نوزادان تازه متولد شده مزه‌های شیرین را در بدو تولد ترجیح می‌دهند و شیشه شیری که پر از آب شیرین است را با ولع می‌خورند درحالیکه از خوردن یک چیز تلخ را ترش خودداری می‌کنند.

در شش ماه اول تولد، نوزادان غذای مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیرخشک مصرف می‌کنند و بعد شروع به خوردن غذاهای جامد مخصوص کودکان می‌کنند. ازآنجا که نوزدان طعم‌های شیرین را دوست دارند، بهتر است که با سبزیجات شیرینی مثل هویج شروع کنید. با بزرگ‌تر شدن نوزاد، طعم‌های دیگر را هم برای او امتحان کنید تا نوزادتان به همه طعم‌ها و مزه‌ها علاقه‌مند شود.

 

لامسه

حس لامسه برای نوزادان تازه متولد شده اهمیت زیادی دارد. از طریقه لاسمه نوزادان چیزهای زیادی درمورد محیط پیرامونشان یاد می‌گیرند. در ابتدا نوزاد فقط به دنبال آرامش و راحتی است. نوزاد که از یک مایع بسیار گرم و راحت بیرون آمده است، الان برای اولین بار احساس سرما را تجربه می‌کند، مجبور است زبری چوب گهواره را تحمل کند و لبه خشک لباسش را احساس می‌کند.

نوزادان برای تجربه تماس‌های نرم چشم امید به والدینشان دارند: پتوهای نرم، آغوش گرم و آرامش‌ بخش و نوازش‌های عاشقانه. تقریباً با هر تماسی نوزاد چیز تازه‌ای درمورد زندگی یاد می‌گیرد. پس سعی کنید تا می‌توانید او را نرم و محبت‌آمیز ببوسید تا نوزادتان بفهمد دنیا محل آرامش‌ بخشی است. 

 

آیا باید نگران شوید؟

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که حواس نوزادتان به خوبی کار می‌کند می‌توانید برای خودتان کمی آزمایش غیرعلمی انجام دهید. یک نور کوچک را دور از مسیر مستقیم دید نوزادتان نگه دارید، طوریکه حداقل 30 سانتیمتر از صورت او دور باشد. نوزادتان باید برای نگاه کردن به آن نور سر خود را برگرداند. البته اگر به مدت زیادی به آن نور نگاه نکرد نگران نشوید—حتی یک نگاه کوتاه به نور نشان می‌دهد که او آن نور را می‌بیند. در 4 تا 8 هفته چشم‌های نوزاد شروع به تشخیص نور در حال حرکت می‌کند.

اگر به نظر می‌رسد چشمان نوزادتان بیشتر از فقط چند لحظه چپ می‌شود، حتماً این مسئله را به پزشک او بگویید. در موارد نادر، نیاز به دخالت پزشکی است. همچنین اگر چشمان نوزادتان گرفته و تیره به نظر می‌رسند یا برای تمرکز روی چیزی می‌چرخد، حتماً با پزشک مطرح کنید.

اکثر نوزادان تازه متولد شده با شنیدن صداهای ناگهانی بلند وحشت می‌کنند. اگر می‌خواهید ببینید نوزادتان به ‌درستی می‌شنود، وقتی پشت نوزادتان استاده‌ اید، یک صدای بلند ایجاد کنید.

نوزاد کوچکتان باید کمی در جای خود تکان بخورد اما اگر اینکار را نکرد نگران نشوید. می‌تواند به این معنی باشد که نوزادتان روی چیز دیگری تمرکز کرده است و بعداً دوباره آن آزمایش را تکرار کنید.

روش‌های دیگر برای چک کردن شنوایی نوزاد: آیا نوزاد با شنیدن صدای شما دست از گریه کردن برمی‌دارد؟ آیا نوزاد به لالایی یا سایر موسیقی‌ها واکنش می‌دهد؟ آیا صداهایی که از جاهای مختلف درمی آید توجه او را جلب می‌کند؟

اگر درمورد توانایی دیدن یا شنیدن نوزادتان نگرانی دارید، بلافاصله مسئله را با پزشک او درمیان بگذارید. هرچه زودتر یک مشکل احتمالی تشخیص داده شود، درمان آن آسان‌تر خواهد بود.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

چندی پیش دختر جوانی با مراجعه به کلانتری 148 انقلاب تهران ماجرای عجیبی را پیش روی پلیس قرار داد که تازگی داشت. دختر 21 ساله در تحقیقات گفت: «می‌خواستم به دانشگاه بروم که سوار اتوبوس شدم. زن جوانی که در صندلی کناری‌ام نشسته بود خیلی باکلاس و شیک به نظر می‌رسید، دیدم که به صورتم خیره شده است تا اینکه لبخندی زد و سرصحبت را باز کرد. وقتی شنیدم که با یک پزشک پوست آشناست و دستمال مرطوبی سراغ دارد که باعث از بین رفتن لک و جوش صورتم می‌شود خوشحال شدم. می‌گفت دستمال‌ها بی‌خطر هستند و هر شب باید آن را روی صورتم بگذارم تا پوستم ترمیم شود. «فریماه» همان لحظه یک سری دستمال مرطوب به من داد و خواست شماره موبایلش را داشته باشم و اگر دستمال‌ها تاثیر خوبی روی صورتم گذاشتند با وی تماس بگیرم تا سفارش بدهد از اروپا برایم بیاورند. همان شب دستمال مرطوب را روی صورتم گذاشتم. حس خوبی به من دست داد. از آن به بعد هر شب این کار را می‌کردم. یک هفته نشده بود که با فریماه تماس گرفتم و بسته جدیدی از دستمال‌ها را سفارش دادم. همدیگر را دیدیم و او با گرفتن 20 هزار تومان دستمال‌ها را به من فروخت».
دختر دانشجو افزود: «هر شب مرتب دستمال‌ها را استفاده می‌کردم و اگر آنها را به صورتم نمی‌گذاشتم نمی‌توانستم بخوابم و نیمه‌های شب از خواب می‌پریدم. اصلا تصور نمی‌کردم که معتاد دستمال‌ها شده‌ام. رفته رفته وقتی از دستمال‌ها استفاده نمی‌کردم خمار و خواب‌آلود می‌شدم. خواهرم که از نزدیک شرایط من را دنبال می‌کرد ترسیده بود، طوری حرف می‌زد که انگار مطمئن است من مواد مصرف می‌کنم اما نمی‌پذیرفتم. هر بار با فریماه تماس می‌گرفتم قیمت دستمال‌ها را چندین برابر بالا می‌برد. سومین بار بود که 100 هزار تومان خواست، ناچار بودم بپردازم. هر هفته وقتی با فریماه تماس می‌گرفتم چون می‌دانست وابستگی شدیدی به دستمال‌ها دارم قیمت را بالاتر می‌برد. خواهرم که بیشتر متوجه رفتارها و بی‌تابی‌های من شده بود خانواده را در جریان قرار داد. اصرار داشتند آزمایش بدهم. من تصور نمی‌کردم چنين جواب عجیبی بشنوم، به خاطر همین پذیرفتم و آزمایش دادم. نتیجه باورنکردنی بود.
در خون من یک نوع ماده مخدر به نام «ال‌سی‌من» وجود داشت که از راه پوست و دستمال‌های مرطوب من را معتاد کرده بود. وقتی با فریماه تماس گرفتم و شنید می‌دانم چه بلایی بر سر من آورده است تماس را قطع کرد و از آن به بعد گوشی‌اش خاموش است. من از این زن که می‌تواند دخترهای دیگر را نیز فریب دهد، شکایت دارم». ماموران با شنیدن ادعاهای دختر دانشجو به بررسی‌های تخصصی دست زدند و پی بردند «ال‌سی‌من» یک نوع ماده مخدر سوییسی بوده و از طریق اروپا وارد ایران شده است.
ماموران دریافتند که فریماه با اطلاع از اینکه دستمال‌ها اعتیاد‌آور هستند، سوار اتوبوس‌ یا مترو به جذب مشتری از میان دختران جوان پرداخته و با استفاده از عدم آگاهی آنان به خطری که در پیش دارند ابتدا با قیمت‌های پایین دستمال‌های «ال‌سی‌من» را در اختیارشان گذاشته سپس با اعتیاد طعمه‌هایش پول زیادی به جیب می‌زند.تحقیقات در این باره که آیا باند سازمان‌یافته‌ای به چنین اقدام خاموشی دست می‌زند ادامه دارد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

لکه‌های پوستی بر اثر افزایش سن و به دلیل به‌هم ریختگی رنگدانه‌های پوست ایجاد می‌شود. این لکه‌ها به خصوص در پشت دست، صورت و سر و قسمت پایین سینه مشاهده می‌شوند. در اینجا ۶ روش برای برطرف کردن لکه‌های پیری به شما پیشنهاد می‌شود.

1- استفاده از کرم‌های حاوی هیدروکینون: کرم‌های حاوی هیدروکینون عاملی سفیدکننده است بنابراین شما می‌توانید از کرمPorcelanam (پورسلنام) با دوز ۴ درصد و پایین‌تر که به صورت آزاد در داروخانه‌ها فروخته می‌شود استفاده کنید.

برای تهیه این کرم نیازی به نسخه پزشک نیست. اما اگر لکه‌های شما تیره‌تر باشد نیاز به پمادی با دوز بالاتر دارید در این صورت حتما نیاز به تجویز پزشک را دارید و در این موارد استفاده از این کرم ضروری است. با این حال در تمامی این شرایط، قبل از استفاده از پماد حتما بروشور آن را با دقت بخوانید.

لازم به ذکر است که استفاده از این کرم‌ها باعث بهبودی خواهد شد اما توجه داشته باشید که روند بهبودی به صورت تدریجی است و می‌تواند ماه‌ها طول بکشد.

2- استفاده از لیمو: پیشنهاد می‌شود حداقل ۲ بار در روز آب لیمو روی لکه‌ها بمالید. اسیدیته موجود در آبلیمو می‌تواند به قدر کافی لکه‌ها را ناپدید کند یا باعث روشن شدن لکه‌های روی پوست از طریق لایه‌برداری از پوست شود.

3- عسل: استفاده از عسل و ماست نیز برای برطرف کردن لکه‌های پوست توصیه می‌شود. می‌توانید از مخلوط عسل و ماست خمیری تهیه کنید و آن را روی سطح مورد نظر بمالید. استفاده از این مخلوط به مرور زمان باعث روشن‌تر شدن لکه‌های موجود در پوست می‌شود. برای تهیه این خمیر یک قاشق قهوه‌خوری ماست و یک قاشق قهوه‌خوری عسل را با هم مخلوط کنید و روی پوست بمالید. پیشنهاد می‌شود یک بار در روز این ماسک را روی لکه‌های پوستتان بمالید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه روی پوستتان بماند. سپس آن را با آب شست‌وشو دهید. 

4-  بهبود لکه‌ها به وسیله آلوئه‌ورا: این گیاه حاوی موادی است که به سرعت به تجدید سلول‌های پوستی می‌پردازد، بنابراین با استفاده از آن می‌توانید پوستتان را جوان‌تر کنید. شما می‌توانید این گیاه را از داروخانه‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید از تکه‌های فریزشده آلوئه‌ورا نیز استفاده کنید. برای این کار یک تکه از آلوئه‌ورا را برش داده و قاشقی زیر آن قرار دهید و آن را فشار دهید تا مایعی شفاف از آن خارج شود (این مایع شیره آلوئه‌ورا نیست). سپس یک یا دو بار در روز این مایع را روی لکه‌های پوست‌تان بمالید.

5- کشک: لایه‌برداری از پوست با استفاده از کشک نیز یکی دیگر از این روش‌های برطرف کردن لکه‌های پیری است. اسید لاکتیک موجود در کشک باعث لایه‌برداری از پوست می‌شود. استفاده از کشک تا حدودی باعث بهبود سلول‌های آسیب‌دیده – در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید – می‌شود.

6- از کرم‌های آرایشی استفاده کنید: شما می‌توانید یک نوع کرم پودر مخصوص که در داروخانه یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی فروخته می‌شود، تهیه کنید. به کمک این کرم‌پودرها می‌توانید لکه‌های روی پوست را تا حدودی برطرف کنید. در حقیقت این کرم‌ها حاوی روغن‌هایی هستند که باعث مرطوب شدن پوستتان می‌شود. اما لازم است که قبل از تهیه این کرم‌پودرها توجه داشته باشید تا کرم‌پودری را بخرید که از نظر رنگ با رنگ پوست‌تان مطابقت داشته باشد. به دلیل اینکه اگر کرمی مناسب با رنگ پوسستان تهیه کنید باعث می‌شود لکه‌های روی پوست بیشتر نمایان شوند.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

افرادی که به شکلات علاقه دارند، نباید خیلی نگران باشند، چرا که دانشمندان متوجه شدند این افراد، وزن کم‌تری دارند، لاغرترند و دور کمر آن‌ها نیز باریک‌تر است.

از سوی دیگر مصرف شکلات باعث می‌شود احتمال ابتلا به فشار خون بالا و سندروم متابولیک به ترتیب 14 و 15 درصد کم‌تر از دیگران باشد. این عوامل از مهم‌ترین فاکتورهای موثر در ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته هستند.

البته این مطالعات به این معنا نیست که شما با خوردن شکلات می‌توانید وزن خود را کم کند. اما به نظر می‌رسد مصرف شکلات باعث می‌شود میزان اشتهای شما به غذا کم‌تر شده و به این ترتیب کالری کم‌تری را وارد بدن خود کنید. از سوی دیگر مطالعات نشان می‌دهد افرادی که شکلات مصرف می‌کنند به طور متوسط بیش‌تر از دیگران به ورزش کردن علاقه دارند.
کارول اونیل از مرکز کشاورزی دانشگاه لوئیزیانا در این باره گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد مصرف شکلات به میزان متوسط تاثیر زیادی در افزایش وزن و چاقی ندارد.
این بررسی‌ها در مجموع نشان می‌دهد مصرف مقادیر کمی از شکلات نه تنها فواید زیادی برای بدن دارد، بلکه می‌تواند به شما در داشتن وزن متناسب‌تر نیز کمک کند.
دانشمندان با انجام مطالعاتی در بین سال‌های 1999 تا 2004، میزان مصرف شکلات را روی بیش از 15 هزار نفر که بیش‌تر از 19 سال سن داشتند بررسی کردند.

میزان شاخص جرمی و دور شکم افرادی که شکلات مصرف می‌کردند به طور متوسط کم‌تر از دیگران است. برای مثال شاخص جرمی این افراد به طور متوسط 27.7 و در دیگران 28.2 است.

به طور کلی محققان معتقدند هر شخص حداکثر باید 10 درصد از کالری روزانه خود را از غذاهایی مانند شکلات، فست‌فودها و انواع مختلف نوشیدنی‌ها به دست بیاورد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

 گز اصفهان
 مواد لازم:ـ شکر : ۳۲‎/ ۱ پیمانه (۲۵۰ گرم)
ـ آب : ۱ پیمانه (۱۶۰ میلی لیتر)
ـ بادکا : ۳۰۰ گرم (۱ پیمانه سرخالی)
ـ سفیده تخم مرغ : ۵ عدد (۱۵۰ گرم)
ـ گلاب: ۱ قاشق سوپخوری (۱۴ میلی لیتر)
ـ مغز پسته :۲۱‎/ ۱ پیمانه (۱۵۰ گرم)
 روش تهیهشکر و آب را روی حرارت ملایم قرار دهید تا حدی که فقط شکر آب شود. سپس بادکا را اضافه کنید. در این زمان مواد کف می کند و بالا می آید. مایه را مرتب با قاشق چوبی هم بزنید تا شهد مانند آب نبات کشی شود.
سفیده تخم مرغ را با همزن برقی بزنید تا کاملاً فرم بگیرد. برای اینکه بدانید شهد آماده است، کمی از شهد را داخل آب یخ بریزید، پس از سردشدن باید حالت شکننده پیدا کند.
مایه را از روی حرارت بردارید و مرتب هم بزنید. گلاب را به سفیده اضافه کنید و با همزن برقی بزنید. دو قاشق از شهد را داخل سفیده بریزید و با همزن خوب بزنید.
سپس محتوای کاسه سفیده را داخل شهد بریزید و هم زدن را تا زمانی که مواد گرم است (حدود ۱۰ دقیقه) ادامه دهید. باید مراقب باشید که مواد سرد نشود، زیرا خراب می شود. مواد را روی شعله پخش کن با حرارت ملایم قرار دهید تا جایی که همزن قدرت دارد با همزن بزنید. وقتی که مواد سفت شد، با قاشق به صورت پارویی هم بزنید. سپس مغز پسته را اضافه کنید.
از مایه تکه های کوچکی برداشته و آن را گردکنید و روی مقداری آرد با کمک کاردک فرم دهید.

ـ نکته
برای امتحان مقداری از گز را بگذارید تا خنک شود، وقتی در دست غلطاندید، اگر به دست نچسبید آماده است.

ـ پیشنهاد
در صورت دلخواه پس از فرم دادن برای اینکه مرتب تر شود، می توان قالب زده سپس در آرد غلتاند.
جایگزینمی توانید به جای مغز پسته از مغز بادام استفاده کنید.
● پولکی زعفرانی
 مواد لازم:ـ شکر :یک پیمانه (۱۵۰ گرم)
ـ آب :۲۱‎/ پیمانه (۸۰ میلی لیتر)
ـ سرکه ی انگور: ۴۱‎/ پیمانه (۴۰ میلی لیتر)
ـ زعفران (حل شده در آب جوش) : ۱ قاشق سوپخوری (۱۴ میلی لیتر)

▪ روش تهیهشکر، آب و سرکه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر آب شود. سعی کنید مواد را روی حرارت، زیاد هم نزنید.
زعفران را اضافه کنید. برای امتحان آن می توانید کمی از آن را با قاشق روی یخ بریزید، اگر مایه سریع گرفت و حالت شکننده پیدا کرد، پولکی آماده است.
آن را از روی حرارت بردارید. با یک قاشق سوپخوری روی کاغذ آلومینیومی که از قبل چرب کرده اید، بریزید تا سرد شود.

ـ نکته
اگر پولکی زیاد روی حرارت بماند، مزه تلخی به خود می گیرد و اگر زمان کمی روی حرارت بماند، ترد و شکننده نمی شود.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

واژه فیتوریزه ‌مغذی‌ها یا فتوكمیال‌ها به مواد مغذی اطلاق می‌شود كه از مواد گیاهی گرفته می‌شوند و می‌توانند از بدن انسان حفاظت كنند.

به نظر می‌رسد تركیب ابتدایی موجود در گیاهان موسوم به «فتیوها» می‌توانند از بدن ما مراقبت كرده و با بیماری‌هایی همچون سرطان مقابله كنند؛ سیستم‌ ایمنی بدن را تقویت كرده و با فعالیت به عنوان آنتی‌اكسیدان‌ها به سلامت قلب نیز كمك كنند، اما چه گیاهانی باید بخوریم تا از این مزایا بهره‌مند شویم.

به گزارش روزنامه‌ اكسپرس پزشكان می‌گویند: تمام انواع سبزیجات و میوه‌ها در این زمینه مفید هستند و باید مصرف شوند اما در این میان 10 گیاه خوراكی مهم به لحاظ خواص آنی اكسیدانی و مفید برای مقابله با بیماری‌ها شناخته شده‌تر هستند و مصرف آن‌ها بیشتر توصیه می‌شود.

اولین گیاه خوراكی «سویا» است. سویا به دلیل دارا بودن ماده‌ای به نام «جنستین» خواص ضدسرطانی فوق‌العاده‌ای دارد و همچنین حاوی فتیواستروژن است كه خطر ابتلا و پیشرفت سرطان پروستات را كاهش می‌دهد و همچنین تركیبی به نام ایزوفلاوون را دارد كه برای مقابله با سرطان سینه مفید است.

گیاه بعدی «گوجه فرنگی» است. رنگ گوجه فرنگی به دلیل ماده‌ای به نام «لیكوپن» است كه یك كاروتنوئید است و رشد برخی از سرطان‌ها را كاهش داده یا سركوب می‌كند. همچنین در تقویت قدرت بینایی، سیستم‌ ایمنی بدن و كاهش عوارض پیری مفید است.

گیاه بعدی «كلم بروكلی» است كه یك فیتور ریزمغذی است و خاصیت آنتی اكسیدانی دارد. آنتی اكسیدان‌ها با مولكول‌های مضر رادیكال آزاد مقابله كرده و خاصیت سم زدایی دارند.

«سیر» هم در این گروه گیاهان مفید قرار می‌گیرد. سیر یك منبع خاص غنی از نوعی فیتوریزمغذی‌ها موسوم به تركیبات ارگانوسولفور است كه خواص ضد التهابی و آنتی اكسیدانی دارد و به كنترل كلسترول نیز كمك می‌كند. همچنین ریز مغذی‌های موجود در سیر خاصیت ضد باكتریایی و ضد قارچی دارند.

گیاه مفید بعدی دانه‌های «كتان» است كه به لحاظ تعدیل كردن هورمون‌های زنانه، بهبود قدرت باروری و كاهش علائم پیش از قاعدگی و نیز پیشگیری از سرطان سینه شناخته شده و معروف است. ریزمغذی‌های موجود در دانه كتان همچنین در پیشگیری از دیابت نوع دوم مفید هستند.

«مركبات» نیز در این گروه از گیاهان بسیار مفید قرار می‌گیرند. ریزمغذی‌های مفید موجود در مركبات شامل آلكالوئیدها، فلاوونوئیدها، فنول‌ها و تانیس‌ها هستند كه همگی خواص، ضد سرطانی، آنتی اكسیدانی و ضدالتهابی دارند.

«میوه‌های جالیزی» مثل هندوانه و طالبی نیز سرشار از ریزمغذی‌های گیاهی مفید هستند كه به ویژه‌ برای سلامت قلب و عروق كاربرد دارند.

گیاه خوراكی بعدی «توت آبی» یا گیاه «قره قاطی» است. توت آبی سرشار از نوعی تركیب به نام آنتوسیانین است كه عامل رنگ آبی این میوه است. این تركیب، التهاب را كاهش می‌دهد از بدن در برابر سرطان محافظت می‌كند و برای سلامت چشم، عروق سرخرگی و مغز نیز مفید است.

دو گیاه خوراكی باقی ‌مانده و بسیار مفید در این فهرست «سیب زمینی شیرین» و «فلفل تند» هستند كه خواص آنتی اكسیدانی قوی دارند. فلفل تند حاوی تركیبی موسوم به «كاپساسیسین» است كه باعث تندی زیاد فلفل می‌شود. این تركیب متابولیسم را تقویت می‌كند، موجب آزاد سازی آندروفین‌ها می‌شود، در رشد سلول‌های سرطانی اختلال ایجاد می‌كند و مانع از لختگی خون می‌شود. فلفل تند هم چنین سرشار از ویتامین «C» است.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

هسته میوه‌های نوبرانه حاوی ترکیبی از سم سیانور است


رئیس انجمن علمی غذا تغذیه حامی سلامت گفت:«گوجه سبز از میوه‌های نوبرانه‌ای است که افراد گاهی بدون توجه، هسته آن را می خورند و هسته این میوه ترکیبات سیانیدریکی (ترکیبی از سم خطرناک سیانور) دارد که می تواند به افراد صدمه بزند.»
 
دکتر ضیاءالدین مظهری  اظهار داشت:«نوبرانه هایی از جمله چاغاله بادام اگر به مرحله تبدیل شدن به بادام برسد از نظر ترکیبات مغذی حاوی مواد بسیار ذی قیمتی می شود که می تواند قسمتی از نیازهای اساسی بدن انسان را با مواد معدنی و اسید آمینه ها و پروتئین ها تامین کند و اگر با شیر ترکیب و مصرف شود می‌تواند در جهت افزایش سرعت رشد کودکان در حال رشد بسیار موثر واقع شود.»

وی ادامه داد:« اغلب افراد از جمله کودکان و نوجوانان و خانم های باردار به مصرف نوبرانه ها علاقه بسیاری دارند و بیشترین مصرف کننده نوبرانه‌ها این گروه از افراد هستند اما بایستی به این نکته توجه کرد که به دلیل اینکه این میوه ها دچار آفت نشود از آفت کش ها استفاده می‌شود که بایستی زمان لازم از این سم پاشی گذشته باشد اما وقتی که این میوه‌ها به صورت نوبرانه و خارج از زمان تجزیه سموم چیده و مصرف می شوند به علت نفوذی که در میوه دارند حتی با شسته شدن هم برطرف نمی شوند.»

رئیس انجمن علمی غذا تغذیه حامی سلامت تصریح کرد:« برخی از دستفروش ها و میوه فروش ها برای جلب توجه افراد و برای تر و تازه نشان دادن میوه ها به روی آنها آب می زنند که احتمال آلوده بودن این آب ها وجود دارد و حتی ممکن است دست افرادی که این میوه ها را برای مصرف کنندگان وزن می کنند آلوده باشد و یا گاهی پارچه‌هایی خیس بر روی این میوه ها می‌اندازند که یکی از منابع آلودگی محسوب می شود و با خوردن این میوه ها ممکن است افرادی دچار سوء هضم و ناراحتی های گوارشی و اسهال بشوند.»

وی تاکید کرد:« گاهی به نوبرانه هایی مثل چاغاله بادام و یا گوجه سبزها نمک اضافه می‌کنند که عاملی برای افزایش فشار خون است و نباید تصور شود که کودکان و نوجوانان دچار این بیماری نمی شوند چرا که در موارد متعددی کودکان به دلیل مصرف بی رویه فست فودها و عدم تحرک کافی چاق هستند و می توانند به این نوع بیماری ها نیز دچار شوند.»

دکتر مظهری خاطر نشان کرد:« گوجه سبز از میوه های نوبرانه ای است که افراد گاهی بدون توجه هسته آن را می خورند و هسته این میوه ترکیبات سیانیدریکی دارد که می تواند به افراد صدمه بزند، با مصرف هر میو‌ ای که کال باشد بار سنگینی بر معده و روده فرد ایجاد می شود و کسانی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند دچار دل دردهای شدیدی می شوند حتی افراد بایستی از خوردن هسته های زردآلوهایی که کال هستند نیز اجتناب کنند چرا که در صورت تلخ بودن هسته حاوی ترکیبات سیانیدریکی می‌تواند باشد.»

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

جام جم آنلاين: يك متخصص تغذيه گفت: مصرف گوشت قرمز، جگر و سبزي‌ها موجب شادابي دانش‌آموزان مي شود و به خصوص مصرف آن براي كنكوري‌ها توصيه مي‌شود.

مرتضي صفوي در گفت و گو با فارس با بيان اينكه دانش‌آموزان در دوران كنكور از قندهاي ساده زياد استفاده نكنند، اظهار داشت: بر اثر خوردن قند‌هاي ساده، انسولين در خون زياد ترشح مي‌شود كه موجب افت قند خون آنها مي‌شود؛ افرادي كه در زمان كنكور از قندهاي ساده و شكلات استفاده مي‌كنند، انسولين بيشتري در خون آنها ترشح ‌شده و در نتيجه موجب افت قند خون در آنها مي‌شود.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: دانش‌آموزان در وعده‌هاي غذايي خود از ماست و شير استفاده كنند زيرا به دليل داشتن كلسيم فراوان براي سلول‌هاي عصبي بسيار مفيد است و موجب آرامش اعصاب در دانش‌آموزان مي‌شود.

وي افزود: دانش‌آموزان در اين دوران ماهي مصرف كنند به دليل اينكه ماهي حاوي اسيد چرب امگا 3 است كه از كم‌خوني پيشگيري مي‌كند و موجب افزايش يادگيري مي‌شود.

صفوي بيان داشت: دانش‌آموزان در اين دوران از غذا‌هاي حاوي آهن مانند گوشت قرمز، جگر، مغز، سبزي‌ها و تخم مرغ استفاده كنند كه موجب شادابي و از بين رفتن كسلي آنها مي‌شود زيرا ويتامين‌‌هاي گروه B موجود در اين مواد براي تقويت ذهن و آرامش اعصاب دانش‌آموزان مفيد است.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |یک کارشناس در سایت تغذیه هول فود کاتولوگ فهرستی از مواد غذایی ارائه ‌کرده‌ است که این خوردنی‌ها تاثیر بسزایی در دور کردن استرس از انسان دارند و یا به عبارتی آرامش بخش هستند.استرس ممکن است همه جا با شما باشد، مثل محیط کار، در هنگام رانندگی، در جشن‌ها و مراسم و یا حتی در منزل و زمانی که اخبار ناخوشایندی ممکن است از طریق رادیو و تلویزیون به گوشتان برسد، اما در دنیای پرتنش امروز، چه کسانی ممکن است از استرس در امان باشند؟

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان » خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کارشناسان معتقدند که یک رژیم غذایی تحریک کننده و نامنظم و آشفته در واقع پیش فاکتوری برای بروز استرس است که معمولا شامل مصرف چای و میان وعده‌ها به طور مکرر و نامنظم است، اما با دنبال کردن یک رژیم غذایی منظم و همچنین انتخاب خوردنی‌هایی مناسب می‌توان تا حد امکان استرس روزانه را از خود دور نگهداشت.

 

ـ اولین خوردنی استرس زدا در این فهرست، «ماست» است.
ماست به ویژه‌ برای فصل تابستان مفید است، چون سبک بوده و هضم آن هم آسان است. دکتر شیفا شارما، متخصص تناسب اندام در هند در این باره می‌گوید: ماست یا هر محصول لبنی دیگر غنی از ماده‌ای به نام تیروسین است که میزان سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد. به بیانی دیگر پروتئین‌ها در محصولات لبنی مقدار سروتونین را که نوروهورمونی در مغز است، افزایش می‌دهند و در نتیجه استرس اعصاب را کاهش داده و شما را آرام می سازد

 

 

ـ خوردنی بعدی برای از بین بردن استرس، «شکلات تلخ» است.
پزشکان می گویند: مصرف شکلات تلخ از مقدار هورمون استرس می‌کاهد و سایر آشفتگی‌های بیوشیمیایی مرتبط با استرس را متعادل می‌سازد.

 

 

ـ مرکبات هم خوردنی‌های مناسبی هستند برای برطرف کردن استرس.
میوه‌ها حاوی قند طبیعی هستند که ذهن را از استرس خالی می‌سازند و مرکبات و میوه‌های تابستانی تاثیر بیشتری در این زمینه دارند .

 

 

ـ خوردنی ضد استرس بعدی «بادام درختی» است.
بادام سرشار از ویتامین «B2» و ویتامین «E»، منیزیم و روی است. ویتامین‌های B و منیزیم تاثیر بسزایی در تولید سروتونین دارند که خلق انسان را تنظیم می‌کنند و استرس را تسکین می‌دهند. روی هم می‌تواند با برخی از اثرات منفی استرس مقابله کند و ویتامین E هم به عنوان یک آنتی اکسیدان مولکول‌های رادیکال آزاد را که با استرس و بیماری قلبی مرتبط هستند، نابود می‌سازد .

 

ـ گزینه بعدی «چای» گیاهی یا «چای سیاه» است :که ضمن کنترل کالری‌ها، خلق و خوی شما را نیز بهبود می‌بخشد.چای بابونه، چای یاسمن و سایر چای‌های گیاهی تاثیر شگفت انگیزی روی بدن شما دارند و می‌توانند مثل یک داروی مسکن عمل کنند.

 

 

ـ ماهی هم جزو خوراکی‌های ضد استرس و آرامش بخش است.«ماهی» منبع غنی از چربی‌های امگا ــ ۳ است که حاوی ویتامین‌های گروه B به ویژه‌ B6 و B12 مفید برای مقابله با استرس هستند. در واقع ویتامین B12 یکی از مهمترین مکمل‌ها برای ساخت سروتونین به عنوان هورمون شادی در مغز است و کمبود ویتامین B12  می‌تواند سبب افسردگی شود.

 

ـ کلم بروکلی
یکی دیگر از خوردنی‌های مفید برای مقابله با استرس است که وقتی به پاستا، برنج و یا سالاد افزوده می‌شود، تاثیر معجزه آسایی در ایجاد شادی در شما اعمال می‌کند. کلم بروکلی هم سرشار از ویتامین‌های گروه B شامل اسید فولیک است که به کاهش ترس، اضطراب و نگرانی استرس و حتی افسردگی کمک می‌کنند. فیبر موجود در این سبزی نیز برای مقابله با یبوست و سندرم روده ترکیب پذیر مفید است که این سندرم در واقع حاصل استرس بلند مدت است.

 

 

ـ آخرین ماده معجزه آسا در کاهش استرس «سیر» است.سیر برای آرام کردن تنش و استرس و نیز کاهش گلوکز خون مفید است. سیر سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است و این مواد در مقابله با استرس بسیار مفید است.

 

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

موها و مژه های مصنوعی از كجا می آيند؟ 

موها و مژه های مصنوعی از كجا می آيند؟

شاید دوست داشته باشید بدانید که این مژه مصنوعی که روی چشمانتان است و یا موهایی که در لابه‌لای موهای خودتان چسبانده‌اید، بهداشتی هستند یا نه؟ ...

شبکه خبری فاکس‌نیوز در همین ماه در مقاله‌ای جالب، پرده از تجارتی پررونق برداشته است که میلیون‌ها دلار را روانه جیب تاجران چینی و هندی کرده است: "تجارت موی سر انسان". به گزارش این خبرگزاری فقط در سال گذشته میلادی چین و هند 154 میلیون دلار از این راه به جیب زده‌اند. این موها استفاده‌های بسیار گوناگونی دارند، از ساختن مژه مصنوعی گرفته تا انواع کلاه‌گیس‌های رنگارنگ که طرفداران زیادی میان افراد به خصوص بانوان دارند، تا موهایی که برای قراردادن در لابه‌لای موهای طبیعی افراد استفاده می‌شوند، همه و همه روزی روی سر یک انسان که در چین یا هند زندگی کرده است بوده‌اند.

از کلاه‌گیس تا مژه مصنوعی
آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی زنانه، بیشترین خریداران این موها هستند. مژه‌های مصنوعی طبیعی، کلاه‌گیس‌های رنگارنگ که موهایی صاف ویا فر دارند، هر کسی را وسوسه‌ می‌کند که برای زیبایی بیشتر، این کلاه‌گیس‌ها را امتحان کند. در کشورهای اروپایی و آمریکایی چون بسیاری از بانوان برای رفتن به محل کار خود فرصت کافی برای مرتب کردن موهایشان ندارند، یکی از کلاه‌گیس‌هایی را که از موی طبیعی انسان ساخته شده، دم دست دارند و آن را به سر می‌کشند و به سر کار خود می‌روند. این موهایی که از چین و هند می‌آیند، همچنین برای افزایش حجم موها، در بسیاری از آرایشگاه‌ها به صورت صاف و یا بافته شده در لابه‌لای موهای طبیعی چسبانده می‌شوند ولی آیا این موها بهداشتی‌اند و بیماری‌های مو و پوست را منتقل نمی‌کنند؟

سررشته این موها کجاست؟


شاید دوست داشته باشید بدانید که این مژه مصنوعی که روی چشمانتان است و یا موهایی که در لابه‌لای موهای خودتان چسبانده‌اید، بهداشتی هستند یا نه؟ فاکس نیوز می‌نویسد: "در چین و هند این موهای طبیعی انسان در کارگاه‌های کوچک در آب 120 درجه سانتی‌گراد جوشانده می‌شوند، خشک می‌شوند و با قایق‌های کوچکی به کارخانه اصلی منتقل می‌شود. در کارخانه اصلی، جریان هوا در لابه‌لای این موها دمیده می‌شود تا موها صاف و لخت و نرم شوند (چیزی شبیه کاری که سشوار می‌کند) و سپس به رنگ‌های تیره و یا بلوند و براق رنگ‌آمیزی می‌شوند و در گونی‌های بزرگ بسته‌بندی شده و راهی بازارهای اروپا و آمریکا و سراسر جهان می‌شود. تصورش را بکنید، انبارهایی پر از موی سر انسان که فروش بسیار بسیار خوبی برای زیباتر کردن سایر انسان‌ها دارند و فروشگاه‌های بزرگ و آرایشگاه‌های سراسر دنیا خریداران پر و پا قرص این محصولات‌اند!"

موهای شانه‌تان را می‌خریم


زنانی که در روستاهای دورافتاده هند، موهای خود را می‌فروشند و در کارگاه‌هایی نه چندان تمیز آنها را برای صادرات آماده می‌کنند، نمی‌دانند این موها سر از کجا درمی‌آورند. گرچه آمارهای اداره بازرگانی آمریکا حاکی از آن است که چین و هند فقط در سال گذشته میلادی 154 میلیون دلار از صادرات موهای سر انسان به بازارهای جهانی پول به جیب زده‌اند ولی چین‌ گوی‌سبقت را از هند ربوده است. کارخانه‌های هندی، موهایی را که در کارگاه‌های روستاهای دورافتاده هند، آماده شده‌اند را نیز خریداری می‌کنند. آمارهای دولت هند نشان می‌دهد که این کشور از آوریل 2006 تا مارچ 2007، 51 میلیون دلار موی سر انسان به چین فروخته است. این موها دو دسته‌اند:
 دسته اول موهایی هستند که در ازای پرداخت مبلغ ناچیزی از سر داوطلبان چیده می‌شوند و دسته دیگر، موهایی است که از سر اعضای خانواده هنگام شانه کردن موهایشان کنده شده، آنها این موها را جمع‌آوری می‌کنند و به دلالان مو می‌فروشند. از آنجایی که کارخانه‌داران باید پول کمتری بابت "موهای ریخته شده" بپردازند، این موها بهتر به وسیله دلالان خریداری می‌شوند. به‌عنوان مثال، یک کیلوگرم موی 50 سانتی‌متری چیده شده 225 دلار قیمت دارد، در حالی که همین مقدار موی ریخته شده، 85 دلار قیمت‌گذاری شده است ولی از نظر خریداران اروپایی و آمریکایی، موهای چیده شده چون درخشندگی و استحکام بیشتری دارند، برای ساخت کلاه‌گیس و موهای اکستنشن مرغوب‌ترند. موهای هندی از موهای چینی نرم‌تر و براق‌ترند و ظاهر بهتری را در ساخت کلاه‌گیس ایجاد می‌کنند. به علاوه بانوان روستایی در هند رسم دارند برای زیبایی بیشتر، موهایشان را بلند نگه دارند بنابراین منبع خوبی برای این تجارت محسوب می‌شوند.
 
 

از سل تا بیماری‌های پوستی
• مسوولان بهداشتی کشور هند، بهداشت این کارگاه‌های محلی تولید موی انسان را زیر سوال برده‌‌اند. بیماری‌های تنفسی و سل در این کارگاه‌های فرآوری مو شایع است، زیرا ذرات در هوای این کارگاه‌های تنگ و تاریک معلق اند که موجب بیماری این کارگران می‌شوند.

• بیشتر این کارگران بدون ماسک و دستکش و با لباس‌های خانگی خودشان به مرتب کردن این موها مشغول‌اند و این کار را روی کف زمین انجام می‌دهند. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که این موها ناقل بسیاری از بیماری‌های مو و پوست هستند که در صورتی که در مراحل فرآوری این موها به درستی تمیز نشوند، میکروب این بیماریها را می‌توانند از میان موهای مردم یک قاره به میان موهای مردم قاره‌ای دیگر منتقل می‌کنند؛ فقط به بهانه اندکی زیباتر شدن

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

 

نکته 1 – چه مقدار کالري روزانه بايد مصرف کنيم تا چاق نشويم؟

اين سوال يک فرمول خيلي ساده دارد؛

1/ وزنتان را به پوند (هر پوند= 453 گرم) در 2/2 تقسيم کنيد.

2/ آنرا در 24 ضرب کنيد. (اين مقدار کالري است که براي زنده ماندن بايد استفاده کنيد)

3/ با ضرب عددي که در شماره 2 به دست آورده ايد در 1/6 مي توانيد ميزان کالري فعاليت خود را به دست آوريد. اين آن مقدار کالري است که بايد روزانه مصرف کنيد و چاق هم نخواهيد شد. براي کاهش وزن، بايد ميزان کالري هايي که مي سوزانيد از مقدار کالري هايي که مصرف مي کنيد کمتر باشد، حال چه با ورزش کردن باشد چه با کمتر خوردن.

 

نکته 2 – ساده ترين راه براي پايين آوردن کلسترول:

1/ انگور بخوريد. پوست انگور حاوي ترکيبي است که به پايين آوردن کلسترول کمک مي کند.

2/ سير بخوريد. سير ماده اي است که به طرز نيرومندي کلسترول را پايين مي آورد. همچنين به پايين آوردن فشارخون نيز کمک مي کند.

3/ در روز دو عدد هويج بخوريد. همين به تنهايي کلسترول شما را 10 تا 20 درصد پايين خواهد آورد.

4/ حداقل سه بار در هفته پياده روي 30 دقيقه اي داشته باشيد.

 

نکته 3 – 6 راز لاغري:

همه انسانها در طول زندگي خود يک رژيم غذايي را امتحان مي کنند و تقريباً همه آنها در آن شکست مي خورند. در دنياي واقعي، براي همه ما دشوار است که به يک رژيم غذايي پايبند بمانيم. آنها که از طريق رژيم غذايي وزن کم ميکنند، بعد از مدتي بيشتر از آن وزن از دست رفته را اضافه مي کنند. بهترين راه براي دستيابي به کاهش و کنترل وزن ايجاد تغييرات کوچکي در شيوه زندگي تان است.

در زير به چند راه عالي اشاره مي کنيم که به شما کمک ميکند بدون هيچگونه رنج و عذاب وزن کم کنيد.

 

1/ از خوردن صبحانه غفلت نکنيد.

تحقيقات ثابت کرده است که افراديکه صبحانه مي خورند، بيشترين موفقيت را در کنترل وزن خود دارند. خوردن صبحانه قند خون شما را تثبيت کرده، چربي سوزي شما را تقويت کرده و اشتهايتان را سرکوب مي کند.

 

2/ کمي طعم به زندگيتان بدهيد.

خردل و فلفل قرمز را به برنامه غذاييتان اضافه کنيد. همچنين سير و پياز را. اين موادغذايي حس چشايي شما را ارضاء کرده و باعث مي شود کمتر غذا بخوريد. و بالاتر از همه اينها، اين موادغذايي 45 تا 75 کالري از کالري هاي مصرفيتان را پس از هر غذا مي سوزاند.

 

3/ اشتهايتان را از بين ببريد.

30 دقيقه قبل از غذا، يک خوراک مختصر، سبک و کم کالري بخوريد (يک برش طالبي، يک هويج، يک پرتقال، يک گلابي، يک تکه نان گندم کامل و …). 20 دقيقه طول مي کشد تا مغزتان از معده تان پيامي دريافت کند. زمانيکه براي خوردن غذا مي نشينيد، مغر شما اين پيام را دريافت کرده است که ديگر گرسنه نيستيد. و با اين روش خيلي کمتر غذا خواهيد خورد.

 

4/ به موسيقي مناسب گوش کنيد.

قبل از اينکه براي خوردن غذا پشت ميز بنشينيد، موسيقي آرامبخش را روشن کنيد. تحقيقات ثابت مي کند که با گوش دادن به موسيقي ملايم شما خيلي آرامتر غذا خواهيد خورد. کمتر هم غذا خواهيد خورد.

 

5/ بلافاصله بعد از خوردن غذا دندانهايتان را مسواک کنيد.

مسواک زدن دندانها بعد از خوردن غذا، اشتهايتان را فروخواهد نشاند. چرا؟ به خاطر اينکه خميردندان نعنايي حس چشايي شما را ارضاء کرده و تمايل کمتري به غذا و تنقلات بيشتر پيدا خواهيد کرد.

 

6/ خواب کافي داشته باشيد.

خيلي از آدم ها از روي گرسنگي غذا نمي خورند، بلکه از روي خستگي به سمت غذا روي مي آورند. پس به جاي اينکه 15 دقيقه براي خوردن يک کاسه بستني وقت بگذاريد آن 15 دقيقه را صرف يک استراحت کوتاه کنيد. همچنين اطمينان يابيد که 7 الي 8 ساعت خواب شب را به طور کامل داشته باشيد.

 

نکته 4 -حرکات کششي:

اگر تصور مي کنيد که حرکات کششي بهترين راه براي شروع تمريناتتان است، کاملاً در اشتباهيد. انجام حرکات کششي روي عضلات سرد ممکن است منجر به آسيب ديدگي شود. مهم نيست که چه ورزشي مي خواهيد انجام دهيد، بهتر است قبل از شروع ابتدا بدنتان را گرم کنيد و بعد حرکات کششي را انجام دهيد. بهترين روش براي گرم کردن نوع سبکي از همان ورزشي است که مي خواهيد انجام دهيد. مثلاً اگر ميخواهيد پياده روي کنيد، ورزشتان را با 5-3 دقيقه پياده روي کند شروع کنيد. تمرينات کششي ملايم را نيز بعد از تمريناتتان انجام دهيد نه قبل از آن.

 

نکته 5 – براي متناسب شدن اندامتان هيچوقت دير نيست.

اگر سنتان بالاي 50 سال باشد دليل بر اين نيست که نمي توانيد ورزش کنيد، حتي اگر هيچوقت در طول عمرتان ورزش نکرده باشيد. باوجود سالهاي سال زندگي يکجانشيني، هنوز هم مي توانيد به ورزش و تناسب اندام روي بياوريد. در يک تحقيق مشخص شد افراديکه در زندگي گذشته خود ندرتاً ورزش مي کرده اند، به همان اندازه کسانيکه 10 سال به طور منظم ورزش مي کرده اند، مي توانند به تناسب اندام دست يابند.

 

نکته 6 – چرا با بالا رفتن سن کاهش وزن دشوارتر مي شود؟

تغييراتي که با بالا رفتن سن در متابوليسم، ساخت بدن، نيازهاي غذايي، و ميزان فعاليت بدن ايجاد مي شود، کاهش وزن را کمي دشوارتر مي کند. با بالا رفتن سن، متابوليسم بدن کندتر مي شود و بدن کالري کمتري مي سوزاند. اما، دليل ديگر اين سوزاندن کمتر کالري، اين است که ميزان فعاليت ما نيز کاهش مي يابد. فعاليت جسماني و ورزش بدون شک بهترين راه براي مقابله با کند شدن متابوليسم بدن ميباشد.

 

نکته 7 – چه مقدار بايد ورزش کنيم تا بدن به چربي سوزي برسد؟

گرچه 15 دقيقه ورزش کمي چربي مي سوزاند، به طور کل 30 دقيقه طول مي کشد تا بدن به سراع ذخيره چربي هاي بدن برود. اگر قصد داريد وزنتان را پايين بياوريد، بايد 30 دقيقه تمرين با شدت متوسط مثل پياده روي، را سه روز در هفته در برنامه خود قرار دهيد.

 

نکته 8 – بهترين ورزش براي کاهش وزن کدام است، پياده روي يا دو؟

يک مايل پياده روي به همان اندازه يک مايل دويدن کالري مي سوزاند. بعلاوه، پياده روي فوايد خاصي براي کاهش وزن دارد. نيمي از سوخت بدن در حين پياده روي از چربي ها تامين مي شود. اما طي دويدن، کمتر از يک سوم کالري هاي سوخته شده از چربي ها تامين مي شود.

 

نکته 9 – بيشترين منبع چربي براي خانم ها کدام است؟

برخلاف آنچه که تصور مي کنيد، چربي هاي بدن شما به خاطر خوردن گوشت يا شيريني جات نيست. مقصر اصلي همان سس سالادتان است که %9 از چربي مصرفي شما را تشکيل مي دهد. به جاي سس سعي کنيد از آبليمو، فلفل و کمي نمک براي چاشني سالاد استفاده کنيد.

 

نکته 10 – سيريال: شکل هم اهميت دارد.

فيبر موجود در پوست گندم ساليان سال است که دفاع مکمي در مقابل سرطان به ويژه سرطان روده بزرگ به حساب مي آيد. تحقيقات جديد نشان مي دهد که در سيريال هاي صبحانه، شکل اهميت بسيار زيادي دارد. بااينکه پوست گندم براي مقابله با سرطان روده آلت دفاعي خوبي است، اين تحقيق دريافته است که پوست گندم گرم شده و فراورده اي تاثير بيشتري دارد. پوست گندمي که براي مصارف تجاري به شکل نوارهاي کوتاه و ترد درآمده است در جلوگيري از سرطان روده کارآمدتر است.

 

نکته 11 – سايز ميان تنه تان را کم کنيد.

خانم هايي که ورزش مي کنند کمتر از خانم هايي که ورزش نمي کنند دچار چربي شکم مي شوند. يک تحقيق جديد نشان داد که خانم هايي که 5 روز در هفته به مدت 30 دقيقه ورزش کرده اند، 17 درصد کمتر از خانم هايي که ورزش نکردند دچار چربي شکم شده اند. بهترين ورزش هم همانطور که قبلاً ذکر شد پياده روي است.

 

نکته 12 – آيا عادت داريد شب ها غذا بخوريد؟

شما مي توانيد هر وقت که ميل داشتيد غذا بخوريد. اکثر خانم ها تصور مي کنند که اگر شامشان را درهنگام بخورند مستقيماً در بدنشان تبديل به چربي خواهد شد. طبق يک تحقيق جديد، هيچ جاي نگراني نيست. محققان دريافته اند، خانم هايي که بيش از %52 از کالري هاي مصرفيشان را بعد از ساعت 5 عصر مصرف مي کنند، درمقايسه با افراديکه بيشتر کالري هاي مصرفيشان را در طول روز مصرف مي کنند، چربي بيشتري به دست نمي آورند. مهم مقدار کالري هايي است که در روز مصرف ميکنيد نه ساعت مصرف آن.

 

نکته 13 – آب بخوريد و وزن کم کنيد.

خيلي از افراد نمي دانند که آب راه بسيار خوبي براي از بين بردن اشتهاست. افراد زيادي تشنگي را با گرسنگي اشتباه مي گيرند و درنتيجه پرخوري مي کنند. دفعه بعد که خواستيد به خوردن تنقلات روي بياوريد، به جاي آن يک ليوان بزرگ آب بنوشيد. اگر هنوز گرسنه تان بود، احتمالاً يک خوراک مختصر مي تواند گرسنگيتان را تا وعده غذاي بعد از بين ببرد.

 

نکته 14 – مصرف آجيل و قلبي سالم.

اکثر ما خوب مي دانيم که آجيل حاوي ميزان زيادي چربي است. از اينرو آنهايي که خيلي نگران وزنشان هستند، از خوردن آن خودداري مي کنند. اما آيا مي دانستيد که چربي موجود در آجيل از جمله چربي هاي غيراشباع بسيار سالم است؟ تحقيقي جديد نشان مي دهد که افراديکه بيشترين ميزان آجيل را مي خورند، کمترين احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي را دارد.

 

نکته 15 – از خوردن چيپس اجتناب کنيد.

چيپس ها هم مثل همان چيپس هاي سيب زميني هستند شايد بدتر هم باشند. هر 30 گرم از اين چيپس ها چيزي درحدود 150 کالري دارد که تقريباً 10 گرم آن چربي است.

 

نکته 16 – خمير بادام زميني و موز؟

درست است. خمير بادام زميني و ساندويچ موز که با نان گندم کامل درست شده باشد، براي سلامت قلب شما بسيار مفيد است. بادام زميني، موز و گندم حاوي ميزان زيادي ويتامين B6 مي باشند. طبق تحقيقات جديد، افراديکه بالاترين ميزان ويتامين B6 را دارا هستند، کمتر در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي قرار دارند. منابع خوب ديگر براي اين ويتامين عبارت است از: سينه مرغ و سيب زميني پخته.

 

نکته 17 – بهترين راه براي کسب آنتي اکسيدان هاي ضد پيري

آب انگور بنوشيد. آنتي اکسيدان موجود در يک ليوان آب انگور معادل آنتي اکسيدان موجود در 12 موز، 11 هلو، و 41 فنجان کاهو مي باشد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

 آیا می دانید سس مایونز به دلیل ترکیب خاصی که دارد در کنفرانسهای علمی به عنوان سم کبد معرفی می شود؟

آیا می دانید ساندیسها, نوشابه ها, بیسکویتها, کیکها و... با قندهای مصنوعی چون ساخارین که 1000 برابر شیرین تر از قند معمولی است ساخته می شود که دشمن کبد و کلیه می باشد
آیا می دانید رنگهای افزودنی در نوشابه ها, ساندیس ها, کیکها, آدامسها و ... همه سرطان زا هستند
آیا می دانید قیمت روغن ها مایع مثل آفتابگردان اگر واقعی باشد حدود 12 الی 15 هزار تومان خواهد بود ولی الان در بازار 1500 الی 2000 تومان است که از یک کیلو تخم آفتابگردان ارزانتر است.

آیا می دانید بیشتر محتوای روغن های مایع از پارافین خوراکی که محصول پالایشگاهای نفت است درست شده است که کلسترول خون را افزوده موجب چربی خون و... می شود که کشنده است.

آیا می دانید در اکثر کارخانه های آبلیموهای صنعتی حتی یک عدد لیمو هم وارد نمی شود و آب لیمو صنعتی از (( آب کاه)) بعلاوه برخی اسانسها و جوهر نمک تولید می شود که همین امر موجب ته نشین نشدن محتوای آب لیمو می باشد
آیا می دانید کره گیاهی دروغی بیش نیست و با مواد پایه ای نفت و در برخی کشورها فضولات انسانی تولید می شود و موجب تشکیل پلاک اتروم در عروق کرونر قلب و بیماری های ایسکمیک قلبی می شود و شعار ((کره مارگارین(گیاهی)دوست قلب شما)) فریب افکارعمومیست.

آیا می دانید مواد قندی موجود در نوشابه ها موجب پوسیدگی دندانها می شود (دندان شکسته داخل نوشابه پس از 7 ساعت حل می شود).
آیا می دانید سس مایونز از همه غذاها مضرتر برای صدمه به پوست و جوش صورت است.

آیا می دانید پنیر پفک اغلب پنیر تلخ( پنیر فاسد) و گندیده تاریخ مصرف گذشته می باشد چسبندگی پفک براساس تحقیقات تا 7 بار مسواک هم تمیز نمی شود و موجب بی اشتهایی میشود و آمار مصرف پفک در ایران روزانه هر نفر 2 عدد می باشد

... اما چه کنیم؟

بهترین غذا آبگوشت با گوشت گوسفند است و بهترین روغن, روغن حیوانی است. روغن زیتون و کنجد هم بهترین روغن گیاهیست.

بهترین نان نانهای سبوس دار است مثل نان سنگک

بهترین نوشابه سکنجبین است که ترکیب مقداری عسل سرکه و ... می باشد
بیش از صد نوع چای هم اکنون در کشور ما موجود است که متناسب با مزاجها مصرف انواع آنها توصیه می شود مثل( چای کوهی, گل گاو زبان, سنبل الطیب, گزنه, زنجبیل, گل نسترن, پونه, بابونه, دارچین, آویشن, استخودوس,...) همراه کمی نبات بجای قند وشکر استفاده از خرما, ارده شیره انواع میوه ها کشمش, توت خشک, عسل بسیار بجاست.

بهترین ظرف که هم کمبودهای خون بدن را جبران کرده و هم موجب میکروب زدائی از غذا می شود ظرف سنگی و مسی می باشد

بهترین تنقلات آجیل های طبیعی هستند که به جهت طبع گرمشان بسیار مفید می باشند( مصرف آجیل ها جزء فرهنگ عمومی بوده است) غذاهای خورشی سنتی, غذاهای سرخ نشده، سبزی خوردن بویژه نعنا بجای سالادهای امروزی, لبنیات پرچرب و دست نخورده(شیر و لبنیات باید جوشانده شود) حبوبات بخصوص نخود( اگر خیس شده و آب آن بدور ریخته شود موجب نفخ نمی شود) سس دست ساز طبیعی(مخلوط تخم مرغ وسرکه) بطور تازه قابل استفاده است.

کلیه غذاهای طبیعی بطور تازه استفاده شود از خوردن میوه در غیر فصل آن خودداری شود. ضمناً عمده میوه در محل جغرافیای رویش طبیعی آن مفیدتر است. پوست میوه ها بعنوان ماسک جهت نرمی و زیبایی پوست بسیار مفید است میو ها و سبزی جات هرچه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرند مفیدترند و فقط سنگ نمک و پودر آن, نمک سالم و قابل استفاده هستند .

استفاده از چوب مسواک(بنام چوب اراک) بعد از خلال دندان بهترین مسواک و ضدعفونی کننده طبیعی و مالش دهنده لثه ها خواهند بود.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

بخور نعناع برای رفع سر درد و كاهش تب مفید است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: بخور نعناع برای رفع سر درد، كاهش تب، درد و جلوگیری از آبریزش بینی مفید است.

 محمدحسین صالحی سورمقی افزود: برخی از گیاهان برای درمان ناراحتی‌های تنفسی مفید هستند و موجب برطرف شدن سرفه، خارش گلو، آبریزش بینی و گرفتگی بینی می‌شوند.
وی گفت: گیاهانی كه دارای اسانس و رایحه هستند، برای درمان ناراحتی‌های تنفسی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و از بین این گیاهان می‌توان به نعناع، آویشن، اكالیپتوس اشاره كرد بخور این گیاهان از طریق ریه وارد خون و جذب خون می شود. این گیاهان به شكل موضعی بخور یا خوراكی وجود دارند.
صالحی سورمقی افزود: نعناع یكی از گیاهانی است كه بیشتر از اسانس آن استفاده می‌شود. اسانس نعناع دارای ماده‌ای به نام منتول است كه ضد درد قوی، ضد میكروب و ضد احتقان است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه كرد: در بیماری آسم، سرماخوردگی‌هایی كه منجر به احتقان می‌شوند، سردردها، كاهش تب، درد و جلوگیری از آبریزش بینی می‌‌توان از بخور نعناع استفاده كرد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

در نظر بگیرید که سرعت کامپیوتر شما مرتباً کمتر و کمتر می شود، برنامه های نرم افزاری زمان زیادتری برای اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به یک سایت در اینترنت، بسیار طولانی می شود. اتصال به شبکه اینترنت، همیشه مقصر و علت اصلی در پایین آمدن سرعت کامپیوتر نیست، بلکه خود کامپیوتر، مهمترین علت آن است. تعداد برنامه ها، فایل های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه، از دلایل کم شدن سرعت کامپیوتر هستند. ۱۰ نکته مهم ذیل به کامپیوتر شما سرعت می بخشد.

 

۱) استارت سریع!

اگر عمل Shutdown در کامپیوتر درست انجام نشود، کامپیوتر در استارت بعدی، برای اینکه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چک کند، با برنامه Scandisk استارت می شود که مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای اینکه از اجرا شدن Scandisk جلوگیری کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:

از منوی استارت بر روی Run کلیک کرده و بعد دستور msconfig را اجرا کنید. سپس قسمت system configuration programs را باز کنید و در قسمت Register، general کلیک کنید و سپس فرمان “ Scandisk after error by shutdown disabled “ را فعال کنید. در آخر، همه پنچره ها را با دستور ok ببندید و ویندوز را دوباره استارت کنید.

 

۲) از کار انداختن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم

اگر کامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می کند، در صورتی که آن را از کار بیندازید، کامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این کار، به ترتیب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia را انتخاب کنید. پس از آن، پنچره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است که کدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می کنند. قسمتهایی که با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلند گویی را در کنار خود دارند بر روی قسمتهایی که می خواهید پخش آهنگ آنها را غیرفعال کنید، مارک بزنید. سپس از منوی Name که در زیر آن قرار گرفته است، دستور None را انتخاب کنید.

 

۳) لغو دستور اجرای اتوماتیک برنامه ها

بسیاری از برنامه هاهنگام استارت به طوراتوماتیک اجرامی شوند. آیا شما واقعاً به همه آنها احتیاج دارید؟ برای اینکه از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کنید، از منوی استارت، Run را انتخاب کرده و سپس دستور msconfig را اجرا کنید. از طریق Register و بعد “ Auto Start “ قادر نخواهید بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنید، بلکه فقط می توانید علامت تیک (P) یا ضربدر (×) را از جلوی برنامه هایی که نمی خواهید اجرا شوند، بردارید.

 

۴) پاک کردن برنامه ها

شما همواره برنامه هایی را از اینترنت Download می کنید. برای پاک کردن آنها از برنامه Uninstall استفاده کنید، که آن را می توانید به ترتیب از Start/Settings/Control Panel تحت نام Add/Remove Programs پیدا کنید.

برنامه ای را که می خواهید پاک کنید، مارک بزنید و بعد بر روی آیکون Add/Remove کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه به طور کامل از کامپیوتر شما پاک می شود

 

۵) ایمیل های قدیمی را پاک کنید

ایمیل هایی که به خصوص با فایل های پیوست شده ( عکس، فیلم و فایل های موسیقی ) ارسال شده اند، سرعت و قدرت کامپیوتر را کاهش می دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل های خود را به طور کامل بررسی کنید و آنهایی را که دیگر احتیاجی ندارید، پاک کنید.

 

۶) Defragment کردن هارد

با دستور Defragment، هارد کامپیوتر خود را مرتب کنید. خود این کار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت کامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این کار از منوی استارت Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter را کلیک کنید.

نکته: پس از شروع عمل Defragment، کامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهید.

 

۷) عکس زمینه را غیر فعال کنید.

این عکسها با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید. برای این کار با کلیک راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties را انتخاب کنید و در قسمت Background، دستور None را انتخاب کنید.

 

۸) فایل های موقت و آدرس های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاک کنید

 

در حالی که در اینترنت مشغول جستجو هستید، Browser مثلاً (Internet Explorer) کپی سایت های بازدید شده را بر روی هارد قرار می دهد. این کار، عمل جستجو را تسریع می کند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می شود که سرعت کامپیوتر را کم می کند. بنابراین، بهتر است که این فایل ها را پاک کنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet Options را انتخاب کنید و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies کلیک کنید.

 

۹) کاهش ظرفیت فایل ها و آدرس های اینترنتی که در کامپیوتر ذخیره می شوند.

پاک کردن هر روز فایل های موقت و آدرس های اینترنتی ، واقعاً اعصاب را خسته می کند. شما می توانید Cashe خود را طوری تنظیم کنید که فقط اطلاعات کمی را بتوانید ذخیره کنید.

برای این کار در Browser، Tools و سپس Internet Option را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings کلیک کنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use را برابر مقدار ۱MB تنظیم کنید.

 

۱۰) روزآمد کردن ویندوز

شرکت مایکروسافت به طور مرتب نسخه های update ویندوز خود را برای کاربرانش ارائه می دهد. در نتیجه، قادر خواهید بود که درایوها و فایل های جدید را به صورت رایگان Download کنید. از منوی استارت، قسمت Windows update را انتخاب کنید. با این کار، ویندوز نصب شده بر روی کامپیوتر شما update خواهد.

 

● مراقب ویروسها باشید

بعضی از ویروسها اثر بسیار مخربی بر روی سرعت سیستم شما دارند به همین دلیل باید همواره یک آنتی ویروس قوی را بر روی سیستم خود نصب نمائید و دقت کنید داشتن قویترین آنتی ویروس بدون Update کردن آن عملاُ هیچ ارزشی ندارد. به زودی یک ویروس شایع را که اثر بسیارمخربی را بر روی سرعت سیستمها دارد را به شما معرفی مینمائیم.

 

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |


گیلاس دارای چربی كم و فیبر زیاد است و برای تصفیه خون در سیستم گوارشی بسیار مفید است. سموم بدن را دفع می‌كند و همچنین برای كاركرد منظم قلب، روده و معده نیز بسیار مفید است.
یك متخصص تغذیه گفت: گیلاس اشتها‌آور، آرام‌بخش و تسكین‌دهنده اعصاب است، قوای فكری را تقویت می‌كند و باعث خوش خلقی می‌شود.

مرتضی صفوی اظهار داشت: گیلاس یكی از میوه‌های لطیف و سرشار از املاح معدنی مانند كلسیم، فسفر، پتاسیم، منیزیم،‌ گوگرد و آهن و كبالت، مس، منگنز و روی است.

وی گفت: گیلاس دارای چربی كم و فیبر زیاد است و برای تصفیه خون در سیستم گوارشی بسیار مفید است. سموم بدن را دفع می‌كند و همچنین برای كاركرد منظم قلب، روده و معده نیز بسیار مفید است.

این متخصص تغذیه افزود: گیلاس اشتها‌آور، آرام‌بخش و تسكین‌دهنده اعصاب است، قوای فكری را تقویت می‌كند و موجب خوش خلقی افراد می‌شود.

صفوی گفت: كسانی كه رماتیسم و درد ورم مفاصل دارند می‌توانند گیلاس مصرف كنند. ضمن اینكه گیلاس برای افراد مبتلا به سنگ كلیه و سنگ صفرا بسیار مفید است.

وی ادامه داد: افرادی كه زیاد گوشت استفاده می‌كنند و خون آنها اسیدی است می‌توانند از گیلاس استفاده كنند به دلیل اینكه خون را قلیایی می‌كند.

 

این متخصص تغذیه اظهار داشت: گیلاس همچنین ملین است، خون را پاك و معده را نیز تمیز می‌كند، لاغر‌ كننده نیز است و افراد می‌توانند روزانه 250 تا 350 گرم از آن را در یك وعده غذایی مصرف كنند.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

فوایدی که از بودن کنار افراد مثبت ‌اندیش عایدمان می‌شود کاملاً ملموس هستند و کسانیکه بالاترین میزان خوش‌ بینی را دارند تا 20 درصد احتمال زنده‌ ماندنشان بالاتر بوده است.

بودن درکنار افرادی شاد و مثبت واقعاً زیبا نیست؟

فوایدی که از بودن کنار افراد مثبت ‌اندیش عایدمان می‌شود کاملاً ملموس هستند.

در زیر به شما نشان می‌دهیم که رفتار چطور بر سلامت ما تاثیر می‌گذارد.

کلینیک مایو در دهه شصت بر روی تعدادی بیمار تحقیقاتی انجام داد. این بیماران 30 سال مورد بررسی و تحقیق قرار گرفتند تا مشخص شود آیا داشتن رویکردی مثبت به زندگی تغییری ایجاد می‌کند یا خیر.

یافته ‌های این تحقیق بسیار جالب توجه هستند. کسانیکه بالاترین میزان خوش‌ بینی را دارند تا 20 درصد احتمال زنده‌ ماندنشان بالاتر بوده است. اگر بخواهیم صادقانه قضاوت کنیم، به ‌جز میزان کالری که روزانه مصرف می‌شود عوامل کمی هستند که با گذشت زمان چنین نتایجی در بر خواهند داشت. تا دیروز با عقل سلیم جور درنمی‌ آمد اما امروز با واقعیات علمی همراه شده است. افراد خوشبین شادتر هستند و کمتر دچار افسردگی می‌شوند. داشتن نگرش منفی می‌تواند با کاهش واکنش ایمنی بدن، بیماری های قلبی و سرطان در ارتباط باشد.

در زیر راه‌ هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کمک می‌کند خوشبینی را وارد زندگیتان کنید:

قدرشناسی را تمرین کنید
هر روز صبح روزتان را با یک تشکر ویژه از خداوند برای همه نعمت‌ هایی که در زندگی به شما داده شروع کنید. قدرشناسی حس امید و شادکامی را وارد زندگیتان می‌کند.

این یک مشکل نیست، یک چالش است
به سختی‌های زندگی دوباره فکر کنید و آنها را به شکل چالش‌هایی ببینید که باید از پس آن برآیید. وقتی با خوشبینی به زندگی نگاه کنید، هر مانعی را می‌توانید پشت سر بگذارید.

با افراد مثبت ‌اندیش نشست و برخاست کنید
همه آدمها تحت تاثیر اطرافیانشان هستند. خوشبینی پدیده‌ای مسری است. درست مثل منفی ‌بافی. پس در انتخاب اطرافیانتان بیشتر دقت کنید.

شب‌ها دعای سپاسگذاری بخوانید
وقتی می‌خواهید بخوابید به همه آن چیزهایی که شادتان می‌کند فکر کنید. حتی برای اتفاقات کوچکی که آن روز برایتان رخ داده شکرگذار خداوند و افرادی باشید که مسبب آن بوده‌ اند.

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که افراد خوشبین بیشتر با ویزیت دکتر، رژیم‌‌های پزشکی، رژیم‌ غذایی و ورزش سازگار می‌شوند. افراد خوش‌بین در صورت نیاز  آزمایشات جسمی خود را به‌ موقع انجام می‌دهند.

خوش‌‌بین بودن یعنی به فرصت‌هایی که هر روز ممکن است در خود داشته باشید امید داشته باشید.

اما چطور می‌توانید اینطور باشید؟
دوستانی خوش‌بین و مثبت‌ اندیش پیدا کنید، آنهایی که همیشه نیمه پُر لیوان را می‌بینند. دوستانتان را ستون نگرش مثبت خود قرار دهید. درمورد ایجاد احساسات مثبت در رابطه با همسرتان گفتگو کنید. وقتی زندگی را شادتر ببینید، بدنتان هم سالم‌تر خواهد بود.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

در حال حاضر شامپوهایی محتوی عصاره گیاهان و یا مواد شیمیایی خاص وارد بازار شده است که حتما شما نیز نمونه‌های آن را دیده اید. آیا می‌دانید هر یک از این عصاره‌ها چه اثری بر پوست سر و موهای شما می‌گذارند؟

شامپوهای حاوی عصاره حنا:

 موهایی كه به رنگ شرابی وی یا خرمایی در می‌آیند، پس از مدتی به رنگ قرمزی می‌زنند. برای اینكه رنگ شرابی موهای شما كاملا حفظ شود و درخشش و زیبایی داشته باشد، از عصاره حنا استفاده كنید.

شامپوهای حاوی عصاره سدر:

 در اثر ترشح بیش از حد چربی در پوست سر، موها چرب و سنگین می‌شوند. عصاره سدر، اثر پاك كنندگی دارد و میزان ترشح چربی را تنظیم می‌كند.

شامپوهای حاوی عصاره رزماری:

 عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، شانه زدن خشن، پوش و استفاده زیاد از سشوار... سبب خشكی و شكنندگی موها می‌شوند. برای مقابله با این عوامل، استفاده از شامپوهای حاوی عصاره رزماری كه حاوی مواد پاك كننده ملایم است، توصیه می‌شود.

شامپوهای حاوی عصاره گیاه گزنه:

 عصاره این گیاه ترشح غدد سبابه را تنظیم كرده و چرب شدن ریشه مو را به تاخیر می‌اندازد.

شامپوهای حاوی گل لادن:

 این عصاره برطرف كننده شوره‌های ریز و پوسته‌های سر بوده و به موها شادابی و سلامت می‌بخشد.

شامپوهای حاوی عصاره انار:

 عصاره انار به دلیل دارا بودن خاصیت ثابت كنندگی مستقیم رنگ روی كراتین مو، درخشندگی موهای رنگ شده را افزایش می‌دهد. همچنین تغذیه كننده، محافظت كننده، ترمیم و مرطوب كننده است.

شامپوهای حاوی شیر بادام:

 این نوع شامپوها دارای خواص حجم دهندگی هستند و به موهای پژمرده شادابی می‌بخشند.

شامپوهای حاوی گل صد تومانی:

 این عصاره التیام بخش پوست‌های سر آسیب دیده بر اثر محصولات نامناسب آرایشی بهداشتی، آلودگی هوا و استرس است.

این نوع شامپوها از رشد قارچ یثروسپروم (عامل مولد شوره) جلوگیری می‌كنند.

شامپوهای حاوی عصاره گل همیشه بهار:
 این نوع شامپوها التیام بخش، نرم كننده و محافظت كننده پوست اند و برای كودكان و نوزادان بسیار مناسب اند.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

آلوئه ورا باعث رویش موها می شود
ریزش موهای سر مشکلی شایع در بین افراد است. غیر از محصولات شیمیایی که برای رفع این مشکل وجود دارند، یک سری مواد طبیعی نیز در کاهش ریزش موها موثرند که یکی از این ها، گیاه آلوئه ورا می باشد.

بسیاری از مردم از محصولات گوناگونی که حاوی آلوئه ورا می‌باشد، برای ضخیم شدن مو و سلامت آن استفاده می‌کنند که یکی از روش ها استفاده از ژل (ماده لزج) گیاه آلوئه ورا می‌باشد.
 
ژل (ماده لزج) گیاه آلوئه ورا، PH سلول های موها را در حد متعادل نگه می دارد، لذا رشد موها را افزایش می دهد و باعث می شود موها سالم تر و محکم تر رشد کنند.
 
آلوئه ورا حاوی آنزیم هایی است که تولید و رشد موهای جدید را تحریک می کنند. این آنزیم ها سرعت جریان خون را افزایش می دهند، بنابراین پاپیلای پوستی (زائده بافتی ریشه موی سر) را فعال نموده و سبب افزایش تغذیه فولیکول های مو می‌گردد. در واقع آلوئه ورا  به عنوان یک ماده جادویی در جهت افزایش و رشد موها شناخته شده است.

همچنین به علت خواص ضد باکتری و قارچی که دارد مانع از ایجاد شوره سر می‌گردد. این گیاه برای کنترل عفونت های قارچی مثل بیماری کچلی نیز مفید است.

آلوئه ورا برای رشد و تقویت مو، ایجاد نرمی‌، براق شدن، کنترل ریزش مو و کنترل خشکی مو بسیار مناسب است.

از آلوئه ورا می‌توان در شامپوها و نرم کننده های موی سر استفاده کرد و تجربه نشان داده که استفاده از این گونه محصولات، سبب تسریع جریان خون و در نتیجه کاهش استرس و هیجانات روحی می‌گردد. آلوئه ورا دارای بویی مطبوع و آرامش بخش است و ژل این گیاه در بسیاری از صابون ها، شامپوها، نرم کننده های مو و انواع محصولات آرایشی - بهداشتی استفاده می شود.

معمولا شامپوها و نرم کننده های حاوی آلوئه ورا حاوی مخلوطی از ویتامین های مناسب مو، عصاره های گیاهی و روغن های طبیعی می‌باشند و  محصولات حاوی آلوئه ورا برای انواع مختلف موها نظیر خشک ، نازک ، چرب و معمولی مناسب است.
 
برای به دست آوردن ژل گیاه آلوئه ورا، یک برگ گوشتی این گیاه را از وسط به دو نیم کنید تا ژل آن خارج شود.
 
چگونه از آلوئه ورا برای رشد موها استفاده کنیم؟
1- ابتدا به یک پزشک متخصص پوست و مو، مراجعه کنید. علل مختلفی باعث ریزش موها می شوند مثل عفونت پوست سر، واکنش به برخی داروها، بیماری ها، کمبود ویتامین و املاح و سایر موارد پزشکی. پزشک متخصص می تواند علت ریزش مو را تشخیص دهد و راه آسانی برای درمان آن پیدا کند.
 
2- ژل (ماده لزج) گیاه آلوئه ورا را بر روی قسمت های کم مو یا فاقد مو بمالید. آلوئه ورا آنزیم هایی دارد که باعث رشد موهای جدید در بعضی افراد می شود. همچنین می توانید برای جلوگیری از موخوره، آن را به انتهای موهای خود بمالید.
 
3- شامپوی آلوئه ورا بخرید و استفاده کنید، بخصوص اگر حاوی روغن جوانه گندم و شیر نارگیل هم باشد، باعث رشد موها خواهد شد.
 
4- لوسیون آلوئه ورا را به تنهایی یا همراه با ژل گیاه آلوئه ورا استفاده کنید. اگر از شامپوی آلوئه ورا استفاده نمی کنید، لوسیون آن می تواند باعث تجدید حیات موها و پوست سر شود ، در نتیجه از ریزش موها جلوگیری کرده و رشد موها را افزایش می دهد.
 
5- در کنار استفاده از آلوئه ورا و فرآورده های آن، بایستی یک رژیم غذایی کم چرب و کم پروتئین داشته باشید. رژیم غذایی که دارای چربی و پروتئین حیوانی زیاد می باشد، باعث ایجاد یک سری مشکلات پزشکی می شود که منجر به ریزش موهای سر می گردد.
 
* هشدارها:
1- اگر در اثر استفاده از ژل آلوئه ورا یا فرآورده های آن دچار خارش یا ناراحتی پوستی شدید، دیگر از آن استفاده نکنید.
 
2- مصرف موضعی ژل آلوئه ورا (یعنی روی پوست) کمتر ایجاد مشکل می کند. ولی خوردن این گیاه باعث اسهال می شود، چون خاصیت ملین دارد. همچنین قند خون را پایین می آورد. لذا بدون نظر پزشک هیچ وقت آن را نخورید.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

یک متخصص تغذیه با بیان اینکه نان های حجیم فانتزی بیش از نان های تنوری در چاقی افراد موثر است، گفت: مصرف نان های باگت قند خون افراد به میزان دو تا سه برابر افزایش پیدا می‌کند.

دکتر مجید غیور مبرهن با بیان این که نان های حجیم فانتزی نسبت به سایر نان های سنتی موجود، زمینه‌ساز افزایش قندخون افراد می‌شود، اظهار داشت: براساس مطالعات صورت گرفته با مصرف نان های باگت قند خون افراد به میزان دو تا سه برابر افزایش پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه نان های پخت شده به روش سنتی نسبت به نان های حجیم کمتر در افزایش قندخون افراد موثر است، افزود: براساس بررسی های صورت گرفته نان های نازک و تنوری نظیر نان سنگک کمتر از سایر نان ها در افزایش قند خون و در نهایت اضافه وزن افراد موثر است که با توجه به افزایش مصرف نان های حجیم در این رابطه باید اقدامات اساسی به منظور استفاده از نانهای سنتی به جای اینگونه نانها انجام  داد.

دكتر مبرهن در رابطه با صنعتی شدن پخت نان و در مقابل آن افزایش نان های حجیم که در داخل فر و غیرتنوری طبخ می‌شود، گفت: با توجه به رشد روز افزون جمعیت شهرنشینی و در این راستا افزایش تقاضا برای مصرف نان، حرکت به سمت پخت نانها به روش صنعتی امری ضروری است.

این متخصص تغذیه ، ایجاد نان به روش صنعتی را عاملی برای بررسی متمرکز در پخت نان دانست و اظهار داشت: با افزایش مجتمعهای صنعتی پخت نان امکان بررسی و نظارت بر نان های تولید شده افزایش پیدا می‌کند که در صورت بهره ‌گیری از روش های مناسب برای پخت نان می‌توان علاوه بر تولید نان با کیفیت از بروز مشکلات ناشی از استفاده از اینگونه نان ها جلوگیری کرد.

دكتر مبرهن خاطرنشان کرد: توجه به نان های سنتی موجود با توجه به ارزش های غذایی بالای آنها در کنار توسعه نانهای صنعتی به منظور پاسخگویی نیاز تمام افراد با سلایق متفاوت ضروری است.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

تحقیقات نشان داده است که دفع کلسیم از راه ادرار در اثر مصرف نمک اضافی و کافئین افزایش می یابد.

نمک(سدیم):
پبیش از 90 درصد نمک مورد نیاز از طریق غذاها – نه از طریق نمکدان – به بدن ما می رسد. بنابراین، توصیه می شود مصرف نمک و غذاهای شور را به حداقل برسانید.

کافئین:بسیاری از متخصصین باور دارند که 3-2 فنجان قهوه یا نوشابه در روز در صورتی که دریافت کلسیم کافی باشد، ضرری ندارد.
 اگر در یک روز بیش از چهار فنجان بنوشید، باید به ازای هر فنجان نوشیدنی کافئین دار یک لیوان شیر بنوشید(یا قهوه خود را به صورت شیرقهوه بنوشید.) جوش شیرین: جوش شیرین موجب می شود کلسیم مواد غذایی جذب نشود و در نتیجه روند پوکی استخوان تسریع شود. جوش شیرین مصرف شده در نان ها، یک عامل کمبود کلسیم است. برگرفته از کتاب کلید شناخت و درمان پوکی استخوان ( انتشارات کلید آموزش )

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

اسم قالی ایرانی، هم دل می‌برد، هم زهره؛ دل می‌برد چون ما را یاد هنر ماندگار مردم سرزمینمان، زیبایی، ظرافت و اصالت می‌اندازد و زهره می‌برد آن ‌وقتی که یاد قیمتش می‌افتیم.
 اما این‌طورها هم نیست که همه قالی‌های دستباف فوق‌العاده گران باشد و دیدن قیمت آن و تعداد صفرهایش هوش از سرمان ببرد.
بخشی از قالی‌های دستباف پشمی، تقریبا قیمتی معادل یک قالی ماشینی با کیفیت معمولی دارد؛ البته شاید سنگین‌تر و زمخت‌تر به‌نظر بیاید ولی دوام بیشتری نسبت به قالی ماشینی دارد و با خرید آن نه تنها قدردان هنر و هنرمند تولیدکننده این صنعت بوده‌ایم، بلکه به سلامت خود هم کمک کرده‌ایم. چون فرش دستباف انرژی‌دهنده و ضدآلرژی است.
 
فرق فرش و قالی
قدمت فرشبافی ایرانیان به حدود 2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد می‌رسد. در حفاری‌های شهر سوخته و محوطه‌های باستانی بین‌النهرین، وسایل و ابزارآلات قالی‌بافی یافت شده که نشان از قدمت 4 تا 5 هزار ساله رواج این هنر کاربردی در ایران زمین دارد.
اما سؤال اساسی اینکه، آیا فرش و قالی و قالیچه باهم فرق دارند؟ بله! دارند. به هرگونه گستردنی بافتنی «فرش» می‌گویند که شامل قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو ، پلاس و... می‌شود اما به فرش پرزدار «قالی» گفته می‌شود و البته آن چیزی که باعث می‌شود قالی از قالیچه متفاوت شود، متراژ آن است. فرش‌های پرزداری که مساحت آنها 6 متر به بالا باشد، قالی نامیده می‌شود و به فرش‌های پرزداری که مساحت آنها 6 متر یا کمتر از آن باشد «قالیچه» می‌گویند. خوب است بدانید که کوچک‌ترین قالیچه‌ها را هم با مساحت یک تا یک و نیم متر، برای پشتی می‌بافند.
 
چرا یک قالی گران‌تر است، یک قالی ارزان‌تر؟
کارشناسان قالی معتقدند ارزش هنری یک قالی یا قالیچه به نقشه ، میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرارگرفتن این رنگ‌ها در کنار هم بستگی دارد، اما قیمت یک قالی یا قالیچه بیشتر به نقشه و رنگ ، جنس نخ ، تار و پود و پرز آن و ریزبافی و درشت‌بافی آن ربط دارد.
 
انواع قالی را براساس جنس به چند دسته تقسیم می‌کنند: قالی تمام پشم: فرشی که تار، پود و پرز آن از پشم باشد. این نوع قالی‌ها به  دلیل جنس پرزها درشت بافت هستند. قالی خرسک که  از کلفت‌ترین پشم‌ها بافته می‌شود جزء این دسته است. قالی تمام پشم مزیت‌هایی همچون بادوام و مقاوم‌بودن ، قدرت برگشت‌پذیری پرزها پس از پاخوردن ، قدرت بالای جذب رطوبت و... را داراست. این نوع قالی سنگین و ارزان‌قیمت است و کمتر می‌توان نوع هنری آن را پیدا کرد.
قالی چله پشم: نوعی قالی که چله آن از پشم است ولی پرزهایش تنها از پشم نیست.
 قالی تمام ابریشم: فرشی که تار و پود و پرز آن همگی از ابریشم است. این نوع قالی معمولا بسیار ریزبافت است و ارزش هنری زیاد و البته قیمت زیادی دارد. چنین قالی یا قالیچه‌ای برخلاف ظاهر نرم و نازک و ظریفش، در مقابل لکه‌ها بسیار مقاوم است؛ یعنی اگر آب، چای، نوشابه یا هر نوع مایع دیگری را رویش ریختید، لازم نیست ضربان قلبتان را اندازه بگیرید؛ کافی است آن را با یک دستمال مرطوب و کمی شامپو فرش بشویید؛ عین اولش خواهد شد.
قالی کف ابریشم: فرشی که چله آن پشم است ولی تمام زمینه آن از ابریشم بافته شده است.
قالی گل ابریشم: چله این قالی‌ از پشم است ولی گل‌ها و احیانا برگ‌های موجود در نقشه از نخ ابریشم و بقیه پرزها از پشم بافته می‌شود. این نوع قالی‌ها ممکن است قیمت کمتری نسبت به قالی تمام ابریشم داشته باشند اما ارزش هنری زیادی دارند.
 
 قالی عیب‌دار نخر
عیب و ایراد قالی را بهتر است موقع خرید تشخیص دهید، چون به احتمال زیاد پس از پرداخت پول آن و آوردنش به خانه، دیگر تعویض یا پس گرفته نمی‌شود. اما عیب و ایرادهای یک قالی چه چیزهایی می‌تواند باشد؟
 
دورگه ‌بودن زمینه:خوب خوب نگاه کنید. گاهی رنگ قسمت بالای زمینه قالی از رنگ قسمت پایینی آن کم‌رنگ‌تر یا پررنگ‌تر است. چشم دقیق و ریزبینی داشته باشید و در نور، خوب قالی را نگاه کنید؛ اگر 2 رنگ باشد قیمت آن گاهی تا نصف کاهش پیدا می‌کند!
 
اندازه قالی: اگر اندازه فاصله لبه حاشیه بالایی قالی تا وسط ترنج، بیشتر یا کمتر از 3 سانتی‌متر با اندازه فاصله آنجا تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد، از قیمت قالی بسیار کم می‌شود؛ پس توی جیبتان خط‌کش داشته باشید.

کم‌بافی: حتما موقع خرید قالی به پشت آن نگاه کنید؛ اگر گره‌ها منظم، پشت‌سر هم و یک‌اندازه بود که هیچ، ولی اگر اندازه گره‌ها متفاوت، نامنظم و گاهی با فاصله بود یعنی بافنده یا شلخته بوده یا خدای نکرده متقلب! مثلا در یک فرش 50 رج که باید در هر 7 سانتی‌متر 50 گره داشته باشد، گره‌ها کمتر است، یا گره‌ها خوب شانه نخورده و پرزها کشیده نشده است؛ به‌هرحال یک جای کار می‌لنگد.
 
شکستگی گل قالی: این مورد خیلی تخصصی است زیرا گل‌های قالی اعم از شاه‌عباسی، آویزان، ستاره‌ای و... اندازه استانداردی دارند که تنها بافنده‌ها، کارشناسان و فروشندگان قالی از آن اطلاع دارند. اگر در بافت این گل‌ها شکل و اندازه استاندارد رعایت نشود، از ارزش قالی کم می‌شود. این دیگر کار شما نیست؛ از یک خبره کمک بگیرید یا از روی گل‌های قرینه، اندازه‌های ناموزون را حدس بزنید.
 
هزار نکته باریک‌تر از مو
راستی چرا فرش نائین از فرش همدان گران‌تر است؟ چرا فرش تبریز را بیشتر از فرش اراک می‌پسندند؟ فرق قالی با قالی چیست که گاهی صدها هزار تومان تفاوت قیمت دارند؟ چرا بعضی قالی‌ها مثل مخمل ظریف‌اند، سال‌های سال زیر پا لگد می‌خورند و آخرش تاجران فرش به 10برابر قیمت اولیه روی دست می‌برندش؟
 
گره ترکی:ظرافت فرش جز نوع پرز که چه جور پشمی باشد و چند درصد ابریشم، به نوع گره آن نیز بستگی دارد. بافت دو گره یا گره ترکی که از ابتدا مخصوص بافندگان تبریزی بوده و امروز در مناطق دیگر نیز رایج است، روشی است که در آن هر دو سر پرز از لای تار رد می‌شود و گره می‌خورد. این روش وقت زیادی می‌خواهد و مخصوص قالی‌های ریزبافت و نقشه‌های ظریف با رنگ‌های متنوع و خطوط نازک است. در این روش، امکان بی‌گره بافی یا جفت‌بافی (که نوعی شلختگی در بافت یا تقلب است) وجود ندارد.
به همین دلیل، این قالی‌ها جز ظرافت بی‌اندازه، بسیار محکمند و به این سادگی‌ها نخ‌نما نمی‌شوند. از طرفی این گره آن‌قدر محکم است که می‌شود پرزهای فرش را چنان قیچی زد که به کوتاهی مخمل شوند و با پا خوردن بیشتر، نقش‌ها و ظرافت گره‌ها بیشتر نمایان ‌شود. به همین دلیل مشهور است که فرش کرمان هر چه پا بخورد مرغوب‌تر است و هیچ اتفاقی هم برای فرش نمی‌افتد. فرش‌های قم، تبریز، اصفهان و کرمان ترکی بافند؛ یعنی هم ظریف‌اند، هم بسیار زیبا و محکم و البته گران.
 
 گره فارسی:فرش‌های پشمی درشت‌بافت که اغلب سنگین هستند و نقش‌های درشتی هم دارند، فارسی‌بافند. در گره فارسی یا یک گره فقط یک طرف پرز گره می‌خورد و طرف دیگر آن آزاد است. در این روش، چله شل‌تر است و برای سفت‌کردن آن، شانه‌های سنگین را محکم‌تر روی پرزها می‌کوبند تا پرزهای پشمی در هم فرو بروند و چله محکم شود. همین درهم رفتگی پشم‌ها، امکان بی‌گره‌بافی یا جفت‌‌بافی را بیشتر می‌کند.
بافنده‌های فرش‌های فارسی‌باف به خاطر درشتی پرزهای پشم، نمی‌توانند نقشه‌های ظریف و مینیاتوری ببافند. از طرفی، گره فارسی با پا خوردن در طول سال‌ها (که البته اصلا کم نیست) کم‌کم پرزها شل شده و نخ‌نما می‌شوند.
به خاطر همه این دلایل، این نوع فرش ارزان‌تر است. قالی‌های فارسی‌بافِ بختیاری، مشهد، اراک، همدان و... مشهورترند. اما به هر حال، این قالی‌ها و رنگ‌های زنده و گرم‌شان، انرژی خاصی به محیط زندگی می‌دهند و قطعا چشم‌نوازتر از هر بافته مصنوعی دیگر هستند.
 
کدام طرح را انتخاب کنم؟
بیشتر ما وقتی به قالی دستباف فکر می‌کنیم، فورا یاد یک قالی با زمینه لاکی – قرمز می‌افتیم که یک گل بزرگ در وسط دارد که نامش «ترنج» است و 4 لچک (3 گوش) در چهارگوشه قالی و اطراف آن ترنج هم پر از گل و برگ و اسلیمی است. خیلی‌ها این طرح را تکراری می‌دانند (البته همین طرح لچک و ترنج که برای ما تکراری است یکی از اصیل‌ترین طرح‌های قالی ایران است که در بازارهای جهانی کلی طرفدار دارد) ولی خب طرح قالی ایرانی فقط لچک ترنج – آن‌هم با زمینه لاکی – نیست؛ طرح‌های زیاد دیگری هم داریم که بعضی‌هایشان درحال فراموش‌شدن هستند. نکات زیر راهنمایی‌تان می‌کند:
اگر یک قالی ریزبافت و هنری می‌خواهید که کف خانه‌تان را مثل یک باغ گل در فصل اردیبهشت تزئین کند، می‌توانید قالی لچک و ترنج یا «شکارگاه» تبریز، قم و اصفهان را بخرید یا «ریزماهی» خوی و «هزاره هریس» مرند. البته این نوع فرش‌ها گران است.
اگردنبال قالی‌هایی با نقوش روستایی و ایلیاتی هستید، می‌توانید طرح‌های «انسان و حیوان»، «گل و مرغ»، «درختی» «درخت و انسان» و «پای شتر» استان‌های فارس، خراسان شمالی، کردستان و گلستان را بخرید. بعضی از این نوع طرح‌ها به دلیل درشت‌بافی، ارزان هم هستند.
 اگر می‌خواهید خانه‌تان با فرش‌های ساده تزئین شود و فضای آرامش‌بخشی را در خانه به‌وجود بیاورید بروید سراغ قالی‌های کویری کرمان و اردکان. زمینه این قالی‌ها مثل طبیعت کویر به رنگ‌های شتری، خاکستری و کرم است. طرح‌های «کف ساده» قالی‌ای که زمینه اطراف لچک و ترنج آن خالی از هر نوع نقشی است)، «محرمات»، «راه راه» و «قاب قرآنی» از همین نوع هستند.
 اگر دنبال طرح‌های مدرنی هستید که به مبل اسپرت‌تان بیاید، یکی از طرح‌های هندسی «خشتی»، «قاب‌قابی»، «میناخانی»، «بته جقه» اصفهان، کاشان یا اراک را بخرید.
 اگر دنبال قالی‌های خیلی ارزان هستید می‌توانید طرح‌های ریزماهی، محرابی و لچک ترنج استان‌های همدان، کاشان و زنجان را بخرید که از پشم کلفت بافته می‌شود و همان فرش خرسک است.
 

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

آیا میدانستید که ۸۰ درصد سیگاری های جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند ؟
آیا میدانستید که
در کشورهای صنعتی روزانه ۶تا۷ کیلوگرم مواد افزودنی وارد بدن انسان ها می شود ؟
آیا میدانستید که
سیگاری ها موقع بیماری ۸ روز دیرتر از افراد عادی خوب می شوند ؟
آیا میدانستید که
سیگار حجم اکسیژن ریه‌ها را کاهش می‌دهد ؟
آیا میدانستید که
سیگار ۴ هزار ماده سمی و ۴۰ عنصر سرطان زا دارد ؟
آیا میدانستید که
مصرف هر یک نخ سیگار ، ۵٫۵ دقیقه از عمر انسان می کاهد ؟
آیا میدانستید که
افراد سیگاری ۲ برابر غیر سیگاری ها احتمال ابتلا به زخم معده را دارند ؟
آیا میدانستید که
میزان کل تولید برگ تنباکوی جهان در سال ۲۰۰۵ به ۶٫۳۸ میلیون تن بالغ میگردد ؟
آیا میدانستید که
روزانه هشت تا ده هزار نفر از نوجوانان در جهان کشیدن سیگار را آغاز می‌کنند ؟
آیا میدانستید که
استعمال سیگار در زنان باردار سبب مرگ تقریبا ۴.۰۰۰ نوزاد در سال می شود ؟
آیا میدانستید که
دود سیگار موجود در محیط بیش‌‌تر از مصرف مواد قندی در پوسیدگی دندان‌های کودکان نقش دارد ؟
آیا میدانستید که
درآمد سالانه یک کارخانه سیگار آمریکایی معادل ۱۵ سال فروش نفت ایران است ؟
آیا میدانستید که
دود سیگار حاوی ۴.۰۰۰ نوع ماده با آثار آنتی ژنی، جهش زایی و سرطان زایی، دارویی و ضد سلولی است ؟
آیا میدانستید که
روزانه ۱۵ میلیارد نخ سیگار در سراسر جهان خریداری میشود، به عبارت دیگر هر دقیقه ۱۰ میلیون نخ و یا ۵٫۶ تریلیون نخ در سال ؟
آیا میدانستید که
مصرف مواد دخانی در هر ۸ ثانیه یک نفر را می‌کشد و سالانه ۴ میلیون مرگ و یا حدود ۱۰ هزار مرگ روزانه در پی دارد ؟
آیا میدانستید که
تا سال ۲۰۲۰ دخانیات سالی ۱۰ میلیون قربانی در جهان خواهد داشت که ۷ میلیون آن در کشورهای در حال توسعه است ؟
آیا میدانستید که
سیگار کشیدن خطراتی وخیم برای سلامت مادر و جنین ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و مرگ ناگهانی نوزاد شود ؟
آیا میدانستید که
در افرادی که فشارخون یا کلسترول بالا دارند، مصرف سیگار احتمال مرگ را به ۲ برابر افزایش میدهد؟
آیا میدانستید که
افراد سیگاری به طور متوسط ۸-۵ سال زودتر از افراد غیر سیگاری (در شرایط یکسان)، جان خود را از دست می دهند ؟
آیا میدانستید که
در سال ۱۹۹۶ از کل زباله های جمع آوری شده در امریکا ۲۰ درصد مربوط به ته سیگار بوده است ؟
آیا میدانستید که
دود سیگار موجود در محیط بیش‌‌تر از مصرف مواد قندی در پوسیدگی دندان‌های کودکان نقش دارد ؟
آیا میدانستید که
خطر بیماری‌ قلبی و سرطان ریه در افراد سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیان خود هستند، ۲۵‌‌درصد بیش‌تر از دیگران است ؟
آیا میدانستید که
آمار افراد سیگاری در دنیا حدود یک میلیارد و۲۰۰ میلیون نفر است که ۸۰۰ میلیون نفر آنها شهروندان کشورهای در حال توسعه هستند ؟
آیا میدانستید که
بر طبق تخمین دپارتمان تحقیق اقتصادی و کشاورزی آمریکا متجاوز از ۵ بیلیون نخ سیگار در سال ۲۰۰۶ مصرف شده است ؟
آیا میدانستید که
خطر بیماری‌ قلبی و سرطان ریه در افراد سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیان خود هستند، ۲۵‌‌درصد بیش‌تر از دیگران است ؟
آیا میدانستید که
نیکوتین ماده موثر و اصلی توتون و جزء کوچکی از دود سیگار است و بیش از ۴۳ ماده سرطان زای دیگر نیز در دود سیگار وجود دارد ؟
آیا میدانستید که
طبق اطلاعات منتشره توسط سازمان جهانی بهداشت سالیانه از ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد کمپانی های دخانیات ۲۰۰ میلیارد دلار آن سود خالص می باشد ؟
آیا میدانستید که
پنجاه درصد از زنان سیگاری که بخاطر مضرات سیگار جان خود را از دست میدهند بر اثر حمله قلبی میباشد ؟
آیا میدانستید که
سیگار کشیدن فقط باعث سرطان نیست بلکه حمله قلبی نیز ناشی از آن میباشد ؟
آیا میدانستید که
سالیانه نزدیک به 6۰.۰۰۰ نفر بعلت عوارض سیگار در ایران فوت می شوند ؟
آیا میدانستید که
مصرف سیگار در ایران سالانه حدود ۶۰ میلیارد نخ میباشد و از این میزان در حدود ۱۳ تا ۱۵ میلیارد آن متعلق به شرکت دخانیات ایران و الباقی محصولات خارجی است ؟
آیا میدانستید که
در ایران سالانه بیش از 60 میلیارد نخ سیگار دود می‌شود که این میزان رقمی بالغ بر "هزار و هفتصد میلیارد" تومان هزینه را در بر می‌گیرد ؟

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

یک کارشناس ارشد تغذیه در کرمانشاه معتقد است: مصرف پاستیل به ترمیم مفاصل در بزرگسالان کمک می‌کند.
فرح روشن پور در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مصرف پاستیل‌ها که نوعی آبنبات ژله‌ای و با طعم‌های مختلف است، اظهار داشت: پاستیل برای تمامی رده‌های سنی مفید است و با توجه به وجود ساختمان ژلاتینی در آن، می‌توان از این شیرینی جهت ترمیم مواد از دست رفته مفاصل بهره گرفت و دردهای استخوانی را کاهش داد.
وی در ادامه تصریح کرد: ژلاتین، گلوکز، رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مجاز، ترکیبات اصلی پاستیل را تشکیل می‌دهند که هیچ یک برای سلامت بدن مشکل خاصی را به همراه ندارند.
وی گفت: ژلاتین موجود در پاستیل دارای ساختمان پروتئینی حاوی اسید آمینه‌های ضروری برای بدن است.
روشن پور در خاتمه گفت: همچنین برخی از انواع پاستیل حاوی ویتامین C و مولتی ویتامین هستند و از سوی دیگر وجود کم مواد شیرین کننده در این شیرینی، آن را تبدیل به یکی از بهترین تنقلات برای کودکان کرده که به مراتب از هله هوله‌هایی که کودکان استفاه می‌کنند بهتر است

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

چهره ی زشت نفرت

 

معلم یک مدرسه به بچه های کلاس گفت که میخواهد با آنها بازی کند. او به آنها گفت که فردا هر کدام یک کیسه پلاستیکی بردارند و درون آن به تعداد آدمهایی که از آنها بدشان میآید، سیب زمینی بریزند و با خود به کودکستان بیاورند.

فردا بچه ها با کیسه های پلاستیکی به مدرسه آمدند. در کیسه ی بعضی ها ۲، بعضی ها ۳ و بعضی ها ۵ سیب زمینی بود.

معلم به بچه ها گفت: تا یک هفته هر کجا که می روند کیسه پلاستیکی را با خود ببرند.

روزها به همین ترتیب گذشت و کم کم بچه ها شروع کردند به شکایت از بوی سیب زمینی های گندیده. به علاوه، آن هایی که سیب زمینی بیشتری داشتند از حمل آن بار سنگین خسته شده بودند.

پس از گذشت یک هفته بازی بالاخره تمام شد و بچه ها راحت شدند…

معلم از بچه ها پرسید: از اینکه یک هفته سیب زمینی ها را با خود حمل می کردید چه احساسی داشتید؟
بچه ها از اینکه مجبور بودند سیب زمینی های بد بو و سنگین را همه جا با خود حمل کنند شکایت داشتند.

آنگاه معلم منظور اصلی خود را از این بازی، این چنین توضیح داد:
این درست شبیه وضعیتی است که شما کینه آدم هایی که دوستشان ندارید را در دل خود نگه می دارید و همه جا با خود می برید. بوی بد کینه و نفرت قلب شما را فاسد می کند و شما آن را همه جا همراه خود حمل می کنید. حالا که شما بوی بد سیب زمینی ها را فقط برای یک هفته نتوانستید تحمل کنید پس چطور می خواهید بوی بد نفرت را برای تمام عمر در دل خود تحمل کنید؟

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

اگر درد امان شما را بريده اين مطلب را بخوانيد
زنگ هشدار: دردهـاي شبانــه
 
مي‌دانيد ما انسان‌ها حتي در دوران جنيني هم درد را تجربه مي‌كنيم؟ اين حقيقت تلخ از همان ابتدايي‌ترين لحظات زندگي همراه ماست، گاهي شدت دردي كه تجربه مي‌شود به حدي است كه براي فرار از آن، دست به هر كاري مي‌زنيم ولي خوشبختانه هردردي درماني دارد و درمان آن دردست متخصصان است. امروزه پيشرفت‌هاي ارزشمندي در زمينه كاهش انواع و اقسام درد، حاصل شده حتي كلينيك‌هاي درد در كشور احداث شده. گفت‌و‌گوي ايده‌آل با دكتر سيدمسعود هاشمي (فوق تخصص درد) را بخوانيد تا با روند كار كلينيك‌هاي درد آشنا شويد


دردي كه ديده نمي‌شود

درد، ابعاد مختلفي دارد و دربرخي مواقع دردها چندوجهي هستند. اصولا دردها در ابعاد فيزيولوژيك، اجتماعي و رواني مورد بررسي قرار مي‌گيرند. انجمن جهاني مطالعات درد، تعريف علمي كه براي درد ارائه داده است عبارت است از« يك احساس ناخوشايند ناشي از آسيب بافتي واقعي يا بالقوه». آسيب بالقوه‌، آسيبي است كه ديده نمي‌شود. گاهي افراد با يك تحريك كوچك احساس درد دارند به‌طور مثال دندان‌درد با يك تحريك كوچك مانند خوردن شيريني يا آب سرد و گرم و فشار. اين نوع درد يك درد بالقوه است كه پاتولوژي اعصاب فرد، آن را درد تلقي مي‌كند.

يعني خانم‌ها نازك‌ نارنجي‌ترند؟

دقيقا نمي‌توان گفت كه خانم‌ها درد بيشتري را تجربه مي‌كنند يا آقايان ولي مي‌توان گفت آستانه درد بين آن‌ها، تفاوت دارد. آستانه درد خانم‌ها پايين‌تر از آقايان است‌ از اين‌رو شكايت بيشتري از درد دارند و جالب است بدانيد درد به عوامل متفاوتي بستگي دارد سن، نژاد و حتي شخصيت ‌آدم‌ها با نوع دردي كه تجربه مي‌كنند مرتبط است، براي مثال يك خانم ممكن است درد زايمان را حداكثر درد بداند ولي خانم ديگر درد زايمان كمتري را تجربه كند.

اين درد را جدي‌ بگيريد

ما نمي‌توانيم بگوييم درد در چه مواقعي بيشتر احساس مي‌شود و اين موضوع بستگي به علت درد دارد. يكي از سوالاتي كه از بيمار پرسيده مي‌شود و كمك بسياري به تشخيص مي‌كند اين است كه در چه زماني احساس درد بيشتري مي‌كنيد شب يا روز؟ اگر بيمار شب‌ها بيشتر احساس درد بكند شك ما به يك عامل التهابي است زيرا دردهاي التهابي در شب بيشتر رخ مي‌دهند. در موقعيت‌هاي مختلف، درد فرق مي‌كند براي مثال ما از بيماري كه كمردرد دارد سوال مي‌كنيم: «در چه زمان‌هايي درد افزايش مي‌يابد مواقع استراحت، خوابيدن، راه رفتن يا فعاليت بدني» و جواب اين سوالات به تشخيص علت درد كمك مي‌كند.

كي بايد مسكن بخوريم

بهترين حالت مصرف مسكن در فاز اوليه درد است و زماني است كه درد اوج نگرفته باشد. اگر در مراحل اوج درد، مسكن مصرف كنيد دوباره اين درد اوج مي‌گيرد ولي مصرف مسكن در مراحل اوليه باعث كنترل درد مي‌شود. پيش‌بيني شروع درد تنها در دردهاي حاد مثل درد پس از عمل جراحي قابل توجه است و متاسفانه در مواقعي كه دردهاي مزمن سراغ فرد مي‌آيد اين مسئله قابل پيش‌بيني نيست و نمي‌توان از آن پيشگيري كرد. در كل اگر درد را در فاز رشد آن درمان كنيم در مرحله حاد آن به مشكل برنمي‌خوريم.

پيرها مقاوم‌تر هستند

با افزايش سن، آستانه تحمل  درد بالاتر مي‌رود و دركل، رفتار درد فرق مي‌كند. درد از زماني‌كه نطفه آدميزاد منعقد مي‌شود يعني همان دوران جنيني وجود دارد و شايد نتوانيم ميزان آن را اندازه‌گيري كنيم ولي قطعا گيرنده‌هاي آن، وجود دارد. مي‌توان گفت به مرور زمان، آستانه درد افراد بالاتر مي‌رود. به‌طور مثال يك فرد جوان كه درد كمر را تجربه مي‌كند نسبت به يك فرد مسن‌تر كه همين درد را تجربه مي‌كند بيشتر از درد شكايت دارد.

وقتي پزشكان از بيمار، شرح حال مي‌گيرند و او را معاينه مي‌كنند، بعد رواني درد را هم درنظر مي‌گيرند زيرا گاهي بيمار به دلايل رواني و آسيبي كه درد براعصاب آن‌ها مي‌گذارد درد خود را بالاتر از حد واقعي بيان مي‌كند در حالي‌كه پزشك با گرفتن شرح حال و آزمايش، متوجه شدت اين درد نمي‌شود و اين مهارت پزشك است كه تا چه حد دريابد درد واقعي است و چنددرصد آن تمارض.نمره دردتان چند است؟

استفاده از مسكن‌ها بستگي به علت درد دارد و اين‌كه چه تعريفي از درد بكنيم. براي مثال پس از دويدن طولاني يا ورزش شديد شما احساس درد و كوفتگي مي‌كنيد و با يك استراحت معمولي اين درد برطرف مي‌‌شود و نيازي به مسكن نيست ولي دردهايي مانند سردردهاي ضربان‌دار و ديسك كمر نياز به مصرف مسكن دارند. ضمن اين‌كه درد را بايد اندازه‌گيري كرد. درست است كه درد براي پزشك قابل رويت نيست ولي خود فرد مي‌تواند شدت درد را احساس كند از اين‌رو خط‌كشي طراحي شده است كه معيار اندازه‌گيري درد است و از صفر تا 10 شماره‌گذاري شده است. اين خط‌كش به فرد نشان داده مي‌شود و او نمره درد خود را مشخص مي‌كند. صفر، بي‌دردي است و 10 بدترين دردي است كه ممكن است به وجود بيايد به‌طور مثال، زايمان در حدود 7 و 8 است و قطع عضو از دسته دردهاي كشنده و در محدود‌10 است. اگر دردي كه بيمار نشان دهد از 3 و 4 بالاتر باشد، مصرف مسكن الزامي است.


2 نوع مسكن را با هم بخوريم؟

براي استفاده از مسكن‌ها، سازمان جهاني بهداشت يك هرم تعريف كرده است و در اين هرم در آغاز درد، استفاده از مسكن‌هاي ساده‌تر توصيه مي‌شود كه دوز پايين داشته باشند. اگر درد ساكت نشد، در مرحله بعد همان مسكن با دوز بالاتر و در آخر مسكن با يك مسكن كمكي بسته به نوع درد مصرف شود. استفاده از مخدرها درپله آخر، توصيه مي‌شود. هميشه تركيب دارويي بهتر از تك‌دارويي است البته به شرطي‌كه زيرنظر پزشك باشد، به‌طور مثال اگر استامينوفن با دوز بالا استفاده كرديد و درد كاهش نيافت يك داروي كمكي مانند ايبوپروفن همراه آن استفاده كنيد. متاسفانه در كشور ما، مسكن‌ها بجا و مناسب استفاده نمي‌شوند و تنها عوارض به جا مي‌گذارند، بدون آن‌كه فرد جواب مناسب بگيرد. در برخي مواقع تنها مصرف مسكن درد بيمار را كاهش نمي‌دهد و تاثيرات ديگر درد كه روحي و گاهي بي‌خوابي است درمان نمي‌شود و فرد احساس درمان نمي‌كند زيرا درمان درد، چندوجهي است. پله نهايي درمان درد، مصرف داروي تزريقي است. در كلينيك درد، داروي تزريقي از نوع وريدي تجويز مي‌شود ولي افراد به تنهايي و خودسرانه نبايد اقدام به مصرف داروي تزريقي كنند زيرا تنها، تشخيص پزشك در اين مورد حائز اهميت است و معمولا پزشكان داروي تزريقي تجويز نمي‌كنند زيرا همه آن‌ها به نوعي، مخدر هستند و عوارض بسياري براي افراد دارند و تنها در مواردي كه بيمار سرطاني يا دردهاي شديدي‌ داشته باشد از تزريق استفاده مي‌شود.

اگر دردهاي‌تان درمان نمي‌شود...

ما در «كلينيك‌هاي درد» با درمان 2نوع درد سروكار داريم. بخش اول كار ما، درمان دردهاي حاد است كه دردهاي بعد از عمل جراحي در اين گروه قرار مي‌گيرند. ابتدا باتوجه به نشانه‌هاي درد و سوالاتي كه از بيمار مي‌پرسيم شرح حال از او مي‌گيريم و پس از تشخيص با انجام روش‌هاي غيرتهاجمي سپس كمتر تهاجمي، اقدامات بي‌دردي را براي او انجام مي‌دهيم. به‌طور مثال امروزه استفاده از پمپ‌هاي PCA براي كاهش درد به بيمار تجويز مي‌شود كه به رگ يا فضاي داخل نخاع وصل مي‌‌شود و هروقت بيمار احساس درد كرد با توجه به آموزشي كه به او مي‌دهيم، كليد مخصوص آن را فشار مي‌دهد و درد او كاهش مي‌يابد. اين بخشي از كار، در درمان دردهاي حاد بعد از عمل است كه بسيار موثر است و فرد مجبور به تحمل درد بعد از عمل نيست و لازم نيست منتظر بماند تا زماني‌كه درد او شدت پيدا كرد، يك داروي تزريقي دريافت كند زيرا درمان درد در اين مرحله كه بيمار به اندازه كافي درد كشيده و اعصاب او آسيب ديده، نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب است! با استفاده از اين دستگاه، بيمار به اين مرحله شديد از درد نمي‌رسد و زودتر ترخيص مي‌شود و دوران نقاهت را طي مي‌كند، همچنين سيستم عصبي بدن او تحريك نمي‌شود و زودتر به زندگي عادي برمي‌گردد. بخش ديگر كار ما، ‌تمركز بر دردهاي مزمن است كه شامل كمردرد، سردرد و دردهاي سرطاني است. درد مزمن دردي است كه بيش از 3ماه طول بكشد. اين دردها عموما غيرقابل پيش‌بيني هستند و علت وقوع دردهاي مزمن، بي‌توجهي در فاز رشد درد بوده است. ما روش‌ها درماني متعددي داريم و سازمان جهاني، روش‌هاي مختلفي ارائه داده است. در كل،فازهاي درمان دارويي، فيزيكي و داخلي هستند. در واقع كار ما درمان‌هاي مداخله‌اي است، يك درد مزمن را با روش‌هاي غيرتهاجمي، كمتر تهاجمي و در آخرين حد، تهاجمي برطرف مي‌كنيم كه روش‌هاي تهاجمي در تخصص ما نيست.

نسخه‌هاي ابوعلي سينا براي درد

اكثر باورهاي رايج كاهش درد، باورهاي غلطي هستند ولي دسته‌اي از آن‌ها مانند گرمادهي يا سرد كردن موضع درد، جوابگو هستند و جزو درمان‌هاي سنتي هستند كه ما هم تجويز مي‌كنيم. هنوز پس از سال‌ها به ابوعلي سينا استناد مي‌شود و از روش‌هاي سنتي او كمك مي‌گيرند. درباره استفاده از برخي مواد خوراكي به دليل كاهش درد، توصيه‌هاي بسياري شده است زيرا يك‌سري از خوراكي‌ها، خاصيت درماني و كاهش درد دارند به‌طور مثال، فلفل يك داروي گياهي است كه بر انواعي از دردهاي سوزشي، تاثير خوبي دارد. اين ماده فقط خاصيت بي‌دردي دارد و اين نكته كه گردش خون را فعال مي‌كند، صحيح نيست.


                                 
درمان كمردرد اين جا است

كار اصلي ما در كلينيك درمان  دردهاي كمر است. در كشورهاي پيشرفته كلينيك‌هاي درد، تخصصي‌تر هستند ولي در ايران اين كلينيك‌ها مدت 4 سال است كه راه‌اندازي شده‌اند. در رابطه با درمان كمردرد مطلبي كه مهم است علت ايجاد آن است. بسته به علت، ما ورزش، مسكن و آب درماني را توصيه مي‌كنيم و تشخيص از طريق گرفتن شرح حال از بيمار مشخص مي‌شود. فرم‌هاي خاصي داريم كه به بيماران نشان مي‌دهيم و مريض محل درد را روي شكل آدمكي كه طراحي شده نشان مي‌دهد، بعد يك سري سوالات از نظر شدت درد مي‌پرسيم و پس از ارزيابي با استفاده از آزمايش و عكس‌برداري، اقدام به تشخيص نهايي مي‌كنيم. اگر درد خفيف باشد اصولا آب‌درماني و ورزش را توصيه مي‌كنيم ولي اگر ريشه عصبي داشته باشد درمان اين درد كار بيشتري مي‌برد.

5 نشانه خطر دردي

1- دردي كه با يك علت خاص ايجاد شده باشد اهميت بيشتري دارد، خيلي از دردها اسپاسم عضلاني است و به دليل رفتارهاي غلط مثل بد نشستن و بد كار كردن رخ مي‌دهند كه اين‌ها با تغيير روش‌هاي غلط بهبود پيدا مي‌كنند.
2- دردي كه طولاني شود و به مسكن‌ها جواب ندهد.
3- دردهايي كه پيشرفت كرده و به اندام‌هاي ديگر سرايت مي‌كنند.
4- دردهايي كه در شب شدت پيدا مي‌كنند زيرا اين دردها اغلب ريشه التهابي دارند.
5- دردهايي كه به فرد حالت بي‌حسي، سوزش و گزگز در اندام‌ها مي‌دهند.


كلينيك‌هاي درد را جدي بگيريد

متاسفانه كلينيك‌هاي درد در كشور ما كمتر توسط پزشكان و مسئولان بهداشت معرفي مي‌‌شوند. نياز اين كلينيك‌ها زماني احساس شد كه يك فرد سرطاني با يك درد مزمن و با مراجعه به پزشك جوابي براي كاهش درد نمي‌گرفت و اين درد، زندگي فرد را تحت تاثير قرار مي‌داد. در حال حاضر، بيماران با ارزيابي و تشخيص دقيق، متوجه مشكل خود مي‌شوند و خيلي از هزينه‌هاي مراجعات گوناگون، خوددرماني‌ها و عوارض استفاده از مسكن‌هاي گوناگون كمتر مي‌شود. تجربه 4 ساله ما ثابت كرده مردم رضايت خوبي از عملكرد اين كلينيك‌ها داشته‌اند و تنها اگر بيمه‌ها پوشش لازم را بدهند، مراجعات بيماران بيشتر مي‌شود زيرا هزينه‌ها نمي‌تواند تنها بردوش بيمار باشد. نوع كار ما يك عمل غيرتهاجمي است درست مانند يك عمل قلب باز و يك بالن زدن ساده. ما از طريق سونوگرافي كه كم‌خطرترين نوع تشخيص است اقدام به درمان موضع درد  و كم كردن عوارض جانبي داروهاي اضافي مي‌كنيم.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

چگونه دندان‌هایی به سفیدی برف داشته باشیم؟

نماینده دندانپزشکان در نظام پزشکی با بیان اینکه «برخی افراد علاقمند هستند که دندان هایشان به سفیدی دندان های هنرپیشه ها باشد.» گفت:« اگر افراد مرتب و به صورت دقیق و صحیح دندان های خود را مسواک بزنند و از رژیم های غذایی درست استفاده کنند دیگر نیازی به سفید کردن دندان های خود پیدا نمی‌کنند.»

دکتر علی یزدانی  اظهار داشت:« تغییر رنگ دندان ها عوامل مختلفی دارد و گاهی تغییر رنگ دندان‌ها به دلیل از بین رفتن عصب دندان‌ها است وگاهی ممکن است عصب دندان کاملا زنده باشد وهیچ عیبی نداشته باشد اما دندان فرد تغییر رنگ پیدا کند.»

وی افزود:« تغییر رنگ دندان‌ها ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی یا عوامل اکتسابی که در طول تشکیل دندان فرد به وجود می آید بوده و یا به دلیل مواد غذایی که فرد در برنامه غذایی خود از آن استفاده می‌کند باشد.»

این دندانپزشک تصریح کرد:« مصرف غذاهای رنگی و استعمال سیگار در تغییر رنگ دندان‌ها تاثیر دارد و گاهی تغییررنگ دندان‌ها به دلیل از بین رفتن عصب دندان است که به دلایل مختلفی از جمله وارد شدن ضربه به عصب و یا پوسیدگی دندان‌ها است.»

نماینده دندانپزشکان در نظام پزشکی گفت:«سفید کردن دندان‌ها روش های مختلفی دارد و با توجه به داشتن یا نداشتن عصب از روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها می‌توان استفاده کرد، آنچه مسلم است اگر دندان عصب داشته باشد با استفاده از مواد اکسیدکننده اقدام به سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) می‌کنیم و در مواردی که ضایعاتی در ساختار دندان ها وجود داشته باشد از راه‌های دیگر استفاده می‌کنیم.»

وی افزود:« سفید کردن دندان‌ها یا در منزل صورت می‌گیرد که به این افراد قالب‌هایی داده می شودکه در منزل استفاده کنند،  افرادی که عصب دندان آنها از بین رفته است بایستی کار سفیدکردن دندان‌هایشان در مطب انجام شود، عده ای کار سفید کردن دندان را با استفاده از لیزر یا دستگاه نور انجام می دهند که این روش تنها به آزاد شدن اکسیژن کمک می کند.»

این عضو شورای عالی نظام پزشکی خاطرنشان کرد:«برخی افراد علاقمند هستند که دندان هایشان به سفیدی دندان‌های هنرپیشه ها باشد که باید توجه داشته باشند هنرپیشه ها از رژیم های غذایی خاص برای تغییر نکردن رنگ دندان هایشان پیروی می کنند وغذاهای رنگی مثل قورمه سبزی، فسنجان نمی‌خورند واز نوشیدن چای زیاد، مصرف شاتوت، تمبرهندی و لواشک خودداری می‌کنند.»

وی تاکید کرد:«عقیده من این است اگر افراد مرتب و به صورت دقیق و صحیح دندان های خود را مسواک بزنند و از رژیم های غذایی درست استفاده کنند دیگر نیازی به سفید کردن دندان‌های خود پیدا نمی‌کنند و توجه داشته باشند که قبل از اینکه بخواهند دندان‌های خود را سفید کنند ابتدا رژیم های غذایی خود را اصلاح کرده و سپس اقدام به این کار کنند.»

دکتر علی یزدانی در مورد پودرهای سفید کننده دندان‌ها گفت:«عده ای از افراد از روش‌های عامیانه‌ای که دیگر افراد به آنها توصیه می کنند برای سفید کردن دندان‌های خود اقدام می کنند به عنوان مثال از آبلیمو استفاده می‌کنند، این افراد باید بدانند درست است که آبلیمو رنگ دندان‌ها را تغییر می دهد و با شستشوی دندان‌ها بوسیله آبلیمو لایه رویی دندان‌ها از بین می‌رود و به دندان‌ها آسیب وارد می‌شود.همچنین استفاده از پودرهای سفید کننده دندان که تبلیغات گسترده‌ای هم دارد منجر به از بین رفتن لایه رویی دندان ها شده و با زبر شدن دندان ها، دندان ها لک های بیشتری به خود می‌گیرند.»

وی در پایان توصیه کرد:«افراد بهتر است که با نظر دندانپزشک خود از خمیردندان های سفید کننده‌ای که ماده زبر ندارند استفاده کنند و از مواد غذایی رنگی استفاده نکنند.»

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

هشداري جدي براي خانم‌هاي خانه‌دار
مرگ در ماشين ظرفشويي و مايكروويو
امروزه پلاستيك‌ها همه جا هستند و نمي‌توان غذاهاي‌مان را در فضايي عاري از پلاستيك فرض كرد. در واقع پلاستيك‌ها همه‌جا همراه غذاها هستند. غذاهاي ما در ظرف‌هاي پلاستيكي آماده، بسته‌بندي، حمل‌ونقل و نگهداري مي‌شوند  حتي در ظروف پلاستيكي پخته مي‌شوند يا دوباره گرم مي‌شوند (در مايكروويو). با توجه به اينكه غذاها هميشه در تماس با پلاستيك هستند به اين فكر كرده‌ايد اين مواد‌غذايي ممكن است براي سلامت ما مضر باشند؟ اين مطلب را بخوانيد و بيشتر در اين مورد دقت كنيد.

پلاستيك‌ها  نشت مي‌كنند

شايد عجيب به‌نظر برسد اما در تمام ظروف پلاستيكي فرآيند «نشت» اتفاق مي‌افتد. در اين فرآيند پلاستيك به داخل ماده غذايي كه درون آن نگهداري مي‌شود نشت مي‌كند كه البته اين ميزان نشت كردن در ظروف مختلف و بسته به كاركرد اين ظروف و گرم شدن يا نشدن آنها و مدت زمان نگهداري محصولات غذايي در آن‌ها، فرق مي‌كند و متغير است. اين مسئله با 2 فاكتور مهم مرتبط است:
1- زماني كه غذا در ظروف پلاستيكي پخته يا گرم مي‌شود، ميزان نشت پلاستيكي به داخل غذا بيشتر مي‌شود.
2- زماني كه ماده غذايي كه در ظرف پلاستيكي نگهداري مي‌شود اسيدي پرنمك، يا چرب باشد، ميزان نشت پلاستيك بيشتر مي‌شود.
در واقع نشت پلاستيك به غذاهاي ما اجتناب‌ناپذير است، با اين اوصاف غذايي كه مي‌خوريم، چقدر سالم است؟ مطالعاتي كه اخيرا به‌صورت مشترك توسط پژوهشگران كانادايي و آمريكايي انجام گرفته، نشان مي‌دهد 2 گروه اصلي از مواد شيميايي مضر در ظروف پلاستيكي هستند كه مي‌توانند براي انسان خطرناك باشند؛‌ در اين مطلب به اين دو دسته اشاره مي‌كنيم.


سمي كه شما را چاق مي‌كند

  • بيس فنل آ (BPA)
اين ماده شيميايي به‌خصوص در پلاستيك‌هاي سبك اما سخت و سفت كه به نام پلي‌كربنات‌ها ناميده مي‌شوند يافت مي‌شود. تاثيرات اين ماده بر سلامت انسان زياد است:
اين ماده مي‌تواند روي عملكرد غدد درون‌‌ريز انسان و هورمون‌ها اختلال ايجاد كند. شاخص‌ترين تاثير بر هورمون استروژن (هورمون جنسي زنانه) است كه مي‌تواند بر عملكرد جنسي و توليد مثل زنان تاثير بگذارد.
مطالعات دانشمندان كانادايي نشان داده كساني كه ميزان BPA در ادرار آنها بيشتر بوده، احتمال بيشتري براي ابتلا به بيماري‌هاي ديابت، مشكلات كبدي و بيماري‌هاي قلبي دارند.
افرادي كه به‌صورت مزمن در تماس با BPA هستند بيش از ساير افراد دچار اضافه وزن و چاقي مفرط مي‌شوند.
جنين‌هايي كه در معرض BPA- حتي با مقدار كم- قرار مي‌گيرند، سال‌ها بعد با احتمال بيشتر به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند.
مطالعات نشان داده BPA روي بخشي از مغز كه مسئول حافظه و يادگيري است، تاثيرات مخرب زيادي مي‌گذارد.
  • بيشترين موارد استفاده از BPA:

از آنجا كه پلي‌كربنات‌ها، پلاستيك‌هاي شفاف و نشكن هستند از آنها براي ساخت شيشه شير كودكان، بطري‌هاي آب معدني، بطري‌هاي مخصوص نوشيدني‌هاي ورزشي، ابزار و وسايل پزشكي و دندان‌پزشكي، لنزهاي عينك و CD و DVD استفاده مي‌شود.
ماده اپوكسي رزين كه حاوي BPA است براي آغشته كردن قوطي‌ها و ظرف‌هاي كنسرو حاوي مواد‌غذايي يا نوشيدني‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

سمي كه شما را عقيم مي‌كند


 

  • فتالات‌ها phethalates

پلي‌وينيل كلرايد (pvc) ماده‌اي است كه در بسياري از محصولات و توليدات به كار گرفته مي‌شود. براي آن‌كه اين ماده را نرم و منعطف كنند يك بخش پلاستيكي حين ساخت به آن اضافه مي‌كنند. به‌طور معمول پلاستيكي كه در اين پروسه به كار گرفته مي‌شود از نوع فتالات است. فتالات موجود در ظروف pvc مي‌تواند به درون غذايي كه در اين ظرف‌ها نگهداري مي‌شود نشت كند كه اين حالت به‌خصوص در مواردي كه غذا چرب يا داغ باشد، بيشتر مي‌شود.

  • تاثيرات فتالات بر سلامت انسان

درست مثل BPA، فتالات‌ها بر هورمون‌هاي انسان تاثير مي‌گذارند. در اين مورد هورمون تستوسترون (هورمون جنسي مردانه) بيشترين تاثير را مي‌گيرد و اين مي‌تواند با مشكلات توليدمثل در مردان همراه باشد. مطالعات نشان داده است ميزان بيشتر فتالات در بدن مردان بالغ با كاهش ميزان اسپرم و افزايش مشكلات اسپرم‌ها، همراه بوده است.
مطالعه‌اي در فنلاند نشان داده بالا بودن ميزان فتالات در زنان باردار احتمال تولد فرزندان پسر دچار مشكلات دستگاه تناسلي را در آنها بالا مي‌برد.
بالا بودن ميزان فتالات در بدن با افزايش احتمال ابتلا به واكنش‌ها و حالت‌هاي آلرژيك در كودكان همراه است. در مطالعه‌اي نشان داده شد در كودكاني كه كف خانه آنها به‌طور مرتب با ماده وينيل پوليش مي‌شود، بيماري‌هايي مثل آسم يا خس‌خس سينه بيشتر است.كودكان به‌دليل آن‌كه هرچيزي را به دهان مي‌برند، بيشتر در معرض خطر تماس با اين ماده هستند. درضمن لوسيون، شامپوها و پودرهاي بچه در بسياري موارد حاوي اين ماده هستند.همه آنچه با پلاستيك‌هاي خطرناك ساخته مي‌شوند


 

  •  نوارهاي بسته‌بندي و پلاستيك‌هاي مخصوص نگهداري بطري‌ها، كنسروها و قوطي‌هاي غذايي عموما حاوي فتالات هستند.
  •  داخل بسته‌هاي قرص و مكمل‌هاي دارويي با پلاستيك‌هاي حاوي فتالات‌ پوشانده مي‌شود.
  •  داخل كاپشن‌ها، لباس‌هاي چرم ‌مانند و كلا لباس‌هاي ضدآب با اين نوع از پلاستيك‌ها پوشانده مي‌شود.
  •  وسايل الكترونيكي پرتابل، محلول‌هاي وينيل تميز‌كننده كف ساختمان‌ها و بسياري از اسباب‌بازي‌ها و وسايل كودكان، تشك‌ها و حوضچه‌هاي بادي با پلاستيك‌هايي ساخته مي‌شوند كه حاوي فتالات هستند.


 

راه‌هايي براي دور ماندن از مسموميت پلاستيكي


محصولات بهداشتي و آرايشي شخصي مثل عطرها، سايه چشم، مرطوب‌كننده‌ها، پوليش‌هاي ناخن، صابون‌هاي مايع و اسپري‌هاي مو ممكن است حاوي فتالات باشد. اما حالا كه اين خطرات را شناسايي كرديد چه راه‌هايي براي دورماندن از آنها داريد؟ ما اين توصيه‌ها را داريم:
1- سعي كنيد از مواد‌غذايي كه در ظروف پلاستيكي نگهداري مي‌شوند كه از نوع پلي‌كربنات هستند، دوري كنيد (به‌طور معمول روي اين بسته‌ها حروف PC نوشته مي‌شود يا عدد 7 قرار مي‌گيرد كه اين يعني اينكه پلاستيك‌ها حاوي پلي كربنات هستند) اگر روي بسته‌ها نوشته شده باشد عاري از BPA هستند مي‌توانيد به راحتي از آنها استفاده كنيد.
2- از بسته‌ها و قوطي‌هاي PVC و پيل‌وينيل كلرايد براي نگهداري مواد‌غذايي استفاده نكنيد. (روي اين پلاستيك‌ها يا عدد 3 نوشته مي‌شود يا حروف PVC)
3- يادتان باشد روي بسياري از ظروف پلاستيكي نوشته مي‌شود «مخصوص استفاده در مايكروويو» يادتان باشد كه اين نوشته به اين معناست كه اين ظروف داخل مايكروويو آب نمي‌شوند يا نمي‌شكنند. اين نوشته به اين معني نيست كه پلاستيك در زمان گرم‌كردن به داخل غذاي شما نشت نمي‌كند. بهترين كار اين است كه هيچ‌وقت غذاي خودتان را داخل ظروف پلاستيكي داخل مايكروويو گرم نكنيد و از ظروف مطمئن‌تر شيشه‌اي يا سراميكي استفاده كنيد.
4- هيچ‌گاه ظروف پلاستيكي را در داخل ماشين‌هاي ظرفشويي قرار ندهيد. يا آنها را با مواد تميز‌كننده خيلي اسيدي يا قليايي نشوييد (درصورتي كه آنها را براي خشك‌ شدن در كنار ساير ظروف خود قرار مي‌دهيد). مي‌توانيد اين ظروف را با دست و با ابرهاي مخصوص شست‌وشو و با مايع‌هاي معمول ‌شستن ظروف بشوييد سپس در جايي جداگانه براي خشك‌شدن قرار دهيد.
5- براي كودكان‌تان از شيشه‌هاي شير استفاده كنيد نه بطري‌هاي پلاستيكي، البته درصورتي كه بطري‌هاي نشكن مورد استفاده قرار دهيد بهتر است. اگر از بطري‌هاي پلاستيكي استفاده مي‌كنيد هيچ‌گاه براي گرم‌شدن شير، آن در داخل مايكروويو قرار ندهيد.
6- مواد‌غذايي خودتان را در ظروف شيشه‌اي يا استيل نگهداري كنيد. به‌خصوص در مورد غذاهاي چرب مثل غذاهاي گوشتي يا پنير از ظروف پلاستيكي استفاده نكنيد. اگر اين مواد‌غذايي را در ظرفي مي‌گذاريد روي آنها درب پلاستيكي قرار ندهيد.
7- اگر مواد‌غذايي فويل‌بندي شده يا داخل روكش پلاستيكي خريداري كرديد، لايه سطحي اين مواد‌غذايي را كه با پلاستيك در تماس بوده ببريد و دور بيندازيد.  سپس بقيه آن را در ظروف شيشه‌اي يا سراميكي نگهداري كنيد.
8- در مايكروويو خودتان از روكش‌هاي پارچه‌اي به جاي روكش پلاستيكي براي پوشش غذاها استفاده كنيد.
9- اگر به‌صورت بسته‌اي مواد‌غذايي يا بطري‌هاي آب را خريداري مي‌كنيد پلاستيك‌هاي روي بسته‌ها، يا نوارهاي بسته‌بندي پلاستيكي اين بسته‌ها را بكنيد و دور بيندازيد و قوطي‌ها و بطري‌ها را به‌صورت تك‌تك نگهداري كنيد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

جالب است بدانيد که ميوه‌ها خواص بسياري از جمله خواص ضدپيري دارند و نه تنها مي‌توانند سبب زيبايي پوست و تناسب اندام فرد مصرف‌کننده شوند، بلکه مي‌توانند روند پيري را در او عقب انداخته و حتي انواع بيماري‌ها را درمان کنند. اگر مي‌خواهيد درمان درد خود را بيابيد و بدانيد چه ميوه‌اي براي آن خوب است، با ما همراه شويد.

خستگي مفرط

دليل خستگي مفرط معمولا کم‌خوني است، يعني زماني اتفاق مي‌افتد که ميزان تجمع هموگلوبين در خون کاهش يابد. کم‌خوني سبب اکسيژن‌رساني کم‌تر شده و به دنبال خود ضعف، رنگ‌پريدگي و خستگي را به دنبال مي‌آورد. مصرف موادغذايي غني از آهن و ويتامين‌ها B12 مثل اسفناج، بادام، عدس، لوبيا قرمز و گوشت گاو و گوسفند مي‌تواند درمان اين درد باشد.

مشکلات پوستي

محيط، نور آفتاب، آلودگي هوا و سيگار مي‌تواند سبب آسيب‌ديدگي پوست شود. براي آنکه از بروز اولين چروک‌ها پيشگيري کنيد و پوست خود را صاف و شفاف نگه داريد، بهتر است مواد غذايي غني از ويتامين A، C و E و سلنيوم مصرف کنيد. مصرف انگور، آواکادو، پياز، تربچه، بادام و چاي سبز مي‌تواند به سلامت پوست و برطرف شدن مشکلات پوستي کمک کند.

مشکلات مربوط به مو

براي آنکه موهايي محکم و زيبا داشته باشيد، بهتر است موادغذايي غني از آهن و ويتامين A مثل آلو يا کلم‌چيني بخوريد. گوشت گاو، ميگو، اسفناج و بادام از آنجا که حاوي زنيک و آهن هستند بسيار مفيدند. زنيک طول عمر خود را افزايش داده و نه تنها مانع از ريزش سريع آن مي‌شود، بلکه محرک رشد مجدد موهاست.
                                              

واريس

موادغذايي حاوي ويتامين C، مس و ترکيبات فنولي از بروز واريس پيشگيري مي‌کنند. به افرادي که مبتلا به واريس هستند توصيه مي‌شود ليمو، گردو و چاي سبز مصرف کنند.

مشکلات خواب

داشتن خواب خوب خود کليد اصلي داشتن تناسب اندام، پوست درخشان، چشمان براق و... است. براي داشتن خوابي خوب بهتر است موادغذايي حاوي قندهاي طبيعي مصرف کنيد تا تعادل گليسمي در خون شما برقرار شود. از جمله مواد غذايي توصيه شده مي‌توان به کشمش، غلات کامل، لوبيا قرمز، عدس و آلو اشاره کرد.

ضعف حافظه

ويتامين E، منيزيم و ويتامين B مي‌تواند جلوي ضعف حافظه را بگيرد. مواد غذايي غني از آنتي‌اکسيدان‌ها همچنين ويتامين C، E و سيليسيوم گياهي مي‌توانند سبب افزايش حافظه شوند. از جمله موادغذايي توصيه شده براي بالا بردن حافظه گياه جينسينگ، کلم‌سبز و کلم‌پيچ، گردو، گندم کامل، انبه، ميگو، تخم‌ آفتاب‌گردان و جعفري است. زرده تخم‌مرغ هم غني‌ترين ماده غذايي حاوي کولين است. کولين به ارگانيسم در تبديل چربي به اسيتيلکولين کمک مي‌کند و نقشي مهم در مکانيسم حافظه دارد.

بيماري‌هاي قلبي

معمولا به کساني که مبتلا به ناراحتي‌هاي قلبي‌اند توصيه مي‌شود موادغذايي حاوي چربي‌هاي اشباع مثل کره، پنير، همبرگر و... مصرف نکنند چون چربي اشباع سبب بالا رفتن کلسترول خون مي‌شود. در عوض بهتر است موادغذايي حاوي اسيدهاي چرب منوي غيراشباع، فلاونوييدها و فيبر مصرف کنند. اين ترکيبات در برخي روغن‌ها مثل روغن زيتون و برخي مواد غذايي و ميوه‌ها مثل انگور، خربزه، آواکادو، بروکلي، ماهي ساردين، صدف و چاي سبز موجود است.

بيماري‌هاي چشمي

حتما شنيده‌ايد که مي‌گويند براي پيشگيري از ضعيف شدن چشم هويج بخوريد. جالب است بدانيد تمام ميوه‌ها و سبزيجات قرمز و نارنجي رنگ حاوي آنتي‌اکسيدان‌ها و ويتامين‌هاي A،C، E و لوتنين هستند و مي‌توانند سبب وضوح ديد شوند. به جز هويج توت‌فرنگي، تخم‌مرغ، زردآلو، چغندر و کدوتنبل هم قدرت ديد شما را افزايش مي‌دهد.

ناراحتي‌هاي استخواني

پوکي استخوان يا ديگر بيماري‌هاي استخواني مربوط به پيري مي‌شوند. مصرف موادغذايي غني از کلسيم و ويتامين D مي‌تواند از مبتلا شدن به اين بيماري‌ها پيشگيري کند. به همين توصيه مي‌شود موادغذايي نظير بروکلي، اسنفاج، شير، ماست، روغن زيتون، نارگيل و شاه‌ماهي مصرف کنيد.

مشکلات گوارشي

مصرف موادغذايي حاوي فيبر مثل ميوه و سبزيجات و نوشيدن حداقل 5/1 ليتر آب در روز به هضم و دفع راحت‌تر کمک مي‌کند. در صورتي که دچار سنگيني معده يا سوزش هستيد، بهتر است موادغذايي اسيدي مثل پنير، گوشت قرمز و مرکبات را از برنامه غذايي خود حذف کنيد. مصرف ميوه‌هايي مثل انگور، موز، گندم کامل و برنج قهوه‌اي مي‌تواند مفيد باشد.

مشکلات مفصلي

التهابات و درد مفاصل از جمله بيماري‌هاي است که لازم است به خاطر آن به پزشک مراجعه کنيد. مصرف ميوه و سبزي‌هاي غني از آنتي‌اکسيدان‌ها مثل گردو، غلات و ماهي‌هاي چرب مي‌تواند از بروز اين ناراحتي‌ها پيشگيري کند. سيب، اواکادو، دانه گندم کامل و روغن زيتون هم مفيد است.
                            

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

چاره اشك بهاري چيست؟
بهار، فصل گشت و گذار خانواده‌ها در طبيعت، مسافرت و پيك‌نيك در فضاي آزاد است. فصلي كه بيشتر والدين دوست دارند فرزندشان را براي بازي و جنب و جوش به محيط باز ببرند اما در اين ميان، بعضي خانواده‌ها هستند كه كمي با اين موضوع مشكل دارند. چون آلرژي فصلي فرزندشان به آنها اجازه نمي‌دهد
 
مشكل شايع كودكان را بشناسيد و از آن جلوگيري كنيد

بهار، فصل گشت و گذار خانواده‌ها در طبيعت، مسافرت و پيك‌نيك در فضاي آزاد است. فصلي كه بيشتر والدين دوست دارند فرزندشان را براي بازي و جنب و جوش به محيط باز ببرند اما در اين ميان، بعضي خانواده‌ها هستند كه كمي با اين موضوع مشكل دارند. چون آلرژي فصلي فرزندشان به آنها اجازه نمي‌دهد پا به پاي بقيه از مناظر زيباي بهاري لذت ببرند و در باغ‌هاي پر از گل و گياه گردش و تفريح كنند. شايد شما هم بچه‌هايي كه موقع بهار به شدت دچار آبريزش بيني و چشم مي‌شوند را ديده باشيد. اين بچه‌ها گاهي به شدت بيني‌شان را مي‌خارانند و گاهي چند دقيقه پشت سر هم عطسه مي‌كنند. اغلب والدين، كم و بيش مي‌دانند اين علايم را بايد به چه چيز نسبت بدهند: به آلرژي! اما آيا آلرژي فقط در فصل بهار عود مي‌كند؟ چه چيزي باعث مي‌شود تا سر و كله چنين علايمي در بهار پيدا شود؟ آيا مي‌شود آلرژي را براي هميشه درمان كرد؟ براي اينكه كوچولوي ما خيلي اذيت نشود چه كارهايي بايد بكنيم؟پاسخ اين پرسش‌ها و سؤالات ديگر را از زبان مهمان افتخاري اين شماره از مجله، دكتر دلارا بابايي، متخصص كودكان و فلوي فوق تخصصي آلرژي و ايمونولوژي باليني بشنويد.


تقديم‌به همه پدر و مادرها

سال نو مبارك. يك‌سال ديگر و يك بهار ديگر. براي خيلي از شما اين نخستين بهاري است كه مادر يا پدر هستيد و براي خيلي‌هاي ديگر چندمين‌‌ بهار. شايد هم از آن دسته پدر و مادرها باشيد كه بهار، عطسه و سرفه و اشك  فرزندشان را تداعي مي‌كند. در اين صورت گفت‌وگوي ويژه اين شماره، نسخه مخصوص شماست. نسخه مخصوص پدر و مادرهايي كه فرزندشان آلرژي فصلي دارد. توصيه مي‌كنم حتما خواندن آن را از دست ندهيد.اما فقط آلرژي‌ بهاري نيست كه بعضي پدر و مادرها نمي‌دانند بايد با آن چه‌كار كنند. خيلي از اتفاقات ساده روزمره و عادت‌هاي بچه‌ها كه براي آنها عادي شده، مي‌توانند براي پدر و مادرها منشا استرس و اضطراب باشد: بچه من گاز مي‌گيرد، دكتر مي‌گويد طبيعي است. دختر من، انگشت شستش را مي‌مكد، دكتر مي‌گويد طبيعي است. پسرم با اينكه 4 سالش شده هنوز پستانك مي‌مكد و... درست است كه اين رفتارهاي بچه‌ها طبيعي هستند، ولي به شرطي كه شما هم به عنوان والدين بدانيد چه عكس‌العملي در برابر اين رفتارها طبيعي است. همين رفتارهاي طبيعي خيلي اوقات مايه شرمندگي ما، به‌خصوص مقابل دوستان و فاميل مي‌شوند. دليلش هم واضح است: ما توقع داريم فرزندمان بهترين بچه دنيا باشد. مودب، موقر، متين و آرام.! به همين دليل هم وقتي گل‌پسرمان بچه اقوام را كه براي عيدديدني به خانه‌مان آمده‌اند، گاز مي‌گيرد، خيلي نگران مي‌شويم. اما چقدر بايد نگران باشيم، چقدر بايد اين نگراني را مهار كنيم و آيا اصلا لازم است با اين رفتارها بجنگيم؟ آيا بايد بچه‌ها را به خاطر اين عادت‌ها تنبيه كرد؟ مسلما نه! پس راه درست برخورد با آنها چيست؟با خواندن صفحات سلامت كودك اين شماره از سيب سبز به جواب خيلي از سؤالات‌تان مي‌رسيد. ما همچنان از پيشنهادها و نظرات شما استقبال مي‌كنيم.

چرا آلرژي؟

عوامل متعددي در بروز آلرژي در يك كودك نقش دارند؛ يكي از اين عوامل ژنتيك است. به اين معنا كه فرزندان، والديني كه خودشان آلرژي دارند، بيشتر از كودكان ديگر به آلرژي مبتلا مي‌شوند اما محيط زندگي و تغذيه كودك هم در بروز آلرژي مؤثرند. در حقيقت، هم ژنتيك‌و هم محيط زندگي بر اين موضوع تاثير مي‌گذارند. دانش امروز مي‌گويد، سيستم ايمني كودك از همان دوران جنيني و در رحم مادر، تحت‌تاثير استرس‌ها، غذاها و محیط زندگی مادر قرار مي‌گيرد و ممكن است از همان دوران اين عوامل باعث شوند تا كودك به سمت ابتلا به آلرژي پيش برود.

علايم حساسيت فصلي

آلرژی‌هایی که به شکل فصلی مطرح می‌شوند، می‌توانند در فصل بهار شروع بشوند یا در تابستان یا پاییز نمود پیدا کنند. آلرژی می‌تواند حتی در تمام سال وجود داشته باشد و در یک فصل خاص تشدید شود.  به هر حال، علایم آلرژی‌های فصلی معمولا به صورت گرفتگی بینی، آبریزش بینی، حملات عطسه، خارش بینی، اشک زيرش و التهاب چشم دیده می‌شود. علایم آلرژی فصلی معمولا از 5 یا 6 سالگی شروع می‌شود، هر چند ممکن است قبل از 5 سالگی هم این علایم دیده شوند.
 این علایم تا نوجوانی باقی می‌ماند حتی بعد از بلوغ ممکن است تشدید بشود.

  تفاوت آلرژي با آسم

آلرژی یا حساسیت، یک اصطلاح کلی است که می‌تواند آلرژی‌های تنفسی تا پوستی و حتی گوارشی و حساسیت غذایی را  در بر بگیرد. ولی درمورد آسم باید گفت انواع مختلفی از آسم وجود دارد. برخی از انواع بیماری آسم، آلرژیک هستند و برخی دیگر غیرآلرژیک.
در کودکانی که آلرژی دارند، ممکن است تا رسیدن به بزرگسالی علایم تخفیف پیدا یا فرم بیماری تغییر ‌کند و تبدیل به آسم بشود. اما جدیدترین نظریات علمی آن است که راه‌های عبور هوا از دستگاه تنفسی ما همه با هم مرتبط هستند، در حقیقت یک راه به حساب می‌آیند، بنابراین بیماری آن‌ها هم یکی است. به همین دلیل کودکی که دچار علایم آلرژي بيني است، احتمال دارد علایم ریوی هم داشته باشد و برعکس، کودکی که آسم دارد، ممکن است علایم بینی هم از خود نشان بدهد.

  خلاصي از شر عطسه‌ها

بیمارانی که تمام طول سال مشکل آلرژی دارند و آلرژی آنها با مواد آلرژی‌زاي داخل منزل تشدید می‌شود، می‌توانند با کنترل محیط منزل تا حدودی علایم بیماری‌شان را کاهش دهند اما بیمارانی که آلرژی‌شان به دلیل عوامل بیرون از منزل تشدید می‌شود، مثل کودکان مبتلا به آلرژی‌های فصلی، ناچارند از مواجه شدن با این مواد یعنی گرده گیاهان، خودداری کنند که راه ساده‌اي نیست. راه موثرتر برای کنترل آلرژی ناشی ازعوامل خارج از منزل ایمونوتراپی یا واکسن آلرژی است.

نکته - باید بدانید برعکس آنچه اغلب مردم فکر می‌کنند، عامل تشدید حساسیت‌های فصلی، گرده گل‌ها نیست! بلکه گرده درختان یا علف‌هاست

   راه هاي كنترل آلرژي در كودكان

چون تغییر رطوبت هوا و شدت باد بر میزان گرده‌های موجود در محیط اثر می‌گذارد، در کشورهای پیشرفته سامانه شمارشگر گرده گیاهان وجود دارد. درست مانند سازمان هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوا که در ایران میزان آلاینده‌های هوا را در هر روز اعلام می‌کنند، سامانه شمارشگر گرده‌های آلرژی‌زا هم اعلام می‌کند چه گرده‌هایی هر روز در چه سطحی قرار دارند. بنابر این اگر والدین بدانند کودک‌شان به چه نوع گرده‌ای حساسیت دارد، از بیرون بردن کودک در آن زمان خودداری می‌کنند.برای کودکان ایرانی توصیه ما به والدین این است اگر می‌دانند حساسیت فرزندشان در فصل بهار تشدید می‌شود، سعی کنند در این فصل کودک را کمتر به محیط‌های باز و آزاد ببرند، در زمان‌های اوج گرده‌افشانی درختان یعنی اول صبح و عصر، پنجره‌های منزل را بسته نگه دارند، اگرکودک را به محیط پر از درخت و گیاه می‌برند، از دستکش نخی، عینک و ماسک برای او استفاده کنند. البته چون ماسک‌ها بیشتر از 2 ساعت مؤثر نیستند، باید هر 2 ساعت یک بار تعویض شوند. در حین گردش و مسافرت با ماشین هم بهتر است پنجره‌های ماشین را بسته نگاه دارند.


  اين هشدار مهم را جدي بگيريد

نكته بسيار مهم در مورد تست پوستي و ايمونوتراپي آن است كه اين كارها حتما بايد زير نظر پزشك فوق تخصص آلرژي صورت بگيرد زيرا اين فرآيندها بسيار حساس هستند و عوارض جانبي دارند. از طرف ديگر، براي هر بيمار توصيه نمي‌شوند و انجام ايمونوتراپي و تجويز واكسن آلرژي براي بعضي از بيماران حتي ممنوع است.نكته ديگر در مورد ايمونوتراپي آن است كه اين روند بسيار آهسته و طولاني است و برطرف شدن كامل آلرژي كودك نسبت به يك آلرژن چند سال طول مي‌كشد. در طول درمان هم پزشك آلرژيست چند بار بیمار را مورد بررسي و معاينه قرار مي‌دهد تا تصميم بگيرد مي‌توان درمان را ادامه داد يا بايد آن را قطع كرد. بنابراين ممكن است حتي در نيمه راه درمان، پزشك آلرژيست به اين نتيجه برسد كه درمان با واكسن آلرژي را براي يك بیمار خاص نمي‌توان ادامه داد.

  داستان بهار و گرده‌ها

باید بدانید برعکس آنچه اغلب مردم فکر می‌کنند، عامل تشدید حساسیت‌های فصلی، گرده گل‌ها نیست! بلکه گرده درختان یا علف‌هاست. گرده گل‌ها، درشت‌تر از گرده درختان است و معمولا توسط حشرات منتقل می‌شود كه ایجاد آلرژی نمی‌کند. در حالی‌که گرده درختان، چمن‌ها و علف‌های هرز توسط باد منتقل می‌شود و عامل اصلی تشدید حساسیت در فصل‌های خاص است. علت اینکه مردم بیشتر بهار را با آلرژی تداعی می‌کنند آن است که بهار در مناطق معتدل، فصل شروع گرده‌افشانی درختان است. از طرفی چون در زمستان بارندگی بیشتر است، گرده درختان ته‌نشین می‌شود و خیلی، بیماران را اذیت نمی‌کند. بیماران در زمستان در فاز سکون و آرامش به سر می‌برند. گیاهان در فصول مختلفی از سال گرده‌افشانی می‌کنند و معمولا درختان در بهار گرده‌افشانی می‌کنند. چمن‌ها اواخر بهار و تابستان و علف‌ها از اواخر تابستان تا اوایل پاییز گرده‌افشانی می‌کنند. البته این شکل گرده‌افشانی مربوط به مناطق معتدل مانند تهران است که ساکنان آن، 4 فصل سال را تجربه می‌کنند. در مناطق دیگر کشور بر اساس آب و هوا، زمان گرده‌افشانی گیاهان هم فرق می‌کند، مثلا ممکن است در شمال کشور یک گیاه در تمام سال گرده‌افشانی داشته باشد. به همین دلیل کودکی که به این گیاه حساسیت دارد در تمام طول سال علایم آلرژی را از خود نشان خواهد داد.


  چاره كار چيست؟

وقتي به علايم فرزندتان توجه كرده و به آلرژي مشكوك شديد، اولین قدم در درمان آن است که كودك را نزد پزشک فوق تخصص آلرژی ببريد. پزشك بسته به اینکه شدت بیماری چقدر است، درمان مقطعی را براي كودك شروع می‌کند. اگر كودك علایم شدید داشته باشد يعني بیشتر روزهای سال علامت داشته باشد، کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار داده باشد يا كودك در خواب، رفتن به مدرسه و انجام فعالیت‌هایش دچار مشكل شده باشد، باید تحت درمان شدید قرار بگیرد ولی اگر علایم خفیف‌تر باشد و در زندگی روزمره كودك مشکلي ایجاد نکند، درمان با درجات خفیف‌تر هم مي‌تواند كارساز باشد.درمان آلرژي انواع گوناگون دارد و بسته به شرایط بیمار، سن او و شدت علایمش درمان‌های مختلفی وجود دارد. حتي بسته به اینکه کدام علامت بیمار غالب است، درمان‌ها فرق می‌کند. مثلا در بعضي كودكان علامت غالب آلرژي، گرفتگی بینی است. در چنين كودكي اغلب اوقات بيني كاملا كيپ است، كودك هیچ بو يا طعمی از غذا حس نمی‌کند، شب‌ها با دهان باز می‌خوابد یا حتي خرو پف می‌کند. اصل اول درمان برای همه بیماران جلوگیری از مواجهه با آلرژن (ماده آلرژي‌زا) است. قدم‌های بعدی داروها هستند كه از یک آنتی‌هسیتامین ساده تا کورتن استنشاقی داخل بینی متفاوتند.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

يکي از روزها، پادشاه سه وزيرش را فراخواند و از آنها درخواست کرد کار عجيبي انجام دهند :

از هر وزير خواست تا کيسه اي برداشته و به باغ قصر برود و اينکه اين کيسه ها را  براي پادشاه با ميوه ها و محصولات تازه پر کنند.

همچنين از آنها خواست که در اين کار از هيچ کس کمکي نگيرند و آن را به شخص ديگري واگذار نکنند...

وزراء از دستور شاه تعجب کرده و هر کدام کيسه اي برداشته و به سوي باغ به راه افتادند !

وزير اول که به دنبال راضي کردن شاه بود بهترين ميوه ها و با کيفيت ترين محصولات را جمع آوري کرده و پيوسته بهترين را انتخاب مي کرد تا اينکه کيسه اش پر شد...

اما وزير دوم با خود فکر مي کرد که شاه اين ميوه ها را براي خود نمي خواهد و احتياجي به آنها ندارد و درون کيسه را نيز نگاه نمي کند، پس با تنبلي و اهمال شروع به جمع کردن نمود و خوب و بد را از هم جدا نمي کرد تا اينکه کيسه را با ميوه ها پر نمود...

و وزير سوم که اعتقاد داشت شاه به محتويات اين کيسه اصلا اهميتي نمي دهد کيسه را با علف و برگ درخت و خاشاک پر نمود !!!

روز بعد پادشاه دستور داد که وزيران را به همراه کيسه هايي که پر کرده اند بياورند و وقتي وزيران نزد شاه آمدند، به سربازانش دستور داد، سه وزير را گرفته و هرکدام را جدا گانه با کيسه اش به مدت سه ماه زنداني کنند...!!!

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

فارس: مدير گروه طب فيزيكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي باورهاي غلط درباره پوكي استخوان را تشريح كرد و گفت: برخي تصور مي‌كنند پوكي استخوان با درد همراه است در حالي كه اين بيماري تا زماني كه به شكستگي منجر نشود، ايجاد درد نمي‌كند.

سيدمنصور رايگاني، درباره باورهاي غلط در زمينه پوكي استخوان اظهار داشت: پوكي استخوان از بيماري‌‌هايي است كه در اكثر موارد وابسته به جنس و سن است و به عنوان يكي از عوارض پيري محسوب مي‌شود. البته در موارد ديگر بيماري‌هاي زمينه‌اي و مصرف داروها هم مي‌تواند موجب اين عارضه شود.

وي افزود: معمولاً زنان بيشتر از مردان به اين بيماري مبتلا مي‌شوند ولي علائم و عوارض هر دو جنس مانند هم است.

رايگاني تصريح كرد: مهمترين عارضه پوكي استخوان شكستگي استخوان است و شايع‌ترين استخوان‌هايي كه دچار شكستگي مي‌شود ستون فقرات، مفصل مچ دست و استخوان ران است.

وي ادامه داد: برخي بيماران تصور مي‌كنند پوكي استخوان با ايجاد درد همراه است در حالي كه اينگونه نيست و اين بيماري تا زماني كه به ضايعه شكستگي منجر نشود ايجاد درد نمي‌كند.

رايگاني اضافه كرد: همچنين برخي تصور مي‌كنند چاقي يا اضافه وزن منجر به پوكي استخوان مي‌شود در حالي كه برعكس است و پوكي استخوان در افراد چاق نسبت به افراد لاغر كمتر است. البته چاقي بيماري‌هاي ديگري مانند آرتروز را موجب مي‌شود.

مدير گروه طب فيزيكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ادامه داد: بعضي از بيماران فكر مي‌كنند بايد فرد از يك سن بگذرد تا به پوكي استخوان مبتلا شود در حالي كه ممكن است اين بيماري از سنين پايين آغاز شود.

وي افزود: پوكي استخوان ممكن است با عكس معمولي يا ام‌آر‌آي شناسايي نشود و اين را بايد در نظر داشت كه زماني پوكي استخوان با عكس معمولي شناسايي مي‌شود كه 30 تا 40 درصد از استحكام استخوان كم شده باشد و كمتر از آن را بايد با سنجش تراكم شناسايي كرد.

رايگاني گفت: ‌درمان پوكي استخوان فقط دارو نيست البته در مراحل بعدي دارو هم داده مي‌شود اما براي جلوگيري از پوكي استخوان بايد از تغذيه مناسب در دوران كودكي و نوجواني و ورزش استفاده كرد و در صورت شناسايي پوكي استخوان مي‌توان از دارو براي درمان بهره برد.

مدير گروه طب فيزيكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي خاطرنشان كرد: عارضه اصلي پوكي استخوان شكستگي است كه به منظور مبارزه با آن مي‌توان از روش‌هاي جلوگيري از افتادگي مانند پوشش مناسب و استفاده از كفش مناسب و ورزش‌هاي كه عضلات را تقويت مي‌كنند و همچنين بهسازي محيط استفاده كرد.

وي گفت: پوكي استخوان معمولاً در مردان بالاي 60 سال و در زنان بالاي 55 سال اتفاق مي‌افتد.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

 

قبل از هر چیز باید گفت که این مطلب با هدف راهنمایی برای هک کردن سایر افراد نوشته نشده است. بلکه در اینجا سعی شده تا خوانندگان با نحوه صحیح انتخاب رمز عبور و پارامترهای مؤثر برای قدرتمند ساختن آن آشنا شوند. با خواندن آن تازه در می یابید که چطور ممکن است رمزهای عبور شما به راحتی هک بشوند و زندگی خودتان را از دست بدهید. 

فکر می‌کنید اگر یک هکر قصد نفوذ به اکانت شما را داشته باشد، با چند بار سعی و خطا موفق خواهد شد؟ این لیست ده مورد از اولین احتمالات یک هکر برای کشف رمز عبورد شما است که البته پیدا کردن این اطلاعات هم بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که تصور می کنید: 

۱. اسم پدر، مادر، همسر، فرزند و یا حیوان خانگی شما اولین موردی است که امتحان می شود. البته همیشه عدد ۰ یا ۱ را هم بعد از آن باید امتحان کرد. زیرا بسیاری از سایت‌ها از شما می‌خواهند که از عدد هم در رمزعبورتان استفاده کنید.

۲. چهار رقم آخر شماره موبایل و یا کد ملی تان

۳. ۱۲۳ یا ۱۲۳۴ و یا ۱۲۳۴۵۶

۴. کلمه password

۵. شهر محل اقامت یا دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید و یا اسم تیم فوتبال محبوب تان

۶. روز تولد خود، والدین و یا فرزندان تان

۷. کلمه god

۸. هدف بزرگ شما در زندگی

۹.کلمه money

۱۰. کلمه love 

هکرها به دور از هر گونه اصول اخلاقی برای بدست آوردن اطلاعات مورد نظرشان از هر ابزاری استفاده می‌کنند. تنها مرز و سد نگه دارنده بین فاش شدن و محرمانه ماندن اطلاعات تان رمزعبوری است که انتخاب می‌کنید و به شما بستگی دارد که این حصار را تا چه اندازه قدرتمند بسازید.

یکی از ساده‌ترین راه‌های نفوذ، استفاده از روشی به نام Brute Force attack است. در این روش هکر با استفاده از نرم افزارهایی که در دسترس همه قرار دارند و شما هم می‌توانید با مراجعه به وب سایت insecure.org یک لیست ده تایی از نمونه‌های رایگان آن را ببینید به اکانت شما نفوذ می‌کند. 

چطور ممکن است که کسی بتواند اکانت من را هک کند و به رمزعبورم دست پیدا کند؟ شیوه کار من به عنوان یک هکر می‌تواند این باشد:

 احتمالاً از یک رمزعبور مشترک برای اکانت های زیادی استفاده می کنید! این‌طور نیست؟

 برخی از وب سایت‌ها مانند سایت بانکی تان و یا VPN اتصال به اداره تان معمولاً از امنیت قابل قبولی برخوردارند. پس هکر خبره ای مانند من اصلاً وقت خود را برای آن تلف نمی کند.

 به هر حال وب سایت‌های دیگری مانند فروم ها، سایت‌های ارسال کارت تبریک و سیستم‌های خرید آنلاین وجود دارند، که شما همیشه به آن‌ها مراجعه می‌کنید و خوشبختانه آن‌ها از امنیت پایین‌تری برخوردارند، بنابراین من آن‌ها را برای شروع انتخاب می کنم.

 الان وقت آن است که برنامه‌هایی از قبیل Brutus یا Wwwhack و باThc Hydra را از بند آزاد کنم. این برنامه‌ها در مدت زمان بسیار کوتاهی ۱۰ تا ۱۰۰ هزار نام کاربری و رمز عبور مختلف را با استفاده از دستور عملی که من در اختیار شان قرار داده‌ام، می سازند.

 چیزی که من تا اینجا به دست آورده‌ام تعداد زیادی نام کاربری و رمزعبور طبق الگوی ۱۰گانه بالا است که می‌توانم بر روی سایت‌های هدف امتحان کنم.

 دست نگه دارید .... من از کجا بدانم که حساب شما در کدام بانک است و نام کاربری تان چیست؟ یا اینکه سایت‌هایی را که مرتبا با رمزعبور بازدید می کنید، چه هستند؟ تمام این وب سایت‌ها، کوکی هایی را بر روی حافظه مرورگر تان بر جای می‌گذارند که رمز نگاری نیستند و اطلاعات لازم را در اختیار من قرار می دهند. فقط لازم است به این شیرینی‌های (کوکی) خوشمزه دست پیدا کنم!

سؤال مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است که طی این پروسه چقدر زمان لازم دارد؟

زمان انجام این کار به سه عامل مهم بستگی دارد:

اول به طول رمزعبور و ترکیبی بودن آن،

دوم سرعت کامپیوتر هکر

و در آخر سرعت خط اینترنت هکر.

جدول زیر زمان های تخمین زده شده برای این کار را بر اساس نحوه انتخاب رمزعبور نشان می دهد. در این تخمین ها سایر امکانات یکسان هستند. به تفاوت زمان کشف یک پسورد هشت کاراکتری که فقط با حروف کوچک به وجود آمده با پسورد دیگری با همان تعداد کارکتر ولی استفاده از حروف کوچک و بزرگ و نشانه‌ها دقت کنید. تغییر یکی از حروف به حرف بزرگ و استفاده از علامت ستاره زمان را از ۴/۲ روز به‌ ۱/۲ قرن افزایش می دهد!

البته زمان های فوق بر اساس کارکرد کامپیوترهای معمولی محاسبه شده است و اگر به عنوان مثال از کامپیوترهای گوگل برای این کار استفاده شود، کشف رمز هزار برابر سریعتر انجام خواهند شد.

تا همین جا هم کاملاً واضح است که اولین اقدام مهم شما برای حفظ امنیت تان، استفاده از رمزعبور مناسب و خودداری از انتخاب رمزهای عبور ضعیف است.

نگهداری رمزهای عبور طولانی و متعدد در ذهن، آزار‌دهنده و گاهی اوقات غیر ممکن است، اما برای هر مشکل راه حلی وجود دارد...

در اینجا به ارائه چند راه حل خوب می پردازیم:

 اگر از الفبای انگلیسی استفاده می‌کنید، از اعداد به جای حروفی هم قیافه شان استفاده کنید. به عنوان مثال از عدد '0' به جای حرف 'o' ، از 3 به جای E و از @ در کلماتی که a دارند استفاده کنید.

 به صورت تصادفی از حروف بزرگ استفاده کنید. (مانند Mod3lTF0rd)

 در جوانی به چه چیزی علاقه داشته اید؟ دقت کنید از اسم شخص استفاده نکنید زیرا اسامی و کلماتی که در دیکشنری دارای مفهوم هستند به سرعت در حملات Brute Force attack لو می روند.

 اسم مکانی که آن را دوست داشتید یا یک روز تعطیل جذاب و شاید رستوران مورد علاقه تان می‌توانند رمزعبور خوبی باشند، البته به استفاده از بند اول و دوم در اینجا هم توجه داشته باشید.

 یک کلمه فارسی با مفهوم در شرایطی که زبان کامپیوتر شما انگلیسی است، یک رمز عبور مطمئن خواهد بود! اما باز تأکید می‌کنم که حروف بزرگ تصادفی را فراموش نکنید.

 اگر به خاطر سپردن رمزهای عبور برایتان سخت است، برنامه LastPass را به شما توصیه می کنیم. این نرم‌افزار امکان نگهداری اطلاعات اکانت های مختلف شما را به صورت رمز نگاری شده برایتان فراهم می‌کند. با استفاده از LastPass تنها حفظ یک رمز عبور اصلی ضرورت دارد و خود نرم‌افزار فرم‌های نام کاربری و رمز عبور را به صورت خودکار، پس از دریافت رمز اصلی، پر می کند. نمونه‌های دیگری مانند keepass و Roboform نیز وجود دارند که همین کار را برای شما انجام می دهند.

در نهایت پس از انتخاب رمز عبور، با استفاده از سرویس هایی مانند Password Strengh Test مایکروسافت میزان امن بودن آن را آزمایش کنید.

نکته دیگری که بایستی به آن توجه داشته باشید، این است که همه اکانت های خود را در زمان انتخاب رمزعبور، مهم بدانید. برای مثال برخی از افراد با این توجیه که ایمیل حساسی دریافت نمی‌کنند، نسبت به امنیت اکانت ایمیل خود بی توجه هستند. غافل از اینکه هکر می‌تواند با در اختیار داشتن ایمیل شما، حتی با بانک شما مکاتبه کند و درخواست دریافت رمز عبور جدید بنماید. به همین سادگی آقای هکر محترم به مهمترین اطلاعات شما دسترسی پیدا می کند.

گاهی اوقات افراد اطلاعات مهم را روی کامپیوتر خانگی شان، دور از دسترس سایرین در شرایطی که با یک router و یک Firewall محافظت می‌شوند. نگهداری می‌کنند. غافل از اینکه فراموش کرده‌اند رمز عبور پیش‌فرض سخت‌افزار خود را تغییر دهند. بنابراین هکر به سادگی به شبکه خانگی شما متصل شده و اطلاعات را سرقت می کند.

معمولاً انسان‌ها تا زمانی که با نتیجه دردناک یک اشتباه روبرو نشوند، نکات لازم را رعایت نمی‌کنند. ولی آیا واقعاً انتخاب یک رمز عبور درست و قدرتمند برای جلوگیری از اتفاقات دردناک و حفظ حریم خصوصی کار دشواری است؟ 

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

نقل و انتقالات لیگ برتر همچنان ادامه دارد.


هوری هم با مس سرچشمه توافق نکرد 

باشگاه مس سرچشمه نتوانسته برای فصل پیش رو دروازه‌بان جذب کند و همچنان در پی جذب یک دروازه‌بان مطمئن است. اولین خبر نقل و انتقالات مربوط به علی حسنی صفت بود که گفته می‌شد به مس سرچشمه پیوسته است اما چند روز بعد خبر پیوستن حسن هوری و جدایی حسنی‌صفت منتشر شد. روز گذشته مسوولان مس سرچشمه خبر دادند که با حسن هوری نیز به توافق نرسیده‌اند و به دنبال یک گلر خوب ارزان هستند.

مس سرچشمه دنبال جذب حسینی و حقدوست 
مسوولان مس سرچشمه در نظر دارند بازیکنانی را به خدمت بگیرند که قرارداد آنها حداقل صدمیلیون زیر مبلغ سقف قرارداد سازمان لیگ باشد. آنها البته بازیکنانی را می‌خواهند که برای مس سرچشمه موثر باشند. به همین جهت با حسین حسینی مدافع چپ و حقدوست هافبک دفاعی سایپا وارد مذاکره شده‌اند.


توافق فولاد با رودباریان 
فولاد خوزستان پس از جدایی میثاق معمارزاده از این تیم به دنبال جذب دروازه‌بانی ششدانگ و مطمئن بود و باز هم سراغ یک دروازه‌بان که سابقه بازی در پرسپولیس را داشته رفت. شنیده می‌شود مسوولان تیم فولاد خوزستان بعد از مذاکراتی که با حسن رودباریان داشته‌اند، با او به توافق رسیده‌اند و در انتظار امضا و ثبت قرارداد هستند.

رضایتنامه 200 میلیونی اشجاری 
باشگاه استیل‌آذین با سقوط به لیگ یک خیلی از بازیکنان را بلاتکلیف گذاشت. البته خیلی از این بازیکنان پیش از سقوط استیل‌آذین هم ساز جدایی را کوک کرده بودند.
حسن اشجاری یکی از همان بازیکنانی است که نیمه‌های فصل گذشته از پیوستن به استیل‌آذین پشیمان شده بود. شنیده می‌شود مسوولان سپاهان برای به خدمت گرفتن این بازیکن مبلغ 200 میلیون تومان بابت رضایتنامه به مسوولان استیل‌آذین داده‌اند. حالا دیگر باید اشجاری را سپاهانی تلقی کرد.

لیست مازاد شهرداری تبریز اعلام شد
شهرداری تبریز در فصل نقل و انتقالات پرتلاش ظاهر شد و موفق شد بازیکنان مورد نیاز سرمربی این تیم را تا حدود زیادی جذب کند. این باشگاه دیروز لیست بازیکنان مازاد خود را اعلام کرد که در این لیست نام‌های ابرقویی، محمدرضا طهماسبی، رسول علیزاده، محمد فهیمی، روح‌ا... بهرامی و سه بازیکن برزیلی
به چشم می‌خورد.

دو بازیکن با پاس تمدید کردند 
پاس همدان با حضور فراز کمالوند امیدهای فراوانی به صعود به لیگ برتر را در سر می‌پروراند. این باشگاه قصد ندارد بازیکنان جنجالی جذب کند و با بضاعت کمی که دارد سعی در حفظ بازیکنان موثر گذشته دارد. به همین دلیل هادی بلوری و مرتضی تبریزی را مجاب کرده تا قرارداد خود را به مدت 2 و 3 سال با این تیم
تمدید کنند.


محمدجواد زارعی هافبک جدید پاس همدان 
باشگاه پاس همدان مدت‌ها بود برای خط میانی به دنبال بازیکنی مطمئن بود.
پس از بررسی‌هایی که کمالوند انجام داده و بازیکنانی که برای تست در باشگاه پاس همدان حاضر شدند، قرار شده محمدجواد زارعی این فصل در پست هافبک برای همدانی‌ها بازی کند. این بازیکن فصل گذشته را در شهرداری یاسوج بازی می‌کرد و با قراردادی 2 ساله به پاس همدان پیوست.


روز شلوغ نقل و انتقالات فولاد

تعدادی از بازیکنان و مربیان تیم فوتبال فولاد خوزستان قراردادشان را در این هیات ثبت کردند.
‌امین متوسل‌زاده بازیکن فصل گذشته راه‌آهن شهرری که مدت قراردادش با این باشگاه به پایان رسیده بود با تیم فولاد خوزستان قرارداد یکساله بست. این بازیکن 19 تیرماه قراردادش را در هیات فوتبال استان ثبت کرد.
همچنین خیرا... ویسی‌آرا که فصل گذشته در تیم مقاومت تهران توپ می‌زد و پیش از آن نیز بازیکن تیم استقلال اهواز بود، با تیم فولاد خوزستان قرارداد سه ‌ساله‌ای بست و آن را در هیات فوتبال استان به ثبت رساند. عباس یحیی‌بیگی بازیکن فصل پیش همیاری اراک با سرخ‌پوشان اهوازی برای سه‌ فصل قرارداد
منعقد کرد.
علیرضا سلیمی نیز که قراردادش با فولادی‌ها دو ساله بود و یک سال آن گذشته قرارداد خود را برای دو سال دیگر با این تیم تمدید کرد. امید خورج نیز قرارداد خود را با این تیم دو سال دیگر تمدید کرد. بختیار رحمانی و رینالدو هم که قرارداد دو ساله داشتند و یک سال از آن باقی مانده است برای یک سال دیگر با فولاد تمدید کردند.
همچنین ‌جهانبخش داراب‌پور، کوروش بختیاری‌زاده و نعیم سعداوی به‌عنوان مربی با تیم فولاد خوزستان قرارداد یکساله بستند.

بازیکن تیم ملی کرواسی در مس سرچشمه آنتا زوراک قراردادش را امضا کرد
سنجری سرمربی مس سرچشمه قصد دارد مثل زمانی که در لیگ یک حضور داشتند، تیمش را بدون سر و صدا ببندد و با جذب بازیکنان مورد نیازش تیم خوبی را برای لیگ برتر آماده کند.
این تیم بعد از ثبت قرارداد چند بازیکن سابقش اقدام به جذب یک بازیکن از کشور کرواسی کرده است که ظاهراً قراردادش نیز ثبت شده است، آنتا زوراک بازیکن ملی‌پوش کرواسی است که قرار است برای مس کرمان به عنوان مدافع وسط بازی کند.
همچنین کادر فنی این تیم برای تقویت جناح چپ از تیم سایپا سیدحسین حسینی را نیز جذب کردند و به این ترتیب مس سرچشمه هم کم‌کم آماده رویارویی با حریفان لیگ برتری می‌شود.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

معرفی 10 وب سایت تفریحی برای سرگرم شدن


Fun and Game Websites Fun and Game Websites

احساس خستگی می کنید؟ قصد دارید بخشی از زمان خود را با یک سرگرمی تلف کنید؟ خواندن این مقاله را ادامه دهید تا با 10 وب سایت تفریحی آشنا شوید استفاده از تمام این وب سایت ها مجانی است و به شما کمک می کنند تا کمی سرگرم شده و وقت تلف کنید. اگر شما هم وب سایت های اینچنینی را می شناسید لطفا در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

پیش از این، 50 وب سایت از 100 وب سایتی که قبل از مرگ می بایست ببینید را به شما معرفی کردیم اگر این مجموعه را مشاهده نکرده اید می توانید از طریق لینک هایی که در ادامه آمده است آنها را مشاهده کنید:

به خاطر داشته باشید که همواره می توانید لیست تمام وب سایت های معرفی شده در زومیت را در قسمت "معرفی وب سایت" بیابید.

اما در این مقاله قصد داریم 10 وب سایت دیگر را برای شما معرفی کنیم: (جهت مشاهده هر کدام از سایت های معرفی شده تنها کافی است برروی نام آن کلیک کنید.)

King

king

در این وب سایت مجموعه بسیار متنوعی از بازی های فلش جمع آوری شده اند بسیاری از این بازی ها سرگرم کننده و معمایی هستند این بازی های فلش را می توانید بصورت آنلاین بازی کنید و یا فایل های فلش را دانلود کرده و بصورت آفلاین از آنها استفاده نمایید. King.com هر ماه لیست بازی های خود را بروز می کند و چند بازی جدید به لیست بازی ها اضافه می کند. شما همچنین می توانید با کاربرهای آنلاین این سایت بازی کنید. این وب سایت ادعا کرده که بازیکنان هم سطح را در مقابل یکدیگر قرار می دهد.

Not Doppler

netdopler

اگر اهل بازی های حرفه ایی نیستید و تنها قصد دارید خود را با یک بازی معمولی و بامزه سرگرم کنید notdoppler گزینه مناسبی است. در این وب سایت بازی های متنوع و جذابی وجود دارد. برخی از این بازی ها واقعا انسان را به خود جلب می کنند و اعتیادآور هستند و مانع رسیدن انسان به کارها و امور جدی می شوند.

Wellcome Collection

wellcome

این وب سایت برای پرسش و پاسخ های متنوع و بازی های جذاب معروف است. دراین وب سایت علاوه بر وقت تلف کردن مطالب آموزنده نیز یاد خواهید گرفت. اگر از این وب سایت بازدید کردید بازی High Tea را از دست ندهید. (این وب سایت عمدا املای Welcome را به این صورت نوشته است.)

Cat Box

boxedcat

این بازی یک هدف ساده دارد و آن هم به تله انداختن گربه است. شما می بایست گربه را با دایره های پر رنگ به تله بیاندازید. در ابتدای شروع بازی تعدادی از دایره ها به صورت تصادفی پررنگ می شوند. اگر یک بار این بازی را امتحان کنید حتما معتاد آن خواهید شد.

Jungle Dave

jungle_dave

این بازی یکی از بازی های احمقانه اما فوق العاده مفرح است. گرافیک آن شبیه نسخه های اولیه بازی محبوب Super Mario است شما در این بازی می بایست یک آدم چند پیکسلی را کنترل کنید و با دویدن و پریدن برروی اشیاء مختلف موجود در صفحه مراحل بازی را به اتمام برسانید.

Things Magazine

thingsmagazine

این وب سایت در واقع یک نشریه هنری است که در آن اشیاء و مفهوم آنها در زمینه های طراحی، معماری و غیره گردآوری شده است. بلاک مربوطه موضوعات وسیع تری را پوشش می دهد و به مباحثی مانند موزیک، فناوری و غیره نیز پرداخته است. این وب سایت در واقع از لینک های بسیار زیاد به مقالات، متون، تصاویر و غیره تشکیل شده است.

British Library

bl

واقعا به سختی می توان این وب سایت را مکانی برای وقت تلف کردن معرفی کرد ولی به هر حال این کتابخانه آنلاین می تواند به راحتی وقت های خالی شما را پرکند البته به شرطی که بتوانید متون انگلیسی را بخوانید. در این وب سایت پرمحتوا می توانید کتاب های مجازی را بخوانید و یا به ویدیو، عکس و یا اطلاعات دیگر دسترسی داشته باشید.

Paper Plane

paper_plan

تنها کاری که در این بازی باید انجام دهید کشیدن موشک کاغذی در طول صفحه و رها کردن آن در نزدیکی خط چین قرمز است. این بازی فوق العاده را از دست ندهید.

Neave

neave

این وب سایت که توسط Paul Neave طراحی شده دارای قابلیت های متنوع و خلاقانه ایی است. در این وب سایت از بازی انیمیشن "توپ جهنده" تا مجموعه ای از "موزیک های ریتیمک" را تجربه خواهید کرد. علاوه براین بازی های کلاسیک آرکید و ابزارهای سرگرمی بسیاری را در این وب سایت مشاهده خواهید کرد.

Red vs Blue

redvsblue

"قرمز در مقابل آبی" یک داستان انیمشن است که با کارکترهای بازی چندنفره Halo ساخته شده است در حال حاضر 9 فصل از این سریال انیمیشن ساخته شده که می توانید آن را بصورت مجانی و آنلاین مشاهده کنید.

+ نوشته شده در ساعت توسط amir |

دوران خردسالی کورش را هاله ای از افسانه ها در برگرفته است. افسانه هایی که گاه چندان سر به ناسازگاری برآورده اند که تحقیق در راستی و ناراستی جزئیات آنها ناممکن می نماید. لیکن خوشبختانه در کلیات ، ناهمگونی روایات بدین مقدار نیست. تقریباً تمامی این افسانه ها تصویر مشابهی از آغاز زندگی کورش ارائه می دهند ، تصویری که استیاگ ( آژی دهاک ) ، پادشاه قوم ماد و نیای مادری او را در مقام نخستین دشمنش قرار داده است.
استیاگ - سلطان مغرور، قدرت پرست و صد البته ستمکار ماد - آنچنان دل در قدرت و ثروت خویش بسته است که به هیچ وجه حاضر نیست حتی فکر از دست دادنشان را از سر بگذراند. از این روی هیچ چیز استیاگ را به اندازه ی دخترش ماندانا نمی هراساند. این اندیشه که روزی ممکن است ماندانا صاحب فرزندی شود که آهنگ تاج و تخت او کند ، استیاگ را برآن می دارد که دخترش را به همسری کمبوجیه ی پارسی – که از جانب او بر انزان حکم می راند - درآورد.
مردم ماد همواره پارسیان را به دیده ی تحقیر نگریسته اند و چنین نگرشی استیاگ را مطمئن می ساخت که فرزند ماندانا، به واسطه ی پارسی بودنش، هرگز به چنان مقام و موقعیتی نخواهد رسید که در اندیشه ی تسخیر سلطنت برآید و تهدیدی متوجه تاج و تختش کند. ولی این اطمینان چندان دوام نمی آورد. درست در همان روزی که فرزند ماندانا دیده می گشاید، استیاگ را وحشت یک کابوس متلاطم می سازد. او در خواب، ماندانا را می بیند که به جای فرزند بوته ی تاکی زاییده است که شاخ و برگهایش سرتاسر خاک آسیا را می پوشاند. معبرین درباری در تعبیر این خواب می گویند کودکی که ماندانا زاییده است امپراتوری ماد را نابود خواهد کرد، بر سراسر آسیا مسلط گشته و قوم ماد را به بندگی خواهد کشاند.
وحشت استیاگ دوچندان می شود. بچه را از ماندانا می ستاند و به یکی از نزدیکان خود به نام هارپاگ می دهد. بنا به آنچه هرودوت نقل کرده است، استیاگ به هارپاگ دستور می دهد که بچه را به خانه ی خود ببرد و سر به نیست کند. کورش کودک را برای کشتن زینت می کنند و تحویل هارپاگ می دهند اما از آنجا که هارپاگ نمی دانست چگونه از پس این مأموریت ناخواسته برآید، چوپانی به نام میتراداتس ( مهرداد ) را فراخوانده، با هزار تهدید و ترعیب، این وظیفه ی شوم را به او محول می کند. هارپاگ به او می گوید شاه دستور داده این بچه را به بیابانی که حیوانات درنده زیاد داشته باشد ببری و درآنجا رها کنی؛ در غیر این صورت خودت به فجیع ترین وضع کشته خواهی شد. چوپان بی نوا، ناچار بچه را برمی دارد و روانه ی خانه اش می شود در حالی که می داند هیچ راهی برای نجات این کودک ندارد و جاسوسان هارپاگ روز و شب مراقبش خواهند بود تا زمانی که بچه را بکشد.
اما از طالع مسعود کورش زن میتراداتس در غیاب او پسری می زاید که مرده به دنیا می آید و هنگامی که میتراداتس به خانه می رسد و ماجرا را برای زنش باز می گوید، زن و شوهر که هر دو دل به مهر این کودک زیبا بسته بودند، تصمیم می گیرند کورش را به جای فرزند خود بزرگ کنند. میتراداتس لباسهای کورش را به تن کودک مرده ی خود می کند و او را ، بدانسان که هارپاگ دستور داده بود، در بیابان رها می کند.
کورش کبیر تا ده سالگی در دامن مادرخوانده ی خود پرورش می یابد. هرودوت دوران کودکی او را اینچنین وصف می کند : « او کودکی بود زبر و زرنگ و باهوش،‌ و هر وقت سؤالی از او می کردند با فراست و حضور ذهن کامل فوراً جواب می داد. در او نیز همچون همه ی کودکانی که به سرعت رشد می کنند و با این وصف احساس می شود که کم سن هستند حالتی از بچگی درک می شد که با وجود هوش و ذکاوت غیر عادی او از کمی سن و سالش حکایت می کرد. بر این مبنا در طرز صحبت کورش نه تنها نشانی از خودبینی و کبر و غرور دیده نمی شد بلکه کلامش حاکی از نوعی سادگی و بی آلایشی و مهر و محبت بود.
بدین جهت همه بیشتر دوست داشتند او را در صحبت و در گفتگو ببینند تا در سکوت و خاموشی. از وقتی که با گذشت زمان کم کم قد کشید و به سن بلوغ نزدیک شد در صحبت بیشتر رعایت اختصار می کرد،‌ و به لحنی آرامتر و موقرتر حرف می زد. کم کم چندان محجوب و مؤدب شد که وقتی خویشتن را در حضور اشخاص بزرگسالتر از خود می یافت سرخ می شد و آن جوش و خروشی که بچه ها را وا می دارد تا به پر و پای همه بپیچند و بگزند در او آن حدت و شدت خود را از دست می داد.
از آنجا که اخلاقاً آرامتر شده بود نسبت به دوستانش بیشتر مهربانی از خود نشان می داد. در واقع به هنگام تمرین های ورزشی، از قبیل سوارکاری و تیراندازی و غیره، که جوانان هم سن و سال اغلب با هم رقابت می کنند، او برای آنکه رقیبان خود را ناراحت و عصبی نکند آن مسابقه هایی را انتخاب نمی کرد که می دانست در آنها از ایشان قوی تر است و حتماً برنده خواهد شد، بلکه آن تمرین هایی را انتخاب می نمود که در آنها خود را ضعیف تر از رقیبانش می دانست، و ادعا می کرد که از ایشان پیش خواهد افتاد و از قضا در پرش با اسب از روی مانع و نبرد با تیر و کمان و نیزه اندازی از روی زین، با اینکه هنوز بیش از اندازه ورزیده نبود، اول می شد.
وقتی هم مغلوب می شد نخستین کسی بود که به خود می خندید. از آنجا که شکست هایش در مسابقات وی را از تمرین و تلاش در آن بازیها دلزده و نومید نمی کرد، و برعکس با سماجت تمام می کوشید تا در دفعه ی بعد در آن بهتر کامیاب شود؛ در اندک مدت به درجه ای رسید که در سوارکاری با رقیبان خویش برابر شد و بازهم چندان شور و حرارت به خرج می داد تا سرانجام از ایشان هم جلو زد. وقتی او در این زمینه ها تعلیم و تربیت کافی یافت به طبقه ی جوانان هجده تا بیست ساله درآمد ، و در میان ایشان با تلاش و کوشش در همه ی تمرین های اجباری، با ثبات و پایداری، با احترام و گذشت به سالخوردگان و با فرمانبردایش از استان انگشت نما گردید. »
زندگی کورش جوان بدین حال ادامه یافت تا آنکه یک روز اتفاقی روی داد که مقدر بود زندگی او را دگرگون سازد. « یک روز که کورش در ده با یاران خود بازی می کرد و از طرف همه ی ایشان در بازی به عنوان پادشاه انتخاب شده بود پیشآمدی روی داد که هیچکس پی آمدهای آنرا پیش بینی نمی کرد. کورش بر طبق اصول و مقررات بازی چند نفری را به عنوان نگهبانان شخصی و پیام رسانان خویش تعیین کرده بود. هر یک به وظایف خویش آشنا بود و همه می بایست از فرمانها و دستورهای فرمانروای خود در بازی اطاعت کنند.
یکی از بچه ها که در این بازی شرکت داشت و پسر یکی از نجیب زادگان ماد به نام آرتمبارس بود، چون با جسارت تمام از فرمانبری از کورش خودداری کرد توقیف شد و بر طبق اصول و مقررات واقعی جاری در دربار پادشاه اکباتان شلاقش زدند. وقتی پس از این تنبیه، که جزو مقررات بازی بود، ولش کردند پسرک بسیار خشمگین و ناراحت بود، چون با او که فرزند یکی از نجبای قوم بود همان رفتار زننده و توهین آمیزی را کرده بودند که معمولاً با یک پسر روستایی حقیر می کنند.
رفت و شکایت به پدرش برد. آرتمبارس که احساس خجلت و اهانت فوق العاده ای نسبت به خود کرد از پادشاه بارخواست ، ماجرا را به استحضار او رسانید و از اهانت و بی حرمتی شدید و آشکاری که نسبت به طبقه ی نجبا شده بود شکوه نمود. پادشاه کورش و پدرخوانده ی او را به حضور طلبید و عتاب و خطابش به آنان بسیار تند و خشن بود. به کورش گفت: « این تویی ، پسر روستایی حقیری چون این مردک ، که به خود جرئت داده و پسر یکی از نجبای طراز اول مرا تنبیه کرده ای؟ »
کورش جواب داد: « بلی ای پادشاه ! و من اگر چنین رفتاری با او کرده ام عملم درست و منطبق بر عدل و انصاف بوده است. بچه های ده مرا به عنوان شاه خود در بازی انتخاب کرده بودند، چون به نظرشان بیش از همه ی بچه های دیگر شایستگی این عنوان را داشتم. باری، در آن حال که همگان فرمان های مرا اجرا می کردند این یک به حرفهای من گوش نمی داد. »
استیاگ دانست که این یک چوپان زاده ی معمولی نیست که اینچنین حاضر جوابی می کند ! در خطوط چهره ی او خیره شد، به نظرش شبیه به خطوط چهره ی خودش می آمد. بی درنگ شاکی و پسرش را مرخص کرد و آنگاه میتراداتس را خطاب قرار داده بی مقدمه گفت : « این بچه را از کجا آورده ای؟ ». چوپان بیچاره سخت جا خورد، من من کنان سعی کرد قصه ای سر هم کند و به شاه بگوید ولی وقتی که استیاگ تهدیدش کرده که اگر راست نگوید همانجا پوستش را زنده زنده خواهد کند، تمام ماجرا را آنسان که می دانست برایش بازگفت.
استیاگ بیش از آنکه از هارپاگ خشمگین شده باشد از کورش ترسیده بود. بار دیگر مغان دربار و معبران خواب را برای رایزنی فراخواند. آنان پس از مدتی گفتگو و کنکاش اینچنین نظر دادند : « از آنجا این جوان با وجود حکم اعدامی که تو برایش صادر کرده بودی هنوز زنده است معلوم می شود که خدایان حامی و پشتیبان وی هستند و اگر تو بر وی خشم گیری خود را با خدایان روی در رو کرده ای، با این حال موجبات نگرانی نیز از بین رفته اند ، چون او در میان همسالان خود شاه شده پس خواب تو تعبیر گشته است و او دیگر شاه نخواهد شد به این معنی که دختر تو فرزندی زاییده که شاه شده. بنابرین دیگر لازم نیست که از او بترسی ، پس او را به پارس بفرست. »

تعبیر زیرکانه ی مغان در استیاگ اثر کرد و کورش به سوی پدر و مادر واقعی خود در پارسومش فرستاده شد تا دوره ی تازه ای از زندگی خویش را آغاز نماید. دوره ای که مقدر بود دوره ی عظمت و اقتدار او و قوم پارس باشد.

میتراداتس ( ناپدری کورش) پس از آنکه با تهدید استیاگ مواجه شد، داستان کودکی کورش و چگونگی زنده ماندن او را آنگونه که می دانست برای استیاگ بازگو کرد و طبعاً در این میان از هارپاگ نیز نام برد. هرچند معبران خواب و مغان درباری با تفسیر زیرکانه ی خود توانستند استیاگ را قانع کنند که زنده ماندن کورش و نجات یافتنش از حکم اعدام وی، تنها در اثر حمایت خدایان بوده است، اما این موضوع هرگز استیاگ را برآن نداشت که چشم بر گناه هارپاگ بپوشاند و او را به خاطر اهمال در انجام مسئولیتی که به وی سپرده بود به سخت ترین شکل مجازات نکند. استیاگ فرمان داد تا به عنوان مجازات پسر هارپاگ را بکشند. آنچه هرودوت در تشریح نحوه ی اجرای این حکم آورده است بسیار سخت و دردناک است:
پسر هارپاگ را به فرمان پادشاه ماد کشتند و در دیگ بزرگی پختند، آشپزباشی شاه خوراکی از آن درست کرد که در یک مهمانی شاهانه – که البته هارپاگ نیز یکی از مهمانان آن بود – بر سر سفره آوردند؛ پس صرف غذا و باده خواری مفصل، استیاگ نظر هارپاگ را در مورد غذا پرسید و هارپاگ نیز پاسخ آورد که در کاخ خود هرگز چنین غذای لذیذ و شاهانه ای نخورده بود؛ آنگاه استیاگ در مقابل چشمان حیرت زده ی مهمانان خویش فاش ساخت که آن غذای لذیذ گوشت پسر هارپاگ بوده است.
صرف نظر از اینکه آیا آنچه هرودوت برای ما نقل می کند واقعاً رخ داده است یا نه، استیاگ با قتل پسر هارپاگ یک دشمن سرسخت بر دشمنان خود افزود. هرچند هارپاگ همواره می کوشید ظاهر آرام و خاضعانه اش را در مقابل استیاگ حفظ کند ولی در ورای این چهره ی آرام و فرمانبردار، آتش انتقامی کینه توزانه را شعله ور نگاه می داشت؛ به امید روزی که بتواند ستمهای استیاگ را تلافی کند. هارپاگ می دانست که به هیچ وجه در شرایطی نیست که توانایی اقدام بر علیه استیاگ را داشته باشد، بنابرین ضمن پنهان کردن خشم و نفرتی که از استیاگ داشت تمام تلاشش را برای جلب نظر مثبت وی و تحکیم موقعیت خود در دستگاه ماد به کار گرفت. تا آنکه سرانجام با درگرفتن جنگ میان پارسیان ( به رهبری کورش ) و مادها ( به سرکردگی استیاگ ) فرصت فرونشاندن آتش انتقام فراهم آمد.
هنوز جزئیات فراوانی از این نبرد بر ما پوشیده است. مثلاً ما نمی دانیم که آیا این جنگ بخشی از برنامه ی کلی و از پیش طرح ریزی شده ی کورش کبیر برای استیلا بر جهان آن زمان بوده است یا نه؛ حتی دقیقاً نمی دانیم که کورش، خود این جنگ را آغاز کرده یا استیاگ او را به نبرد واداشته است. یک متن قدیمی بابلی به نام « سالنامه ی نبونید » به ما می گوید که نخست استیاگ – که از به قدرت رسیدن کورش در میان پارسیان سخت نگران بوده است – برای از بین بردن خطر کورش بر وی می تازد و به این ترتیب او را آغازگر جنگ معرفی می کند. در عین حال هرودوت ، برعکس بر این نکته اصرار دارد که خواست و اراده ی کورش را دلیل آغاز جنگ بخواند.
{ هرودت زاده ی یکی از شهرهای کشور پهناور ایران بود (در قسمت ترکیه غربی بخش یونانی نشین) او بعداً تابعیت ایرانی خود را باطل کرد و خود را یک یونانی نامید. هرودوت به طور کلی به ایرانیان خصومت بسیار می ورزید و این را می توان از کتابهایش پیدا کرد - برای اطلاع بیشتر لطفاً رجوع شود به کتاب سرزمین جاوید جلد اول - ترجمه زنده یاد ذبیح الله منصوری}
باری، میان پارسیان و مادها جنگ درگرفت. جنگی که به باور بسیاری از مورخین بسیار طولانی تر و توانفرساتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت. استیاگ تدابیر امنیتی ویژه ای اتخاذ کرد؛ همه ی فرماندهان را عزل کرد و شخصاً در رأس ارتش قرار گرفت و بدین ترتیب خیانت های هارپاگ را – که پیشتر فرماندهی ارتش را به او واگذار کرده بود – بی اثر ساخت. گفته می شود که این جنگ سه سال به درازا کشید و در طی این مدت، دو طرف به دفعات با یکدیگر درگیر شدند. در شمار دفعات این درگیری ها اختلاف هست. هرودوت فقط به دو نبرد اشاره دارد که در نبرد اول استیاگ حضور نداشته و هارپاگ که فرماندهی سپاه را بر عهده دارد به همراه سربازانش میدان را خالی می کند و می گریزد. پس از آن استیاگ شخصاً فرماندهی نیروهایی را که هنوز به وی وفادار مانده اند بر عهده می گیرد و به جنگ پارسیان می رود، لیکن شکست می خورد و اسیر می گردد. و اما سایر مورخان با تصویری که هرودوت از این نبرد ترسیم می کند موافقت چندانی نشان نمی دهند.
از جمله ” پولی ین“ که چنین می نویسد : « کورش سه بار با مادی ها جنگید و هر سه بار شکست خورد. صحنه ی چهارمین نبرد پاسارگاد بود که در آنجا زنان و فرزندان پارسی می زیستند. پارسیان در اینجا بازهم به فرار پرداختند ... اما بعد به سوی مادی ها – که در جریان تعقیب لشکر پارس پراکنده شده بودند – بازگشتند و فتحی چنان به کمال کردند که کورش دیگر نیازی به پیکار مجدد ندید. »
نیکلای دمشقی نیز در روایتی که از این نبرد ثبت کرده است به عقب نشینی پارسیان به سوی پاسارگاد اشاره دارد و در این میان غیرتمندی زنان پارسی را که در بلندی پناه گرفته بودند ستایش می کند که با داد و فریادهایشان، پدران، برادران و شوهران خویش را ترغیب می کردند که دلاوری بیشتری به خرج دهند و به قبول شکست گردن ننهند و حتی این مسأله را از دلایل اصلی پیروزی نهایی پارسیان قلمداد می کند.
به هر روی فرجام جنگ، پیروزی پارسیان و اسارت استیاگ بود. کورش کبیر به سال 550 ( ق.م ) وارد اکباتان ( هگمتانه – همدان ) شد؛ بر تخت پادشاه مغلوب جلوس کرد و تاج او را به نشانه ی انقراض دولت ماد و آغاز حاکمیت پارسیان بر سر نهاد. خزانه ی عظیم ماد به تصرف پارسیان درآمد و به عنوان یک گنجینه ی بی همتا و یک ثروت لایزال - که بدون شک برای جنگ های آینده بی نهایت مفید خواهد بود - به انزان انتقال یافت.
کورش کبیر پس از نخستین فتح بزرگ خویش، نخستین جوانمردی بزرگ و گذشت تاریخی خود را نیز به نمایش گذاشت. استیاگ – همان کسی که از آغاز تولد کورش همواره به دنبال کشتن وی بوده است – پس از شکست و خلع قدرتش نه تنها به هلاکت نرسید و رفتارهای رایجی که درآن زمان سرداران پیروز با پادشاهان مغلوب می کردند در مورد او اعمال نشد، بلکه به فرمان کورش توانست تا پایان عمر در آسایش و امنیت کامل زندگی کند و در تمام این مدت مورد محبت و احترام کورش بود. بعدها با ازدواج کورش و آمیتیس ( دختر استیاگ و خاله ی کورش ) ارتباط میان کورش و استیاگ و به تبع آن ارتباط میان پارسیان و مادها، نزدیک تر و صمیمی تر از گذشته شد. ( گفتنی است چنین ازدواجهای درون خانوادگی در دوران باستان – بویژه در خانواده های سلطنتی – بسیار معمول بوده است). پس از نبردی که امپراتوری ماد را منقرض ساخت، در حدود سال 547 ( ق.م ) ، کورش به خود لغب پادشاه پارسیان داد و شهر پاسارگاد را برای یادبود این پیروزی بزرگ و برگزاری جشن و سرور پیروزمندانه ی قوم پارس بنا نهاد.
سقوط امپراتوری قدرتمند ماد و سربرآوردن یک دولت نوپا ولی بسیار مقتدر به نام ” دولت پارس “ برای کرزوس ، پادشاه لیدی - همسایه ی باختری ایران، سخت نگران کننده و باورنکردنی بود. گذشته از آنکه امپراتور خودکامه ی ماد، برادر زن کرزوس بود و دو پادشاه روابط خویشاوندی بسیار نزدیکی با یکدیگر داشتند، نگرانی کرزوس از آن جهت بود که مبادا پارسیان تازه به قدرت رسیده، مطامعی خارج از مرزهای امپراتوری ماد داشته باشند و با تکیه بر حس ملی گرایی منحصر بفرد سربازان خود، تهدیدی متوجه حکومت لیدی کنند. کرزوس خیلی زود برای دفع چنین تهدیدی وارد عمل گردید و دست به کار تشکیل ائتلاف مهیبی از بزرگترین ارتشهای جهان آن زمان شد؛ ائتلافی که اگر به موقع شکل می گرفت بدون شک ادامه ی حیات دولت نوپای پارس را مشکل می ساخت.
فرستادگانی از جانب دولت لیدی به همراه انبوهی از هدایا و پیشکش های شاهانه به لاسدمون ( لاکدومنیا ، پایتخت اسپارت ) اعزام شدند تا از آن کشور بخواهند برای کمک به جنگ با امپراتوری جدید، سربازان و تجهیزات نظامی خود را در اختیار لیدی قرار دهد. از نبونید ( پادشاه بابل ) و آمیسیس ( فرعون مصر ) نیز درخواست های مشابهی به عمل آمد. واحدهایی از ارتش لیدی نیز ماموریت یافتند تا با گشت زنی در سرزمین تراکیه، به استخدام نیروهای جنگی مزدور برای نبرد با پارسیان بپردازند. ناگفته پیداست که چنین ارتش متحدی تا چه اندازه می توانست قدرتمند و مرگبار باشد. در عین حال، کرزوس برای محکم کاری کسانی را نیز به معابد شهرهای مختلف - از جمله معابد دلف ، فوسید و دودون - فرستاد تا از هاتفان غیبی معابد، نظر خدایان را نیز در مورد این جنگ جویا شود.
از آنچه در سایر معابد گذشت بی اطلاعیم ولی پاسخی که هاتف غیبی معبد دلف به سفیران کرزوس داد اینچنین بود : « خدایان، پیش پیش به کرزوس اعلام می کنند که در جنگ با پارسیان امپراتوری بزرگی را نابود خواهد کرد. خدایان به او توصیه می کنند که از نیرومندترین یونانیان کسانی را به عنوان متحد با خود همراه سازد. به او می گویند که وقتی قاطری پادشاه می شود کافی است که او کناره های شنزار رود هرمس را در پیش گیرد و بگریزد و از اینکه او را ترسو و بی غیرت بنامند خجالت نکشد.»
این پیشگویی کرزوس را در حیرت فرو برد. او به این نکته اندیشید که اصلاَ با عقل جور در نمی آید که قاطری پادشاه شود. بنابرین قسمت اول آن پیشگویی را - که می گفت کرزوس نابود کننده ی یک امپراتوری بزرگ خواهد بود - به فال نیک گرفت و آماده ی نبرد شد. ولی همه چیز بدانسان که کرزوس در نظر داشت پیش نمیرفت. اسپارتیها اگر چه سفیر کرزوس را به نیکی پذیرا شدند و از هدایای او به بهترین شکل تقدیر کردند ولی در مورد کمک نظامی در جنگ پاسخ روشنی ندادند. حاکمان بابل و مصر نیز وعده دادند که در سال آینده نیروهایشان را راهی جنگ خواهند کرد.
با این همه کرزوس تصمیم خود را گرفته بود و در سال 546 پیش از میلاد ، با تمام نیروهایی که توانسته بود گرد آورد – از جمله سواره نظام معروف خود که در جهان آن زمان به عنوان بی باک ترین و کارآزموده ترین سواره نظام در تمام ارتش ها شهره بودند - از سارد خارج شد. سپاه لیدی از رود هالیس ( که مرز شناخته شده ی دولتین لیدی و ماد بود ) گذشت و وارد کاپادوکیه در خاک ایران گردید.
پس از آن نیز غارت کنان در خاک ایران پیش رفت و شهر پتریا را نیز متصرف شد. سپاهیان لیدیایی ، در حال پیشروی در خاک ایران دارایی های تمامی مناطقی را که اشغال می شد چپاول می نمودند و مردم آن مناطق را نیز به بردگی می گرفتند. ولیکن ناگهان سربازان لیدیایی با چیز غیر منتظره ای روبرو شدند؛ ارتش ایران به فرماندهی کورش کبیر به سوی آنها می آمد! ظاهراَ یک لیدیایی خائن که از جانب کرزوس مامور بود تا از سرزمین های تراکیه برای او سرباز اجیر کند، به ایران آمده بود و کورش را در جریان توطئه ی کرزوس قرار داده بود. نخستین بار، سپاهیان ایرانی و لیدیایی در دشت پتریا درگیر شدند.

به گفته ی هرودوت هر دو لشکر تلفات سنگینی را متحمل شدند و شب هنگام در حالی که هیچ یک نتوانسته بودند به پیروزی برسند، از یکدیگر جدا شدند. کرزوس که به سختی از سرعت عمل نیروهای پارسی جا خورده بود، تصمیم گرفت شب هنگام میدان را خالی کند و به سمت سارد عقب نشید. به این امید که از یک سو پارسیان نخواهند توانست از کوههای پر برف و راههای صعب العبور لیدی بگذرند و به ناچار زمستان را در همان محل اردو خواهند زد و از سوی دیگر تا پایان فصل سرما، نیروهای متحدین نیز در سارد به او خواهند پیوست و با تکیه بر قدرت آنان خواهد توانست کورش را غافلگیر نموده، از هر طرف به ایران حمله ور شود. پس از رسیدن به سارد، کرزوس مجدداَ سفیرانی به اسپارت ، بابل و مصر فرستاد و به تاکید از آنان خواست حداکثر تا پنج ماه دیگر نیروهای کمکی خود را ارسال دارند.
صبح روز بعد ، چون کورش از خواب برخواست و میدان نبرد را خالی دید، بر خلاف پیش بینی های کرزوس، تصمیمی گرفت که تمام نقشه های او را نقش برآب کرد. سربازان ایرانی نه تنها در اردوگاه خود متوقف نشدند، بلکه با جسارت تمام راه سارد را در پیش گرفتند و با گذشتن از استپهای ناشناخته و کوهستان های صعب العبور کشور لیدی، از دشت سارد سر درآوردند و در مقابل پایتخت اردو زدند. وقتی که کرزوس خبردار شد که سپاهیان کورش بر سختی زمستان فائق آمده اند و بی هیچ مشکلی تا قلب مملکتش پیش روی کرده اند غرق در حیرت گردید. از یک طرف هیچ امیدی به رسیدن نیروهای کمکی از اسپارت، بابل و مصر نمانده بود و از طرف دیگر کرزوس پس از رسیدن به سارد، سربازان مزدوری را که به خدمت گرفته بود نیز مرخص کرده بود چون هرگز گمان نمی کرد که پارسی ها به این سرعت تعقیبش کنند و جنگ را به دروازه های سارد بکشانند. بنابرین تنها راه چاره، سامان دادن به همان نیروهای باقی مانده در شهر و فرستادن آنان به نبرد پارسیان بود.
کورش می دانست که جنگیدن در سرزمین بیگانه، برای سربازان پارسی بسیار سخت تر از دفاع در داخل مرزهای کشور خواهد بود و از سوی دیگر فزونی نیروهای دشمن و توانایی مثال زدنی سواره نظام لیدی، نگرانش می کرد. لذا به توصیه دوست مادی خود، هارپاگ ( همان کسی که یکبار جانش را نجات داده بود ) تصمیم گرفت تا خط مقدم لشکرش را با صفی از سپاهیان شتر سوار بپوشاند. اسب ها از هیچ چیز به اندازه ی بوی شتر وحشت نمی کنند و به محض نزدیک شدن به شتران ، عنان اسب از اختیار صاحبش خارج می شود.
بنابرین سواره نظام لیدی، هرچقدر هم که قدرتمند باشد، به محض رسیدن به اولین گروه از سپاهیان پارس عملاَ از کار خواهد افتاد. پیاده نظام کورش نیز دستور یافت تا پشت سر شتران حرکت کند و پس از آنان نیز سواره نظام اسب سوار قرار گرفتند. آنگاه با این فریاد کورش که « خدا ما را به سوی پیروزی راهنمایی می کند » سپاهیان ایران و لیدی رو در روی یکدیگر قرار گرفتند. جنگ بسیار خونین بود ولی در نهایت آنانکه به پیروزی رسیدند لشکریان پارس بودند. از میان لیدیایی ها، آنان که زنده مانده بودند - به جز معدودی که دوباره برای گرفتن کمک به کشورهای دیگر رفتند - به درون شهر عقب نشستند و دروازه های شهر را مسدود کردند. به این امید که بالاخره متحدین اسپارتی ، بابلی و مصری از راه می رسند و کار ایرانی ها را یکسره می کنند. پس از شکست و عقب نشینی لیدیایی ها، پارسیان شهر سارد را به محاصره درآوردند.
شهر سارد از هر طرف دیوار داشت بجز ناحیه ای که به کوه بلندی بر می خورد و به خاطر ارتفاع زیاد و شیب بسیار تند آن لازم ندیده بودند که در آن محل استحکاماتی بنا کنند. پس از چهارده روز محاصره ی نافرجام کورش اعلام کرد به هر کس که بتوانند راه نفوذی به درون شهر بیابد پاداش بسیار بزرگی خواهد داد. بر اثر این وعده بسیاری از سپاهیان در صدد یافتن رخنه ای در استحکامات شهر برآمدند تا آنکه روزی یک نفر پارسی به نام ” هی رویاس “ دید که کلاه خود یک سرباز لیدیایی از بالای دیوار به پایین افتاد. او چست و چالاک پایین آمد ، کلاهش را برداشت و از همان راهی که آمده بود بازگشت. ” هی رویاس “ دیگران را در جریان این اکتشاف قرار داد و پس از بررسی محل، گروه کوچکی از سپاهیان کورش به همراه وی از آن مسیر بالا رفته و داخل شهر شدند و پس از مدتی دروازه های شهر را بروی همرزمان خود گشودند.
در مورد آنچه پس از ورود پارسیان به داخل شهر سارد روی داد نمی توانیم به درستی و با اطمینان سخن بگوییم ؛ اگر چه در این مورد نیز هر یک از مورخان، روایتی نقل کرده اند ولی متاسفانه هیچ کدام از این روایات قابل اعتماد نیستند. حتی هرودوت که نوشته های او معمولاَ بیش از سایرین به واقعیت نزدیک است، آنچه در این مورد خاص می گوید، حقیقی به نظر نمی رسد.
ابتدا روایت گزنفون را می آوریم و سپس به سراغ هرودوت خواهیم رفت : « وقتی کرزوس را به حضور فاتح آوردند سر به تعظیم فرود آورد و به او گفت : من ، ای ارباب ، به تو سلام می کنم ، زیرا بخت و اقبال از این پس عنوان اربابی را به تو بخشیده است و مرا مجبور ساخته است که آنرا به تو واگذارم. کورش گفت : من هم به تو سلام می کنم ، چون تو مردی هستی به خوبی خودم و سپس به گفته افزود : آیا حاضری به من توصیه ای بکنی ؟ من می دانم که سربازانم خستگیها و خطرهای بیشماری را متحمل شده و در این فکرند که عنی ترین شهر آسیا پس از بابل یعنی سارد را به تصرف خود درآورند.
بدین جهت من درست و عادلانه می دانم که ایشان اجر زحمات خود را بگیرند چون می دانم که اگر ثمره ای از آن همه رنج و زحمت خود نبرند من مدت زیادی نخواهم توانست ایشان را به زیر فرمان خود داشته باشم. در عین حال، این کار را هم نمی توانم بکنم که به ایشان اجازه دهم شهر را غارت کنند. کرزوس پاسخ داد: بسیار خوب،‌ پس بگذار بگویم اکنون که از تو قول گرفتم که نخواهی گذاشت سربازانت شهر را غارت کنند و زنان و کودکان ما را نخواهی ربود، من هم در عوض به تو قول می دهم که لیدیایی ها هر چیز خوب و گرانبها و زیبایی در شهر سارد باشد بیاورند و به طیب خاطر به تو تقدیم کنند.
تو اگر شهر سارد را دست نخورده و سالم باقی بگذاری سال دیگر دوباره شهر را مملو از چیزهای خوب و گرانبها خواهی یافت. برعکس ، اگر شهر را به باد نهب و غارت بگیری همه چیز حتی صنایعی را که می گویند منبع نعمت و رفاه مردم است از بین خواهی برد. گنجهای مرا بگیر ولی بگذار که نگهبانانت آن را از دست عاملان من بگیرند. من بیش از حد از خدایان سلب اعتماد کرده ام . البته نمی خواهم بگویم که ایشان مرا فریب داده اند ولی هیچ بهره ای از قول ایشان نبرده ام.
بر سردر معبد دلف نوشته شده است: « تو خودت خودت را بشناس!» باری، من پیش از خودم همواره تصور می کردم که خدایان همیشه باید نسبت به من نظر مساعد داشته باشند. آدم ممکن است که دیگران را بشناسد و هم نشناسد، و لیکن کسی نیست که خودش را نشناسد. من به سبب ثروتهای سرشاری که داشتم و به پیروی از حرفهای کسانی که از من می خواستند در رأس ایشان قرار بگیرم و نیز تحت تاثیر چاپلوسیهای کسانی که به من می گفتند اگر دلم را راضی کنم و فرماندهی بر ایشان را بپذیرم همه از من اطاعت خواهند کرد و من بزرگترین موجود بشری خواهم بود ضایع شدم و از این حرفها باد کردم و به تصور اینکه شایستگی آن را دارم که بالاتر از همه باشم، فرماندهی و پیشوایی جنگ را پذیرفتم ولیکن اکنون معلوم می شود که من خودم را نمی شناختم و بیخود به خود می بالیدم که می توانم فاتحانه جنگ با تو را رهبری کنم، تویی که محبوب خدایانی و به خط مستقیم نسب به پادشاهان می رسانی. امروز حیات من و سرنوشت من تنها به تو بستگی دارد.
کورش گفت : من وقتی به خوشبختی گذشته ی تو می اندیشم نسبت به تو احساس ترحم در خود می کنم و دلم به حالت می سوزد. بنابرین من از هم اکنون زنت و دخترانت را که می گویند داری و دوستان و خدمتکاران و سفره گسترده همچون گذشته ات را به تو پس می دهم. فقط قدغن می کنم که دیگر نباید بجنگی.»
و اما اینک به نقل گفته ی هرودوت می پردازیم و پس از آن خواهیم گفت که چرا این روایت نمی تواند با حقیقت منطبق باشد؛ « کرزوس به خاطرغم و اندوه زیاد در جایی ایستاده بود و حرکت نمی کرد و خود را نمی شناساند. در این حال یکی از سپاهیان پارسی به قصد کشتن او به وی نزدیک گردید که ناگهان پسر کر و لال کرزوس زبان باز کرد و فریاد زد: ” ای مرد ! کرزوس را نکش “ بدینگونه سرباز پارسی از کشتن کرزوس منصرف شد و او را دستگیر کرد. به فرمان کورش ، کرزوس را به همراه 14 تن دیگر از نجبای لیدی ، به روی توده ای از هیزم قرار دادند تا در آتش بسوزانند. چون آتش را روشن کردند کرزوس فریاد زد ” آه ! سولون ، سولون “ . کورش توسط مترجم خود، معنی این کلمات را پرسید. کرزوس پس از مدتی سکوت گفت: « ای کاش شخصی که اسمش را بردم با تمام پادشاهان صحبت می کرد » کورش باز هم متوجه منظور کرزوس نشد و دوباره توضیح خواست.
سپس کرزوس گفت : « زمانیکه سولون در پایتخت من بود ، خزانه و تجملات و اشیاء قیمتی خود را به او نشان دادم و پرسیدم چه کسی را از همه سعاتمندتر می داند ، در حالی که یقین داشتم که اسم مرا خواهد برد. ولی او گفت تا کسی نمرده نمی توان گفت که سعادتمند بوده یا نه ! » کورش از شنیدن این سخن متاثر شد و بی درنگ حکم کرد که آتش را خاموش کنند ولی آتش از هر طرف زبانه می کشید و موقع خاموش کردن آن گذشته بود. آنگاه کرزوس گریست و ندا داد « ای آپلن! تو را به بزرگواری خودت سوگند می دهم که اگر هدایای من را پسندیده ای بیا و مرا نجات بده » پس از دعای کرزوس به درگاه آپلن ، باران شدیدی باریدن گرفت و آتش را خاموش کرد. پارسیان که سخت وحشت زده بودند ، در حالی که زرتشت را به یاری می طلبیدند از آنجا گریختند. »
این بود روایت هرودوت از آنچه بر پادشاه سارد گذشت. ولی ما دلایلی داریم که باور کردن این روایت را برایمان مشکل می سازند. نخستین دلیل بر نادرست بودن این روایت ، مقدس بودن آتش نزد ایرانیان است که به آنها اجازه نمی داد با سوزاندن پادشاه دشمن ، به آتش – یعنی مقدس ترین چیزی که در تمام عالم وجود دارد - بی حرمتی کرده، آن را آلوده سازند. دلیل دوم آنست که در سایر مواردی که کورش بر کشوری فائق آمده، هرگز چنین رفتاری سراغ نداریم و هرودوت نیز خود اذعان می کند به این که رفتار کورش با ملل مغلوب و بویژه با پادشاهان آنان بسیار جوانمردانه و مهربانانه بوده است. و بالاخره سومین و مهمترین دلیل آنکه امروز مشخص شده است که اصولاَ در زمان سلطنت کرزوس، سولون هرگز به سارد سفر نکرده بود بنابرین داستانی که هرودوت نقل می کند به هیچ عنوان رنگی از واقعیت ندارد. چهارمین نکته ی شک برانگیزی که در این روایت وجود دارد آن است که آپولن ، خدای یونانیان بوده و این مسأله یک احتمال قوی پیش می آورد که هرودوت – به عنوان یک یونانی - کوشیده است باورهای مذهبی خود را در این مسأله دخالت دهد.
در مورد آنچه در شهر سارد رخ داد نیز روایت های مشابهی نقل شده است که اگر چه در پایان به این نکته می رسند که سربازان پارسی، شهر را غارت نکرده و با مردم سارد به عطوفت رفتار کرده اند ولی می کوشند به نوعی این رفتار سپاهیان پارس را به عملکرد کرزوس و تاثیر سخنان وی در پادشاه جوان هخامنشی مربوط کنند تا آنکه مستقیماَ دستور کورش را عامل رفتار جوانمردانه ی سپاهیان ایران بدانند. پس از تسخیر سارد، تمام کشور لیدیه به همراه سرزمینهایی که پادشاهان آن سابقاَ فتح کرده بودند، به کشور ایران الحاق شد و بدین ترتیب مرز ایران به مستعمرات یونانی در آسیای صغیر رسید.

پس از بدست آوردن سارد، تمام لیدیه با شهرهای وابسته اش ، به دست کورش افتاد و حدود ایران به مستعمرات یونانی در آسیای صغیر رسید. این مستعمرات را چنانکه در جای خود خواهد آمد اقوام یونانی بر اثر فشاری که مردم دریایی به اهالی یونان وارد آوردند ، بنا کرده بودند. کوچ کنندگان از سه قوم بودند : ینانها ، الیانها و دریانها. نام یونان به زبان پارسی از نام اولین قوم آمده است زیرا اهمیت آنها در این دست آورده ها (مستعمرات) بیشتر بود.
هرودوت اوضاع این مستعمرات را چنین می نویسد: ینانهایی که شهر پانیوم وابسته به آنهاست شهرهای خود را در جاهایی بنا کرده اند که از حیث خوبی آب و هوا در هیچ جا مانند ندارد. نه شهرهای بالا می توانند با این شهرها برابری کنند و نه شهرهای پایین، نه کرانه های خاوری و نه کرانه های باختری.
ینانها به چهار لهجه سخن می گویند شهر ینانی ملیطه که در باختر واقع است پس از آن می نویت و پری ین است . این شهرها در کاریه قرار دارند و اهالی آنها به یک زبان سخن می گویند. شهرهای ینانی واقع در لیدیه اینهاست : افس ، کل فن ، لیدوس ، تئوس ، کلازمن ، فوسه. اینها به یک زبان سخن می گویند ولی زبان آنها همانند زبان شهرهای یاد شده در بالا نیست. از سه شهر دیگر ینانی دو شهر در جزیده سامس و خیوس واقع است و سومی ارتیر است که که در خشکی بنا شده است. اهالی خیوس و ارتیر به یک زبان سخن می وین دو اهالی سامس به زبانی دیگر. این است چهار لهجه ینانی .
پس از آن هرودوت می گوید : ینانهای هم پیمان زمانی از دیگر ینانها جدا شده بودند و جدایی آنها از اینجا بود که در آن زمان ملت یونانی به تمامی ناتوان به دید می آمد و ینانها در میان اقوام یونانی از همه ناتوانتر بودند و به جز شهر آتن شهر مهمی نداشتند. بنابرین چه آتنیها و چه دیگر ینانیها پرهیز داشتند از اینکه خود را ینانی بنامند و گمان می رود که اکنون هم بیشتر ینانها این نام را شرم آور می دانند.
دوازده شهر همی پیمان ینانی برعکس به نام خود سربلند بودند. آنها معبدی برای خود ساختند که آن را پانیونیوم نامیدند از ینانهای دیگر کسی را به آنجا راه نمی دادند و کسی هم جز اهالی ازمیر خواهند آن نبود که در پیمان آنها وارد شود. پانیوم در دماغه ی میکال قرار دارد این معبد برای خدای دریاها ، پوسیدون هلی کون ، ساخته شده است. در نوروزها ینانها ی شهرهای هم پیمان در اینجا گرد می آیند و این جشن را جشن پانیونیوم می نامند.
از گفته های هرودت روشن می شود که دریانها هم همبستگی با شش شهر دریانی داشتند ولی بعدها هالی کارناس را باری اینکه یک ی از اهالی آن بر خلاف عادت قدیم رفتار کرد ، از پیمان بیرون کردند. الیانها همبستگی از دوازده شهر داشتند ولی ازمیر را ینانها از آنها جدا کردند و یازده شهر دیگر در همبستگی الیانی بازماند. زمینها الیانی پربارتر از زمینهای ینانی بود ولی از حیث خوبی آب و هوا با شهرهای ینانی برابری نمی کرد. از گفته های هرودوت چنین برمی آید که این مستعمرات را سه قوم یونانی بنا کرده بودند و بین تمام آنها همراهی و هم پیمانی نبود. زیرا هر یک از همبسته های کوچک برپا کرده با هم هم چشمی و کشمکش داشتند.
پس از آن تاریخ نگار نامبرده می گوید : ینانها و الیانها نماینده ای نزد کورش فرستاده و درخواست کردند که کورش با آنها مانند پادشاه لید ی رفتار کند یعنی به کارهای درونی آنها دخالت نکند و همان امتیازات را بشناسد. کورش پاسخی یکراست به آنها نداده و این مثل را آورد : « زنی به دریا نزدیک شده و دید که ماهیهای قشنگی در آب شنا می کنند. پیش خود گفت : اگر من نی بزنم آشکارا این ماهیها به خشکی درآیند . بعد نشست و هر چند که نی زد چشمداشت او برآورده نشد. پس توری برداشت و به دریا افکند و شمار زیادی از ماهیان به دام افتادند. وقتی که ماهی ها در تور به بالا و پایین می جستند ، نی زن حال آنها را دید و گفت: حالا دیگر بیهوده می رقصید! می بایست وقتی برایتان نی میزدم می رقصیدید. »
هرودوت این گفته را چنین تعبیر می کند : کورش خواست با این مثل آنها بدانند که موقع را از دست داده اند، چه وقتی که پیش از به دست آوردن سارد به آنها پیشنهاد همبستگی شده بود و آنها رد کرده بودند. از میان مستعمرات یونانی، کورش فقط با اهالی ملیطه قرارداد کرزوس را تازه کرد و و نمایندگان دیگر شهرها را نپذیرفت. نمایندگان به شهرهای خود بازگشتند و پاسخ کورش را رسانیدند. سپس از تمام شهرهای یونانی آسیای کوچک نمایندگانی برگزیده شدند که در پانیونیوم گرد آمده و در برابر کورش همبسته شوند.
نمایندگان شهرهایی چون کل فن ، افس ، فوسه ، پری ین ، لبدس ، تئوس ، اریتر و دیگران در اینجا گرد آمده بودند . شهر ملیطه چون به مقصود خویش رسیده بود در این گروه شرکت نکرد. جزیره ی سامس و خیوس هم شرکت نکردند به این امید که کورش چون نیروی دریایی نیرومندی ندارد کاری با آنها نخواهد داشت. ولی دیگر شهرها با وجود اختلافاتی که با یکدیگر داشتند ، از جهت خطر مشترکی که احساس می کردند در این گردهمآیی حضور یافتند.
الیانها گفتند هر چه ینانها بکنند ما هم خواهیم کرد. دریانها از جهت آنکه از شهرهای کارناس که دریانی بود نماینده ای پذیرفته نشده بود ، از شرکت در عملیات خودداری کردند. چون جزایر یونانی هم حاضر نشدند در این گردهمآیی شرکت کنند ، ینانها و االیانها قرار گذاتند نماینده ای به اسپارت گسیل کنند و از آن دولت یاری جویند.
با این هدف پی تر موس نامی از اهای فوسه که سخنران و سخندان بود با انبوهی از هدایا به نزد اولیای دولت اسپارت فرستاده شد. ولی اسپارتی ها جواب درستی به وی ندادند و تنها وعده کردند که گروهی را خواهند فرستاد تا اوضاع منطقه را بازبینی کنند. بدین منظور یک کشتس اسپارتی پنجاه پارویی رهسپار فوسیه شد و در آنجا نمایندگان اسپارت ، فردی به نام لاکریناس را برگزیدند و برای مذاکره با کورش روانه ی سارد کردند. او به شاه گفت : بر حذر باشید از اینکه مستعمرات یونانی را آزار کنید ، زیرا اسپارت چنین رفتاری را نخواهد پذیرفت.
کورش از یونانیهایی که در رکاب وی بودند پرسید : مگر این لاسدمونیها کیستند و عده شان چقدر است که اینگونه سخن می گویند؟ پس از آنکه یونانیها این مردم به کورش شناساندند ، کورش رو به نماینده کرد و گفت : من از مردمی که در شهرهایشان جای ویژه ای دارند که در آنجا گرد هم می آیند و با سوگند دروغ و نیرنگ یکدیگر را فریب می دهند هراسی ندارم. اگر زنده ماندم چنان کنم که این مردم به جای دخالت در کار ینانیها از کارهای خودشان سخن بگویند.
نماینده ی اسپارت پس از شنیدن پاسخ کورش به کشور خویش بازگشته به پادشاه اسپارت ( آناک ساندریس ، آریستون ) پاسخ کورش را رسانید. انها هم پاسخ را به مردم رسانیدند و مسئله ی کمک گرفتن یونانیهای آسیای صغیر از اسپارتیها به همین جا ختم شد.
هرودوت می گوید بیم دادن کورش به همه ی یونانیها بود ، چه هر شهر یونانی میدانی دارد و مردم برای داد و ستد در آنجا گرد می آیند ولی در پارس چنین میدانهایی وجود ندارد. نتیجه ای که تاریخنگار یاد شده می گیرد درست نیست زیرا مقصود کورش روش حکومت آنها بوده است . یونانیهایی که از ملتزمین کورش بودند او را از روش حکومت اسپارت آگاه کرده و گفتند مردم در جایی میدان مانند گرد آمده و در کارها سخن می گویند و هر یک از سخنوران می خواهند باور خود را به مردم بپذیرانند.
آشکار است که کورش از روش چنین حکومتی خوشش نیامده و آن پاسخ را داده است . خلاف این فرض طبیعی نیست. زیرا وقتی که می خواهند مردمی را بشناسانند روش حکومت آن را کنار نمی گذارند تا از میدان داد و ستد سخن بگویند. بنابرین از این پاسخ نمی توان داوری کرد که میدان خرید و فروش در پارس پیدایی نداشته است به عکس چون داد و ستد در آن زمان بیشتر با تبدیل جنس به جنس می شد و مغازه یا حجره برای اینگونه داد وستد تنگ بود ، پس این میدانها بوده است. به هر حال اگر هم نبوده مقصود کورش روش حکومت اسپارتیها بود نه میدان داد و ستد آنها.

کورش در این هنگام به کارهایی که در خاور داشت بیش از کارهای باختر اهمیت داد. یک تن از اهالی لیدیه به نام پاکتیاس را برگزید و به حکومت این کشور گماشت . ترتیبات آن را با حوالی که در زمان آزادی داشت باقی گذاشت و پس از آن با کرزوس راهی ایران شد.
هرودوت می گوید دلیل برگزیدن یک تن لیدیایی به فرمانروایی این کشور این بود که کورش ترتیب ایران را در دید آورد ، چون در ایران رسم بر این بود که وقتی کشوری را می گرفتند از خانواده فرمانروایان یا نجبای آن کشور کسی را به فرمانروایی آن بر می گزیدند. ولی دیری نپایید که کورش دانست که این ترتیب سازگار اوضاع آسیای پایینی نیست.
توضیح آنکه پاکتیاس همین که کورش را دور دید دعوی آزاد شدن لیدیه کرد و چون کورش گنجینه را به او سپرده بود با آن پول مردم کناره را با خود همراه کرد و سپاهی ترتیب داد بعد به سارد شتافته و فرمانروای ایرانی را در ارگ پیرامون گرفت. این خبر در راه به کورش رسید و او چنانکه هرودت می گوید از کرزوس پرید سرانجام این کار چیست ؟ چنیین به نظر می آید که مردم لیدی هم برای خودشان و هم برای من دردسر درست می کنند. آیا بهتر نیست که لیدیها را برده کنم ؟ کرزوس در پاسخ گفت خشمگین نشو ، لیدها نه از بابت گذشته گناهی دارند و نه از جهت حا ل . گذشته ها به گردن من بود و حال گناه از پاکتیاس است که باید تنبیه شود.
از گناه لیدیها بگذر و برای اینکه بعدها شورش نکنند نماینده ای به سارد فرست و فرمان بده که لیدیها اسلحه برندارند ، در زیر ردا قبایی بپوشند و کفشاهی بلند به پا کنند و کودکان خویش را به نواختن آلات موسیقی و بازرگانی وادارند. به زودی خواهی دید که مردان لیدی زنانی خواهند بود و اندیشه تو از شورش آنها راحت خواهد شد. والبته کورش هرگز به این توصیه های رهبری که برای زن کردن مردان کشورش نقشه می کشید اهمیت نداد. مازارس سردار ایرانی برای سرکوب شورش پاکتیاس به سارد فرستاده شد.
با ورود مازارس به شهر سارد ، پاکتیاس شهر را رها کرد و به کوم ( = کیمه ، مستعمره ی یونانی ) گریخت. مازارس به اهالی کوم پیغام داد که باید پاکتیاس را تسلیم کنند. اهالی کوم از یک سو نمی خواستند با پارسیان وارد جنگ شوند و از سوی دیگر راضی نبودند کسی را که به آنها پناه آورده است تسلیم پارسیان کنند، لذا از پاکتیاس خواستند تا از شهر آنها بیرون رود و به ملیطه بگریزد. به خواست اهالی کوم ، پاکتیاس به ملیطه رفت ولی از بخت بد شهری که به آن پناه آورده بود مردمی داشت بازرگان و پرستنده ی پول ! آنها راضی شدند در ازای دریافت وجهی پاکتیاس را تسلیم کنند ولی پاکتیاس بوسیله ی یک کشتی که از کوم آمده بود به جزیره ی خیوس فرار کرد اما این پایان بدبیاری های او نبود.
اهالی این جزیره خواهان ناحیه ای به نام آتارنی بودند که در برابر خیوس واقع بود و به مازارس گفتند که اگر آن ناحیه را به ما دهی پاکتیاس را به تو می سپاریم. مازارس چنین کرد و مردم خیوس پاکتیاس را آوردند و تحویل سپاهیان پارس دادند. سپس مازارس حکم مرگ پاکتیاس را صادر نمود و بدینگونه فرماندار شورشی لیدیه مجازات شد.
در پی این حادثه ، کورش تصمیم گرفت برای دفع خطرات احتمالی مستعمرات یونانی آسیای صغیر را نیز تسخیر نماید. لذا مازارس را به مطیع کردن این مستعمرات گماشت. نخستین شهری که فرو پاشید پری ین بود. پس از آن دشت مه آندر و کشورهای ماگنزی نیز سر به فرمان پارسیان فرود آوردند. در این هنگام مازارس از دنیا رفت و هارپاگ مادی جانشین او شد. هارپاگ بلافاصله شهر فوسه را پیرامون گرفت و به اهالی آن یک اولتیماتوم بیست و چهار ساعته داد که بجنگند یا تسلیم شوند.
مردم فوسه که دریانوردان زبردستی بودند و کشتی های فراوانی داشتند ، از این مهلت یک شبانه روزی سود بردند و شبانه سوار بر کشتی های خود شهر را ترک کردند. با پایان یافتن زمان تعیین شده ، سپاهیان پارسی به شهر درآمدند و شهر خالی از سکنه ی فوسه را بدست گرفتند. مردم فوسه سوار بر کشتی های خود به جزیره ی خیوس گریختند ولی خیوسی ها آنها را نپذیرفتند و به آنان جا ندادند. سپس فراریان فوسه تصمیم گرفتند به کرس کوچ کنند ولی پیش از آن خواستند به شهر خود باز گردند و از پارسیان انتقام بگیرند.
با این هدف به فوسه برگشته و در نزدیکی آن شهر شماری از پارسیان را کشتند. بسیاری از اهالی فوسه ( تقریبا نیمی از آنها ) با دیدن دوباره ی موطن خود هوس کوچ را از سر پراندند و با استفاده از عفوی که هارپاگ اعلام کرد، در ازای پذیرفتن فرمانبرداری از پارسیان به خانه هایشان بازگشتند. و اما نیم دیگر مردم فوسه به آلالیا در کرس رفتند و چون به راه زنی در دریاها پرداختند ، دولت قرتاجنه با آنان نبرد کرد و شمار زیادی از آنان را از پای درآورد و بازمانده ی آنها از جایی به جای دیگر رفتند تا به ولیا در خلیج پولیکاسترو رسیده و در آنجا ساکن شدند.
پس از آن لشکر پارس آهنگ تسخیر تئوس کرد. تئوس یکی از زیباترین شهرهای ایونیه بود که سه هزار سال پیش از این بوسیله ی مهاجرانی که از بخش پرتانیه ی آتن به آنجا آمده بودند بنا شده بود. اهالی تئوس نیز به سان مردم فوسه رفتار کردند . یعنی پیش از رسیدن پارسیان ، شهر را تخلیه نموده و به آبدر گریختند و در همانجا ساکن شدند. و اما سایر شهرهای ایونیه چون دریانها و آلیانها راه مردم تئوس و فوسه را نرفتند. آنها با پارسیان پیمان بستند و با پذیرش حکومت آنان در شهر و دیار خود ماندند و به زندگی آرام خود ادامه دادند. از آن پس هارپاگ به جنگ با کاریها ، کیلیکها و پداسیها پرداخت و اندک اندک تمام نواحی آسیای صغیر به فرمان ایرانیان درآمد.

نبرد بابل
نبرد بابل را از بسیاری جهات می توان مهترین حادثه در دوران زندگی کورش و حتی در تمامی طول دوران باستان دانست؛ چه از نظر عظمت و نفوذ ناپذیری رویایی استحکامات بابل که تسخیر آن در خیال مردمان آن دوران نیز نمی گنجید و چه از جهت رفتار جوانمردانه و انسانی کورش کبیر با مردم مغلوب آن شهر و یهودیانی که در بند داشتند که او را شایسته ی عنوان « پایه گذار حقوق بشر » کرده است. به واقع می توان گفت که کورش هرآنچه از مردی و مردمی و از سیاست و کیاست داشت در بابل بروز داده است. نظر به اهمیت این نبرد بد نیست قبل از توصیف آن کمی با شهر بابل و مردوک – خدای خدایان آن - آشنا گردیم ؛ شهری که ما آن را به پیروی از یونانیان « بابل » می نامیم در زبان سومری « کادین گیر » و در زبان اکدی « باب ایلانی » نامیده می شود که این هر دو به معنای « دروازه ی خدایان » می باشند. ناگفته پیداست که مردم چنین شهری تا چه اندازه می بایست به اصول مذهبی و خدایان خود پایبند بوده باشند.
هنگامی که حمورابی تکیه بر تخت سلطنت بابل می زد کشوری به نسبت کوچک را از پدرش ( سین – موبعلیت ) به ارث برده بود که تقریباً هشتاد مایل درازا و بیست مایل پهنا داشت وحدود آن از سیپار تا مرد ( از فلوجه تا دیوانیه ی کنونی ) گسترده بود. در آن زمان پادشاهی های به مراتب بزرگتر وقدرتمندتری کشور بابل را پیرامون گرفته بودند. سرتاسر جنوب تحت سلطه ی " ریم سین " ( پادشاه لارسا ) بود ؛ در شمال سه کشور ماری ، اکلاتوم و آشور در دست " شمشی عداد " و پسرانش بود و در شرق " ددوشه " ( متحد عیلامیان ) بر اشنونه حکم می راند.
پادشاه حمورابی اگر چه همچون پدرانش از همان نخستین روزهای سلطنت مشتاق گسترش مرزهای کشورش بود ، لیکن با نظر به قدرت همسایگان مقتدر خویش ، پنج سال درنگ کرد و چون پایه های قدرتش را مستحکم یافت از سه سو به کشورهای همسایه حمله ور گشت ؛ ایسین را تصرف کرد و در امتداد فرات به سوی جنوب تا اوروک پیش رفت.
در اموتبال بین دجله و جبال زاگرس جنگید و آن ناحیه را متصرف شد و سرانجام در سال یازدهم از سلطنت خود توانست پیکوم را به اشغال درآورد. از آن پس بیست سال از سلطنت خود را صرف ترمیم معابد و تقویت استحکامات شهرهای تصرف شده کرد. در بیست و نهمین سال از پادشاهی حمورابی، کشور بابل هدف تهاجم مشترک ائتلافی متشکل از عیلامیان ، گوتیان ، سوباریان ( آشوریان ) و اشنونه قرار می گیرد که با دفاع ارتش حمورابی این تهاجم ناکام می ماند. سال بعد حمورابی در تهاجمی شهر لارسا را متصرف می شود.
در سال سی و یکم همان دشمنان قدیمی دوباره متحد می شوند و به سوی بابل لشکر می کشند. اینبار حمورابی نه تنها تمامی سپاهیان آنان را تار و مار می کند که تا نزدیکی مرزهای سوبارتو نیز پیش روی کرده ، تمامی بین النهرین جنوبی و مرکزی را متصرف می شود و سرانجام در سال های سی و ششم و سی و هشتم از سلطنت خود موفق می شود به سلطه ی آشور بر بین النهرین شمالی پایان دهد و تمامی مردم بین النهرین را بصورت یک ملت واحد تحت سلطه ی خود در آورد.
برای اداره ی چنین کشوری که ملت ها و نژادها و مذاهب گوناگون را در بر می گرفت، حمورابی دست به یک سری اصلاحات اداری، اجتماعی و مذهبی زد و آنها را تحت یک « مجموعه ی قوانین » مدٌون کرد. اگرچه با بدست آمدن قوانین قدیمی تر از پادشاهانی چون « اور – نمو » و « لیپیت – عشتر » دیگر نمی توان حمورابی را « نخستین قانونگزار تاریخ » نامید ولی هنوز هم می توان او را به عنوان یک پادشاه قانونمدار و عادل ستود. برای رفع اختلافات مذهبی و نیز برای مشروعیت بخشیدن به سلطنت خود و بازماندگانش ، حمورابی در این قانون ، مردوک خدای بابل را که تا آن زمان یک خدای درجه سوم بود در راس خدایان دیگر قرار داد و البته با نهایت زیرکی مدعی شد که این مقامی است که از سوی « آنو » و « انلیل » به مردوک تفویض شده است. کاهنان سراسر کشور به امر شاه تقدم و تاخر خدایان را تغییر دادند و قصه ی آفرینش را از نو نوشتند تا نقش اصلی را به مردوک واگذارند.

پادشاهان پس از حمورابی به علت فساد اخلاقی و مالی خود و درباریانشان هرگز نتوانستند عزت و شوکت کشور خود را آنگونه که حمورابی برایشان به ارث گذاشته بود حفظ کنند تا آنکه پس از گذشت سالیان دراز و در دوران حکومت « بختنصر » کشور بابل دیگر بار عظمت و اقتدار خود را بازیافت و تبدیل به بزرگترین و زیباترین شهر آن دوران شد. ولی این بار چیزی در این عظمت بود که آنرا از عظمتی که این کشور در دوران حمورابی داشت متمایز می ساخت؛ نام بابل دیگر با نام یک پادشاه قانونگذار و عادل درنیامیخته بود؛ مردم کشورهای دیگر با شنیدن این نام، تصویر یک پادشاه خونخوار، خشن و بی رحم را در ذهن مجسم می کردند، تصویری که براستی شایسته ی بختنصر بود.
در همین زمان بود که یهودیان کشور یهودا از دادن خراج امتناع کردند و سر به شورش برداشتند. بختنصر با سپاه بی کران خود به آنان حمله ور شد ، اورشلیم را آتش زد و مردم آن سرزمین را به اسارت به بابل برد. پادشاه یهودا در مقابل چشمانش دید که چگونه سربازان بختنصر ، پسرانش را می کشتند و پس از آن بختنصر با دستان خود ، چشم های او را از حدقه درآورد. در همین حال بابلیان ، دیوانه وار و مست از بوی خون، زیباترین اسیران خود را بر می گزیدند تا زبانشان را از بیخ برکنند، چشمانشان و امعاء و احشایشان را بیرون کشند و پوستشان را زنده زنده از تن جدا کنند! اورشلیم دیگر وجود نداشت و از میان یهودیان ، آنانکه هنوز زنده بودند ناچار شدند که باقی عمر را در اسارت اهالی بابل سر کنند.
باری ، بختنصر با همه ی قدرتش در سال 561 پیش از میلاد از دنیا رفت و پس از او پسرش « آول مردوک » به سلطنت رسید. او بسیار ضعیف و ناتوان بود و پس از آنکه تنها دو سال سلطنت کرد بدست دسته ای شورشی که از شوهر خواهرش « نرگال سار اوسور » فرمان می گرفتند، از تخت شاهی به زیر آمد. سلطنت نرگال سار اوسور نیز چندان به درازا نکشید زیرا او بیمار بود و بزودی در گذشت. پس از وی پسرش « لاباسی مردوک » شاه شد. او نیز چند ماهی بیش سلطنت نکرد و فرمانده ی یک گروه شورشی به نام « نبونید » در سال 555 پیش از میلاد ( یعنی تنها پنج سال پیش از آنکه کورش در ایران به پادشاهی برسد ) بر تخت وی تکیه زد.
نبونید در سال 554 پیش از میلاد پس از برگزاری جشن سال نو به شهر صور می رود تا در آنجا هیرام – پسر ایتوبعل سوم و برادر مربعل - را به عنوان خدای آن شهر مستقر سازد. در سال 553 پیش از میلاد ادومو و تایما را به تصرف در می آورد. نبونید با تصرف تایما رؤیای بختنصر را دنبال می کرد و می خواست که مرکز حکومت خود را به آنجا منتقل کند. شاید به این خاطر که می خواست از بابل در برابر حمله ی احتمالی مصریان حمایت کند. به هر روی ، او در سال 548 پیش از میلاد درآنجا اقامت گزید و حکومت بابل را به پسرش « بالتازار » واگذاشت.
سالها بعد ، آنچه نبونید را وادار به بازگشت کرد ، شنیدن خبر عزیمت سپاه ایران به سوی بابل بود. با شنید ن این خبر، نبونید به سرعت به بابل برگشت تا شهر را برای دفاع در برابر هجوم پارسیان مهیا سازد. وضع سوق الجیشی هیچ درخشان نبود. نبونید چون از سمت مشرق و از سمت شمال در محاصره افتاده بود راه گریزی بجز از سمت مغرب، یعنی به سوی سوریه و مصر نداشت؛ و تازه از آن طرف هم بجز احتمال شورش مردم سوریه و بجز وعده های بی پایه ی دوستی از جانب مصر چیزی عایدش نمی شد.
سلطان باستانشناس مذهبی که به حق از انتقال قدرت از دولت ماد به پارسیان هخامنشی نگران شده بود و می دانست که این انتقال قدرت موجودیت بابل را تهدید می کند کوشید تا همه ی فرماندهان لشکری را با نیروهای تحت فرمانشان گرد هم آورد و انگیزه ی جنبش ملی خاصی بشود که بتواند سدی خلل ناپذیر در برابر مهاجم اشغالگر ایجاد کند. لیکن کاهنان که مواظب اوضاع بودند سلطان را به باد ملامت می گرفتند از این که برای پرداختن به سوداگریهای بی قاعده و به انگیزه ی کنجکاوی های باستانشناسی اندک کفر آمیزش از رسیدگی به امور سیاسی و کشوری غافل مانده است .
آنان در ایفای وظایف مقدس خود اهانت دیده و جریحه دار شده بودند ، و هیچ در پی این نبودند که خشم و کینه ی خود را پنهان بدارند. بدین جهت اعتماد لازم به او نشان ندادند تا بتواند عوامل مقاومت در حد فراتر از کامل را به دور خود گرد آورد. بحران قدرت شوم و بدفرجام بود. در آن هنگام که بیگانه در مرزهای کشور توده می شد و کسی نمی توانست در تشخیص مقاصد او تردیدی به خود راه بدهد متصدیان مقامات روحانی فکری بجز این در سر نداشتند که ولو در صورت لزوم با حمایت دشمن هم که باشد امتیازات خود را برای همیشه حفظ کنند.
آنان بی آنکه اندک تردید یا وسواسی به خود راه بدهند حاضر بودند برای انتقام گرفتن از پادشاهی که مرتکب گناه دخالت در امور ایشان شده بود به میهن خویش هم خیانت بکنند. عامل دیگر بی نظمی داخلی ناشی از روش خصمانه ای بود که یهودیان بابل مصممانه در پیش گرفته بودند. وضع یهودیان در بابل براستی سخت و اسف انگیز بود. از آن جا که بر اثر پیشگویی های حزقیل و یرمیای نبی ، مشعر بر اینکه دوران اسارت ایشان به سر خواهد رسید و عصر نوینی همراه با عزت و سعادت برای اسرائیل پیش خواهد آمد، یهودیان با نذر و نیاز تمام خواهان ظهور منجی آزادی بخش موعود بودند ، کسی که مقدر بود اورشلیم را به ایشان باز پس بدهد و برای ایشان کورش همان منجی آزادی بخش بود.
کورش از جانب خداوند لایزال مأموریت یافته بود که قوم یهود را از آن زندان زرین بیرون بکشد. حزقیل که به یک خانواده ی روحانی تعلق داشت و در سیر تبعید اول یهودیان به بابل آورده شده بود مبشر والای امیدواری ایان بود. او دومین پیشگویی است که به هر سو ندا در می دهد کورش عامل خداوندی نجات همکیشانش خواهد بود.
در همه جا شایع می کند که کورش شکست ناپذیر است. و اسرائیل رویای جاودانگی خود را دنبال می کند.« شاید هم دیدن پیشرفتهای سریع ایرانیان که در کار مطیع کردن همه ی کشورهای خاور نزدیک و گردآوردن همه ی آنها زیر لوای یک امپراتوری وسیع تر و با اداره شدنی بهتر از اداره ی همه ی کشورهای گذشته بود که به پیغمبر بنی اسرائیل الهام بخشیده بود دست خدایی در کار است. »
بدین گونه حزقیل که با شور و شوق تمام گناهان اورشلیم را برشمره بود ، اکنون با دادن وعده ی بازگشت به وطن به تبعیدیان، آن هم در آتیه ای نزدیک، روحیه ی ایشان را تقویت می کرد. و بدین گونه پس از اعلام سلطه ی آتی خداوند بر بابلی که آن همه خدا داشت و با طرح سازمان اقلیمی واهی که در آن روحانیون از قدرتی استبدادی برخوردار خواهند بود احساس تفوق جامعه ی اسیر یهودی را تقویت می کرد و از او می خواست که ویژگیهای نژادی خود را در محیط بیگانه سالم و دست نخورده نگاه دارد و خطر تحت تاثیر تمدن بابل قرار گرفتن و مشابه شدن با بابلیان را به ایشان گوشزد می کرد.
در مورد آنچه کورش پس از فتح بابل انجام داده است ، سند ی به دست آمده که به استوانه ی کورش معروف است. استوانه ی کورش کبیر در خرابه های بابل پیدا شده و اصل آن در موزه ی بریتانیا نگهداری می شود. این استوانه را باستانشناسی به نام هرمزد « رسام » در سال 1879 میلادی پیدا کرده است. بخش بزرگی از این استوانه اینک از بین رفته است ولی بخشی از آن که سالم مانده است سندی مهم و تاریخی است مبنی بر رفتار جوانمردانه ی کورش کبیر با مردم شهر تسخیر شده ی بابل و نیز یهودیانی که در اسارت آنان بودند. گوینده ی خط های آغازین این نوشته نامعلوم است ولی از خط بیست به بعد را کورش کبیر گفته است.
اینک متن مختصری از استوانه :

من، کوروش، پادشاه جهان، پادشاه کبـير، پادشاه مقـتـدر، پادشاه بابل، پادشاه سرزمين سومر و اکد، پادشاه چهارگوشه جهان، پسر کمبودجيه، پادشاه " انشان"، نوه کوروش، زاده "تـيس پس"، از سلاسه خاندان سلطـنـتي، که گرامي مي داشتـند حکم "بل" و "نـبـيو" را، که مقام سلطـنت که آنها مايل به آن بودند، در قلبشان جاي داشت.
وقـتي که من، بخوبي ترتـيـب کارها را مشخص کردم، وارد بابل شدم؛ من به شادي و ميـمنـت صندلي دولت را در وسط کاخ سلطـنـتي بنا کردم. "مردوک" بزرگترين خداي بابل را که مورد احترام ساکنـين بابل بود آوردم که آنها بسوي من بـيايـند. من ديدم که چگونه آن را پرستش ميکردند. سپاه بـيشمار من بدون آنکه مخـتـل شود به طرف قـلب بابل حرکت کرد. من نگذاشتم که هيچکس در سرزمين سومر و اکد ارعاب و وحشي گري کند. من متوجه امنـيـت بابل و تمام اماکن مقـدس آنجا بودم. من تمام خانه هاي ويران مردم بابل را دوباره بازسازي کردم. من به بدبخـتي هاي مردم بابل پايان دادم.
شهرهاي آشور، سوسا، آگد، زامبان، و ميرون و تا آنجايي که منـطـقه اجازه مي داد تمام شهرهاي مذهبـي آن منطـقه را که مکانهاي مقـدس آنها ويران شده بود و خانه خداي آنها از بـيـن رفته بود، من تمام آنها را درست کردم و خانه خدايان آنها را به وسط شهرهايشان برگرداندم.

در دنیای باستان رسم بر آن بود که چون قومی بر قوم دیگر فائق می آمدند، قوم مغلوب ناچار می شدند که به دین مردم پیروز درآیند و از باورهای مذهبی خود دست بکشند. چه بسیار مردمی که به خاطر سر باز زدن از پذیرش دین بیگانه، بدست اقوام پیروز تاریخ به خاک افتاده اند و چه بسیار معابدی که توسط فاتحان با خاک یکسان گشته اند. در چنین دنیایی بود که کورش پرچم آزادی ادیان را برافراشت و مردم را ( از ایرانی و انیرانی و از بت پرست و خورشید پرست و یکتا پرست ) در انجام فرائض دینی خود آزاد گذاشت و حتی معابدی را که در جریان جنگهای مختلف آسیب دیده بودند از نو ساخت. بهترین نمونه های این جوانمردی را در جریان تسخیر بابل می بینیم.
در حالی که مردم بابل خود را برای دیدن صحنه های ویران شدن معابدشان به دست سپاهیان پارسی آماده می کردند، کورش در میان آنان حاضر شد و در مقابل چشمان حیرت زده ی آنان، مردوک خدای خدایان بابل را به گرمی ستود و فرمان آزادی مذهبی را در سراسر کشور بابل صادر کرد. این فرمان از جمله شامل یهودیانی می شد که بختنصر همه چیزشان را گرفته بود، کشورشان را در شعله های آتش ویران کرده بود و خودشان را به اسارت به بابل آورده بود. اندکی پس از ورود به بابل ، کورش به یهودیان اجازه داد تا پس از هفتاد سال زندگی در اسارت و بندگی به فلسطین بازگردند و درآنجا به بازسازی اورشلیم بپردازند.
کورش به خزانه دار خود « مهرداد » دستور داد تا هر چه از ظروف طلا و نقره و اسباب و اثاث مذهبی که در دوره ی بختنصر از معابد اورشلیم غارت شده و در معبد های بابل باقی مانده است را به یهودیان بازگرداند و او نیز همه ی آن اثاث را که مشتمل بر پنج هزار و چهارصد تکه بود به آنان مسترد داشت. سپس کورش از مردمانی که یهودیان در میان آنان می زیستند خواست تا آذوقه و خواربار و مواد لازم برای سفر را برایشان فراهم آورند و آنان نیز چنین کردند. باری ! هزاران یهودی پس از صدور فرمان آزادیشان از جانب کورش، به سوی شهر و دیار خود روانه شدند و با کمک ایرانیان موفق شدند شهر خود را از نو بسازند و حیات ملی خود را احیا کنند.
به خاطر این محبت بزرگ و ستودنی ، از کورش در کتاب های مقدس یهودیان به نیکی یاد شده است. این ستایش چنان است که تورات کورش کبیر را « مسیح خدا » نامیده است. بدین صورت از دیر باز کودکان یهودی از همان نخستین روزهای زندگی خود از طریق کتب مذهبی با این ابر مرد بشر دوست آشنا گشته و مردانگی و فتوت او را می ستایند. مسیحیان نیز که به گمان بسیاری پایه و شالوده ی دینشان ، تورات یهود است، کورش را فراوان احترام می کنند و مقامی بالاتر از یک پادشاه و یک کشورگشای بزرگ برای وی قائلند. در قرآن مجید نیز چناکه به پیوست آمده است از کورش کبیر ( یا همان ذوالقرنین ) به نیکی یاد شده و بدین ترتیب کورش تنها پادشاهی است که در هر سه کتاب آسمانی مورد ستایش پروردگار قرار گرفته است.
درگذشت کورش
مرگ کورش نیز چون تولدش به تاریخ تعلق ندارد. هیچ روایت قابل اعتمادی که از چگونگی مرگ کورش سخن گفته باشد در دست نداریم و لیکن از شواهد چنین پیداست که کورش در اواخر عمر برای آرام کردن نواحی شرقی کشور که در جریان فتوحاتی که او در مغرب زمین داشت ناآرام شده بودند و هدف تهاجم همسایگان شرقی قرار گرفته بودند به آن مناطق رفته است و شش سال در شرق جنگیده است. بسیاری از مورخین ، علت مرگ کورش را کشته شدنش در جنگی که با قبیله ی ماساژتها ( یا به قولی سکاها ) کرده است دانسته اند. ابراهیم باستانی پاریزی در مقدمه ای که بر ترجمه ی کتاب « ذوالقرنین یا کورش کبیر » نوشته است ، آنچه بر پیکر کورش پس از مرگ می گذرد را اینچنین شرح می دهد :
سرنوشت جسد کورش در سرزمین سکاها خود بحثی دیگر دارد. بر اثر حمله ی کمبوجیه به مصر و قتل او در راه مصر ، اوضاع پایتخت پریشان شد تا داریوش روی کار آمد و با شورش های داخلی جنگید و همه ی شهرهای مهم یعنی بابل و همدان و پارس و ولایات شمالی و غربی و مصر را آرام کرد. روایتی بس موثر هست که پس از بیست سال که از مرگ کورش می گذشت به فرمان داریوش ، جنازه ی کورش را بدینگونه به پارس نقل کردند.
شش ساعت قبل از ورود جنازه به شهر پرسپولیس ( تخت جمشید ) ، داریوش با درباریان تا بیرون شهر به استقبال جنازه رفتند و جنازه را آوردند. نوزاندگان در پیشاپیش مشایعین جنازه ، آهنگهای غم انگیزی می نواختند، پشت سر آنان پیلان و شتران سپاه و سپس سه هزارتن از سربازان بدون سلاح راه می پیمودند، در این جمع سرداران پیری که در جنگهای کورش شرکت داشته بودند نیز حرکت می کردند. پشت سر آنان گردونه ی باشکوه سلطنتی کورش که دارای چهار مال بند بود و هشت اسب سپید با دهانه یراق طلا بدان بسته بودند پیش می آمدند.
جسد بر روی این ردونه قرار داشت. محافظان جسد و قراولان خاصه بر گرد جنازه حرکت می کردند. سرودهای خاص خورشید و بهرام می خواندند و هر چند قدم یک بار می ایستادند و بخور می سوزاندند. تابوت طلائی در وسط گردونه قرار داشت. تاج شاهنشاهی بر روی تابوت می درخشید ، خروسی بر بالای گردونه پر و بال زنان قرار داده شده بود – این علامت مخصوص و شعار نیروهای جنگی کورش بوده است. پس از آن سپهسالار بر گردونه جنگی ( رتهه ) سوار بود و درفش خاص کورش را در دست داشت. بعد از آن اشیا و اثاثیه ی زرین و نفایس و ذخایری که مخصوص کورش بود – یک تاک از زر و مقداری ظروف و جامه های زرین – حرکت می دادند.
همین که نزدیک شهر رسیدند داریوش ایستاد و مشایعین را امر به توقف داد و خود با چهره ای اندوهناک ،‌ آرام بر فراز گردونه رفت و بر تابوت بوسه زد ؛ همه ی حاضران خاموش بودند و نفس ها حبس گردیده بود. به فرمان داریوش دروازه های قصر شاهی ( تخت جمشید ) را گشودند و جنازه را به قصر خاص بردند. تا سه شبانه روز مردم با احترام از برابر پیکر کورش می گذشتند و تاجهای گل نثار می کردند و موبدان سرودهای مذهبی می خواندند.
روز سوم که اشعه ی زرین آفتاب بر برج و باروهای کاخ باعظمت هخامنشی تابید ، با همان تشریفات جنازه را به طرف پاسارگاد – شهری که مورد علاقه ی خاص کورش بود - حرکت دادند. بسیاری از مردم دهات و قبایل پارسی برای شرکت در این مراسم سوگواری بر سر راهها آمده بودند و گل و عود نثار می کردند.
در کنار رودخانه ی کورش ( کر) مرغزاری مصفا و خرم بود. در میان شاخه های درختان سبز و خرم آن بنای چهار گوشی ساخته بودند که دیوارهای آن از سنگ بود.
هنگامی که پیکر کورش به خاک می سپردند ، پیران سالخورده و جوانان دلیر ، یکصدا به عزای سردار خود پرداختند. در دخمه مسدود شد ، ولی هنوز چشمها بدان دوخته بود و کسی از فرط اندوه به خود نمی آمد که از آن جا دیده بردوزد. به اصرار داریوش ، مشایعین پس از اجرای مراسم مذهبی همگی بازگشتند و تنها چند موبد برای اجرای مراسم مذهبی باقی ماندند

+ نوشته شده در ساعت توسط sanaz |راسخون : بازار نقل و انتقالات مربیان و بازیکنان لیگ برتر در سال 90 با بازگشت علی کریمی به پرسپولیس و حاشیه های آمد و شد های مهدی رحمتی به استقلال و سپس پرسپولیس جذاب شده است .
 

نقل و انتقالات لیگ برتر هر روز به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و بازیکنان و مربیان در حال انتخاب تیم های خود هستند.

استقلال تهران - خرید :  جاسم کرار - علی حمودی   ...............  فروش : فیلیپ آلوز دسوزا

 

ساپیا - خرید : پیروز قربانی   ...............  فروش :  سعید قزلباش

 

سپاهان - خرید : عماد رضا   ...............  فروش : احسان حاج صفی

 

راه آهن شهرری - خرید :   ...............  فروش : ابوذر رحیمی

 

تراکتور سازی - خرید :آل نعمه - سیاوش اکبرپور- احسان حاج صفی   ...............  فروش :جاسم کرار

 

فولاد خوزستان - خرید : مظاهری - شرفی - امید خالدی - سروش رفیعی - عبدالله کرمی   ...............  فروش :علی حمودی

 

مس کرمان - خرید .............. فروش : پیروز قربانی - نبی باقری ها

 

شاهین بوشهر - خرید :   ...............  فروش : عماد رضا - آل نعمه - عبدالله کرمی

 

صبای قم - خرید : محمد عرب خراسانی- محسن کرمی - محمد رضا وفایی - مجتبی مبینی -رسول بروش-حسن حجازی پور   ...............  فروش : ...

 

داماش گیلان - خرید : ابوذر رحیمی   ...............  فروش: ...

 

فجر سپاسی - خرید : هادی ایمانی - سعید قزلباش - عباس کاظمیان - حزباوی - صالح خلیل‌آزاد   ...............  فروش : ...

 

پیروزی - خرید : علی کریمی   ...............  فروش : ...

 

ذوب آهن اصفهان - خرید :   ...............  فروش : محمدرضا خلعتبری

 

استیل آذین - خرید :   ...............  فروش : سیاوش اکبرپور

 

شهرداری تبریز - خرید :نبی باقری ها   ...............  فروش : ...

 

نفت ابادان - خرید : هادی رمضانی   ...............  فروش : ...

 

پاس همدان - خرید :  فیلیپ آلوز دسوزا - دیگو ماکسیمو   ...............  فروش : هادی رمضانی

 

*بازیکنان سه تیم پاس همدان، پیکان قزوین و استیل آذین جزو بازیکنان سهمیه لیگ برتری محسوب می‌شوند و هر باشگاه نیز مجاز به استفاده از 6 بازیکن لیگ برتری خواهد بود.
+ نوشته شده در ساعت توسط علی م م |

          

به اشتراک گذاشته شده توسط : دانلودفارس         

                   

بازیگران: کامبیز دیرباز ، سام درخشانی ، ثریا قاسمی ، سحر دولتشاهی ، سیاوش طهمورث ، …
کارگردان: علیرضا بذر افشان
سال: ۱۳۹۰

خلاصه داستان:داستان در سال ۱۳۶۷ اتفاق می افتد . ایران درگیر جنگ تحمیلی عراق است . اسد ۲۶ ساله دست فروش موفق ، به این نتیجه می رسد که اگر سرمایه بیشتری داشته با شد بهترین درآمد را دارد. با فن ، پدر خود را گول می زند و …

زمان پخش: چهار شنبه ۲۲ تیر شبکه ۳ _ ساعت ۲۳

حجم: ۱۰۲٫۱۲ MB

دانلود با لینک مستقیم

 

+ نوشته شده در ساعت توسط taghi |

به اشتراک گذاشته شده توسط : دانلودفارس         

 

             

زمان پخش: هر روز به جز پنج شنبه و جمعه

کارگردان:سروش صحت

بازیگران: فرناز رهنما، هومن برق‌نورد، بیژن بنفشه‌خواه، بهنام تشکر، شقایق دهقان و…

تاریخ پخش:  چهار شنبه ۲۲ تیر شبکه ۳ _ ساعت ۲۰٫۴۵

حجم: ۱۴۴٫۳۰ MB

دانلود با لینک مستقیم

 

+ نوشته شده در ساعت توسط taghi |

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر